• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Minecraft  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Świat gry jest najczęściej fikcyjnym światem, w którym ma miejsce akcja gry fabularnej lub bitewnej. Kampania to ciąg przygód odbywających się w danym świecie gry. Najczęściej świat gry jest tworzony dla konkretnej gry (tak jak Zapomniane Krainy dla Dungeons & Dragons) lub konkretnej konwencji (np. średniowiecznej fantasy lub przygód science-fiction). Istnieje wiele światów gry dostępnych zarówno w formie podręczników jak i w internecie. Poza oficjalnymi, możliwymi do kupienia, istnieje też wiele światów autorskich, tworzonych przez mistrzów gry na potrzeby swoich autorskich systemów.Slaves to Armok: God of Blood Chapter II: Dwarf Fortress, również nazywane Slaves to Armok II: Dwarf Fortress, głównie znane jako Dwarf Fortress (pol. forteca krasnoludów) – darmowa gra komputerowa na platformy Microsoft Windows, Linux i Mac OS X. Rozgrywka odbywa się w świecie typu high fantasy i polega na kontroli osady krasnoludów. Gra łączy w sobie elementy gier strategicznych i roguelike. Praca nad nią rozpoczęła się w 2002 roku, a pierwsze wydanie gry pojawiło się w 2006. Projekt, mimo długiego już okresu istnienia, nadal znajduje się w fazie alfa – regularnie dodawane są nowe funkcje i możliwości, jak i naprawiane błędy oraz problemy trapiące graczy. Gra znana jest ze swojej skomplikowanej, bogatej rozgrywki i wysokiego poziomu trudności.
  Porty gry

  Konsole

  Gra doczekała się portów na wiele konsol. Wśród nich są Xboxy: 360 i One, na konsole PlayStation 3 i 4 oraz Vita, Wii U, Switch i New Nintendo 3DS. Generalnie gra nie różni się od pierwowzoru na komputery osobiste. Wersje na konsolach posiadają tutorial oraz możliwość rozgrywki np. dla dwóch osób na jednym ekranie. Początkowo nie posiadały trybu Creative Mode (TU5) oraz Adventure Mode (TU19), które zostały dodane przez Microsoft później. W trybie Creative gracz ma możliwości konstruowania przedmiotów świata bez ograniczeń oraz możliwości latania po całym terenie mapy, natomiast w Adventure gracz nie może niszczyć ani ustawiać bloków, jednak może używać dźwigni oraz przycisków. Przeznaczony jest on do gry na przygodowych mapach skonstruowanych przez innych graczy. Został również przeprojektowany system produkcji przedmiotów oraz interfejs użytkownika tworząc go bardziej przyjaznym dla nowych graczy. Początkowo planowano też dodać wsparcie dla Kinecta.

  "G.U.Y." - właściwie Girl Under You - to trzeci singiel amerykańskiej piosenkarki Lady Gagi z płyty ARTPOP. Zostł wydany 8 kwietnia 2014 roku. Utwór został napisany przez wokalistkę i Zedda, którzy są również jego producentami.The Stanley Parable – komputerowa gra przygodowa, wyprodukowana przez studio Galactic Cafe. Gra została wydana 17 października 2013 na platformę PC.

  Platformy mobilne

  Oficjalnym portem gry na smartfony jest seria zatytułowana Minecraft: Pocket Edition. Dostępna jest na Androidzie, iOS-ie i Windows Phonie.

  Inne

  20 grudnia 2012 roku został wydany oficjalny port Minecrafta na Raspberry Pi, a 19 grudnia 2016 wydano wersję Minecraft: Windows 10 Edition dostępną w Sklepie Microsoft. Gra wykorzystuje usługę Xbox Live.

