Minitel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Terminal do obsługi systemu Minitel
Eksperymentalny terminal Minitel

Minitel – system wideoteksowy działający w trybie on-line i dostępny za pośrednictwem linii telefonicznych, wprowadzony we Francji w 1982 roku przez France Télécom oraz La Poste. Minitel uznawany jest za najbardziej udaną usługę sieciową, jaka istniała na świecie przed rozpowszechnieniem się Internetu. System został wypracowany w ośrodku badawczym CNET (Centre national d'études des télécommunications) w Issy-les-Moulineaux pod Paryżem.

Książka telefoniczna – spis abonentów wraz z numerami telefonów, posortowany zazwyczaj alfabetycznie albo tematycznie.Issy-les-Moulineaux – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine. Miasto jest stolicą dwóch kantonów:

Do korzystania z tego systemu potrzebny był specjalny terminal, składający się z klawiatury połączonej z niewielkim monitorem i modemem. W ramach zastosowanego modelu biznesowego terminale te były dystrybuowane za darmo przez France Telecom, a dopiero korzystanie z nich wiązało się z opłatami. Opracowano też komputery zgodne z tym systemem np. Thomson TO7.

Thomson TO7 – komputer koncernu Thomson (zwany także Thomson 9000), którego wyróżnia dołączone fabrycznie pióro świetlne. Dodatkowo został zaprojektowany by być zgodnym z popularnym we Francji Minitelem. Początkowa cena detaliczna wynosiła 3750 franków. Do 1983 r. wyprodukowano ponad 40000 sztuk. Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.

Pierwotnym celem wdrożenia systemu Minitel był dostęp do elektronicznej książki telefonicznej. Użytkownicy mogli również wyszukiwać informacje, przeglądać elektroniczne wydania gazet, rezerwować bilety kolejowe. Gdy zdalny dostęp do rachunków poprzez Minitel udostępniło siedem największych banków francuskich, system ten zaczął odgrywać znaczącą rolę także w bankowości elektronicznej.

Online (online, pierwotnie on-line z ang. dosł. na linii) – zwykle status osoby, serwera lub innego podmiotu związanego z dostępem do łączy komunikacyjnych (np. internet), który informuje o dostępności – aktywności. Przeciwieństwem trybu online jest tryb offline.La Poste – francuska instytucja państwowa zajmująca się świadczeniem usług pocztowych. Zakresem operacyjnym La Poste obejmuje także francuskie terytoria zamorskie w tym m.in. Reunion, Martynikę, Gwadelupę oraz Gujanę Francuską a także francuską zbiorowość zamorska jaką jest Saint-Pierre i Miquelon.

Ograniczenia techniczne (np. brak graficznego interfejsu i niewielka prędkość transmisji informacji) oraz ograniczony terytorialnie zasięg (obszar Francji) spowodowały, że w XXI wieku został on wyparty przez Internet.

W 2012 roku we Francji wciąż używanych było 810 000 terminali. Obsługa systemu zakończona została 30 czerwca 2012 roku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John Lichfield: How France fell out of love with Minitel (ang.). The Independent, 9 czerwca 2012.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Polasik M., Bankowość elektroniczna. Istota-stan-perspektywy.
  • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Minitel - stary, ale jary?
  • Reklama