  Odbiór gry

  Redaktor serwisu Gry-Online chwalił przede wszystkim generator mapy, który zawsze tworzy inny świat, duży czas potrzebny do jego eksploracji oraz ogromne podziemne systemy jaskiń. Marcin Jank, recenzując grę na Polygamia.pl, zwrócił uwagę z kolei na prostotę i jednoczesną logikę całego sześciennego świata. Wojciech Gruszczyk, z portalu ppe.pl, pochwalił grę za możliwości „budowania miejsc, tworzenia elementów, kreowania świata” przez samego gracza. Scottowi Sharkeyowi, recenzentowi z portalu 1UP.com, spodobały się natomiast creepery. Minecrafta często chwalono za wciągającą rozgrywkę i możliwości, które gracz otrzymuje. Nathan Meunier dobrze ocenił system tworzenia różnych przedmiotów, który jego zdaniem stanowi integralną część świata gry. Nathan zauważył też odpowiedni balans pomiędzy budowaniem struktur i odkrywaniem świata. Recenzent określił, że produkcja wydaje się niedopracowana i skrytykował m.in. błędy oświetlenia. Anthony Gallegos pochwalił oprawę graficzną. Według niego początkowo wygląda na przestarzałą, ale ostatecznie pozostaje w pamięci. Anthony’emu nie przypadło do gustu skomplikowane tworzenie własnych serwerów i dołączanie do już dostępnych. Alec Meer uznał grę za wybitne osiągnięcie. Niezależnie od wcześniejszego doświadczenia z grami, każdy może w nią zagrać i czerpać z tego radość. Każda osoba będzie grać na swój sposób i stworzy unikalną historię.

  Komputerowa gra survivalowa – podgatunek komputerowej gry akcji, którego rozgrywkę najczęściej cechuje otwarty świat, a zadaniem gracza jest przetrwanie. Richard Peter Tudor Sillett (ur. 1 lutego 1933 w Southampton - zm. 13 marca 1998 w Ashford) – były angielski piłkarz występujący podczas kariery na pozycji obrońcy.

  Sprzedaż

  Gra szybko zyskała na popularności, przynosząc twórcy duże dochody. Według danych ze stycznia 2018 sprzedano ok. 144 mln egzemplarzy gry. Próg miliona sprzedanych kopii na PC został przekroczony 12 stycznia 2011 roku, a próg 30 milionów graczy zarejestrowanych na oficjalnej stronie 26 maja 2012 roku.

  Nagrody

  Serwis Indie DB przyznał Minecraftowi nagrody dla najlepszej niezależnej gry 2010 roku w następujących kategoriach:

  Lady Gaga, właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta (ur. 28 marca 1986 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka pop, autorka tekstów piosenek, kompozytorka i aktorka. W latach 1999−2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band. Ambasadorka dobrej woli UNICEF.Ban (ang. ban – zakaz, to ban – zakazywać lub pol. banicja) – termin stosowany w informatyce do określenia czynności zablokowania dostępu danego użytkownika do wysokopoziomowej usługi internetowej, na przykład komunikatora czy forum dyskusyjnego.
 • wybór internautów – gra roku;
 • wybór redaktorów – najbardziej innowacyjna gra;
 • najlepszy tryb jednoosobowy.
 • Gra zdobyła dwie nagrody Dataspelsgalan 2012: 2. miejsce w kategorii „szwedzka gra roku” oraz „casualowa gra roku”.

  Redakcja czasopisma „PC Gamer UK” w 2015 roku przyznała grze 21. miejsce na liście najlepszych gier na PC.

  Wpływ na kulturę

  Minecraft
  Ciasto stylizowane na przedmiot z gry
  Wełniana owca stylizowana na zwierzę z gry
  Jeden z bossów z gry zbudowany z klocków Lego

  Media społecznościowe pokroju YouTube’a, Facebooka, czy Reddita odegrały znaczącą rolę w popularyzacji Minecrafta. Przeprowadzone przez Annenberską Szkołę Komunikacji na Uniwersytecie Pensylwanii badania wykazały, że jedna trzecia graczy dowiedziała się o niej przez filmiki w Internecie. W 2010 wideo związane z Minecraftem zaczęły zwiększać swój wpływ na YouTubie. Nagrania te zazwyczaj zawierały przechwycony obraz gry wraz z nałożonym głosem osoby nagrywającej, która komentuje wydarzenia na ekranie. Materiały mają zróżnicowaną tematykę. Są to poradniki, demonstracje budowli stworzonych przez graczy, czy parodie innych dzieł kultury popularnej. Do maja 2012 w serwisie YouTube umieszczono ponad 4 miliony filmików związanych z Minecraftem. Niektórzy popularni komentatorzy zostali zatrudnieni w Machinimie, firmie posiadającej często oglądany rozrywkowy kanał na YouTubie. The Yogscast jest brytyjską firmą regularnie produkującą filmy związane z grą. Ich kanał osiąga miliardy wyświetleń, a ich zespół na Mineconie 2011 przyciągnął największą widownię. Inną dobrze znaną osobą jest Jordan Maron, który to stworzył wiele minecraftowych parodii, włączając w to Minecraft Style, czyli parodię międzynarodowego sukcesu południowokoreańskiego rapera PSYGangnam Style.

  Super Meat Boy – gra platformowa stworzona przez Team Meat. Jest bezpośrednim następcą, stworzonej w technologii Flash gry Meat Boy (Meat Boy została stworzone przez Edmunda McMillena i Jonathana McEntee i została udostępniona na stronie internetowej Newgrounds w listopadzie 2008). Super Meat Boy został wydany w Xbox Live Arcade 20 listopada 2010 i na Windows 1 grudnia 2010. W produkcji są wersje na systemy Mac OS i Linux. W planach była również wersja na konsolę Wii, lecz została anulowana.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Częścią folkloru społeczności Minecrafta są opowieści o „Herobrine”, tajemniczej postaci, która ponoć pojawia się w światach graczy i buduje dziwne konstrukcje. Jednakże Mojang wyjaśnił, że Herobrine’a nigdy w Minecrafcie nie było i nie ma planów na jego dodanie.

  Odniesienia do Minecrafta pojawiały się w wielu różnych produkcjach, między innymi w Torchlight II, Borderlands 2, Choplifter HD, Super Meat Boy, The Elder Scrolls V: Skyrim, The Binding of Isaac, The Stanley Parable i w FTL: Faster Than Light. Nawiązania do Minecrafta pojawiały się także w występach deadmau5. Symulacja gry została pokazana również w teledysku do piosenki G.U.Y. Lady Gagi. Wyraźnie do gry nawiązano w drugim odcinku siedemnastej serii serialu animowanego Miasteczko South Park zatytułowanym Informacyjne mordo-porno. Odcinek 7. sezonu 25. pt. Kolega Lisy serialu Simpsonowie został zainspirowany Minecraftem. Persson opublikował wtedy tweeta: „Nie jestem pewien, co z tego powodu teraz czuję”.

  Sztuka przetrwania (inaczej: surwiwal, ang. survival) – rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.

  Klony

  Po premierze Minecrafta wydano wiele gier upodobnionych do niego, np. Ace of Spades, CastleMiner, CraftWorld, FortressCraft, Terraria, Total Miner. Niektóre z nich zostały nazwane „klonami”, na przykład aplikacja na iPhone i iPod touch zatytułowana Minecrafted, udostępniona za pośrednictwem sklepu App Store. Szybko została jednak z niego usunięta. David Frampton, projektant gry The Blockheads, powiedział, że błędem jego gry była niskiej jakości pikselowa grafika, która zbytnio przypominała tę z Minecrafta, co spowodowało niechęć ze strony fanów gry. Wydano także adaptację homebrew wersji alpha Minecrafta na Nintendo DS, o nazwie DScraft. Została ona zauważona za jej podobieństwo do oryginału, przy jednoczesnych sporych ograniczeniach systemu Nintendo.

  Raper, MC – muzyk wykonujący muzykę rap. Muzyka ta jest elementem kultury hip-hop. Pierwsi raperzy zaczęli pojawiać się już w latach siedemdziesiątych w Nowym Jorku, USA. Pionierem gatunku jest DJ pochodzący z Jamajki Clive Campbell znany też jako Kool Herc.Konwent (od ang. convention; pot. kon) – zjazd fanów fantastyki, gier fabularnych, mangi i anime. Zwykle konwenty trwają trzy dni - od piątku do niedzieli, niekiedy są krótsze (w tym jednodniowe) lub dłuższe (m.in. w trakcie długich weekendów). Konwenty nie zawsze są monotematyczne. Zagadnienia, na przykład, z działów literackich, turniejowych, mangowych bywają łączone. Zazwyczaj konwent przebiega według wcześniej przygotowanego programu, który obejmuje prelekcje przedmiotowe, spotkania ze znanymi osobistościami danej zbiorowości, wydarzenia artystyczne i inne atrakcje.

  W odpowiedzi na zakup Mojangu przez Microsoft, różni deweloperzy zapowiedzieli więcej klonów stworzonych pod konsole Nintendo, ponieważ to były jedyne główne platformy, na które nie wydano oficjalnego portu. Oto tytuły owych klonów: UCraft (Nexis Games), Cube Life: Island Survival (Cypronia), Discovery (noowanda), Battleminer (Wobbly Tooth Games), Cube Creator 3D (Big John Games) i Stone Shire (Finger Gun Games). Oficjalne wydania Minecrafta na konsole Nintendo w końcu się jednak pojawiły.

  Borderlands 2 – gra first-person shooter osadzona w konwencji science-fiction, będąca kontynuacją wydanej w 2009 roku gry Borderlands. Opracowana została przez firmę Gearbox Software. Oficjalna premiera miała miejsce 18 września 2012. Gra obsługuje technologię PhysX i cel-shading. Do lipca 2013 roku gra sprzedała się w liczbie 7 milionów egzemplarzy.Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2009 roku w grach komputerowych i wideo. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.

  Adaptacje

  W 2012 Mojang otrzymał propozycje od hollywoodzkich producentów, który chcieli stworzyć program oparty na Minecrafcie. Jednakże studio ogłosiło stanowisko, zgodnie z którym będzie uczestniczyć w takich projektach, gdy „pojawi się dobry pomysł”. W lutym 2014 Persson ujawnił, że Mojang prowadził rozmowy z Warner Bros. nt. filmu o Minecrafcie. W październiku ogłoszono, że film jest „we wczesnych dniach produkcji”. Produkcję zapowiedziano na 24 maja 2019. Reżyserem miał być Shawn Levy, a scenariusz miał napisać Jason Fuchs. Levy wycofał się później, a na jego miejsce powołano Roba McElhenney’ego. W sierpniu 2018 McElhenney opuścił plan, a Fuchs został zastąpiony przez Aarona i Adama Nee. W wyniku tych roszad film się opóźnił. 11 stycznia 2019 zapowiedziano, że Peter Sollett napisze scenariusz i zostanie reżyserem.

  Tutorial (z ang. korepetycje, samouczek) – artykuł typu „krok po kroku”, publikacja pozwalająca łatwo nauczyć się obsługi programów, programowania czy tworzenia grafiki. Terminem tym określa się również programy lub komputerowe prezentacje pełniące takie funkcje.Torchlight II – gra komputerowa z gatunku hack and slash stworzona przez Runic Games. Jej wydanie miało odbyć się na wiosną 2011 roku, ale zostało kilkukrotnie przełożone. Ostatecznie ukazała się 20 września 2012 roku, co zostało ogłoszone na targach PAX Prime w tym samym roku. Polska premiera w handlu detalicznym odbyła się 5 października 2012. Jest to kontynuacja gry Torchlight wydana 3 lata wcześniej. Wprowadza możliwość grania z innymi osobami przez system peer-to-peer.

  W grudniu 2012 roku wydano film dokumentalny o pracy Mojangu przy Minecrafcie. Produkcja stworzona przez 2 Player Productions nosi nazwę Minecraft: The Story of Mojang. W 2014 roku próba finansowania społecznościowego fanowskiego filmu została zamknięta przez Perssona, który nie pozwolił na użycie licencji filmowcom.

  Minecon

  Minecon 2015

  Minecon jest oficjalnym konwentem fanów Minecrafta. Pierwsza edycja miała miejsce w listopadzie 2011 w Mandalay Bay Resort and Casino w Las Vegas. Wszystkie 4500 biletów sprzedano do 31 października. Podczas wydarzenia miało miejsce między innymi wydanie oficjalnej wersji Minecrafta. Po Mineconie odbyło się after-party Into The Nether poprowadzone przez deadmau5. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał darmowe kody odblokowujące alphę gry Scrolls Mojangu oraz grę Cobalt, stworzoną przez Oxeye Game Studios. Od roku 2017, Minecon nie jest konwentem odbywającym się w określonym miejscu, lecz jest wydarzeniem na żywo, które każdy może obejrzeć.

  Komputerowa gra wieloosobowa (ang. multiplayer video game) – rodzaj bądź tryb gry pozwalający na jednoczesną rozgrywkę wielu graczy w tę samą grę komputerową. Nintendo Switch (początkowo Nintendo NX) – konsola gier wideo firmy Nintendo wydana 3 marca 2017 roku. Jest następcą wydanego w 2012 roku Wii U.

  Gadżety

  Zestaw klocków Lego oparty na Minecrafcie nazwany Lego Minecraft został wydany 6 czerwca 2012 roku. Zestaw nazwany „Micro World” skupia się na domyślnej postaci gracza z gry oraz na creeperze (czyhaczu). Mojang wysłał koncepcje gadżetów Minecraft do Lego w grudniu 2011 w ramach programu Lego Cuusoo, gdzie szybko uzyskał 10 000 głosów użytkowników, pozwalając Lego na zapoznanie się z koncepcją. Lego Cuusoo zaakceptowało koncepcję w styczniu 2012 i rozpoczęło projektowanie zestawów opartych o grę. Więcej zestawów opartych o Nether i okolice wiosek z gry wydano 1 września 2013. Czwarty zestaw „Micro World”, Kres, wydano w czerwcu 2014. Kolejnych sześć zestawów większych minifigurek Lego stało się dostępne w listopadzie 2014.

  PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.Scenariusz – to materiał literacki będący podstawą realizacji fabuły. Scenariusz może sam w sobie stanowić utwór oryginalny, być przeróbką utworu dramatycznego zawierającego dialogi i odautorskie didaskalia, czy też przeróbką dzieła literackiego nie dramaturgicznego (adaptacja scenariuszowa opowiadania, powieści, noweli, itp.). Scenariusz przystosowuje dramat, słuchowisko, utwór niedramatyczny, itp. oraz składniki takiego utworu do wymagań sceny, filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, spektaklu telewizyjnego czy nagrania radiowego. Scenariusz opierający się na specjalnie napisanym przez scenarzystę lub reżysera (film autorski), oryginalnym utworze dla filmu, zwany jest scenariuszem filmowym.

  Mojang współpracuje z Jinx, sklepem online z gadżetami z gier. Sprzedaje towar związany z Minecraftem, taki jak ubrania, piankowe kilofy, czy zabawki wzorowane na kreatury z gry. Do maja 2012 zarobiono ponad milion dolarów ze sprzedaży gadżetów. Najpopularniejszymi produktami były koszulki i skarpety. W marcu 2013 Mojang podpisało umowę z Egmont Group, wydawcą książek dla dzieci. Jej wynikiem były podręczniki, jednoroczniki i magazyny.

  iPhone – smartfon przygotowany przez Apple Inc., oparty na systemie operacyjnym iOS mający pełnić funkcje telefonu komórkowego, platformy rozrywkowej i komunikatora internetowego. Urządzenie posiada także wbudowaną przeglądarkę internetową Safari Mobile umożliwiającą przeglądanie niektórych zasobów sieciowych.New Nintendo 3DS – czwarta odsłona konsoli przenośnej konsoli ósmej generacji od Nintendo. Konsola została wydana w Japonii w dniu 11 października 2014 roku oraz w Australii i Nowej Zelandii w dniu 21 listopada 2014. Premiera w USA i Europie została zapowiedziana na 13 lutego 2015.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  deadmau5 właściwie Joel Zimmerman (ur. 5 stycznia 1981) - kanadyjski producent muzyki progressive i electro house pochodzący z Toronto w Kanadzie.
  Oculus Rift – gogle wirtualnej rzeczywistości stworzone przez firmę Oculus VR. Zostały ufundowane poprzez serwis crowdfundingowy Kickstarter, na którym uzbierano 2 437 429 dolarów. Wersja konsumencka urządzenia, Oculus Rift CV1, miała premierę 28 marca 2016 roku. Jedną z osób, które zaangażowały się w rozwój projektu gogli jest John Carmack – twórca wielu gier z gatunku first-person shooter.
  Gangnam Style (kor. 강남스타일 Gangnamseutail, pol. Styl Gangnam) – singel południowokoreańskiego artysty Psy z gatunku k-pop, czyli koreańskiego popu. Zdobył popularność dzięki chwytliwemu bitowi, humorystycznemu teledyskowi i charakterystycznemu tańcowi piosenkarza w teledysku. Jak mówi sam wykonawca, taniec ten przypomina jazdę na niewidzialnym koniu.
  The Binding of Isaac - gra stworzona przez Edmunda McMillena, początkowo wydana na platformę Microsoft Windows w roku 2011, później również na inne platformy. Gra w dużym stopniu inspirowana jest Biblią, zarówno 8 postaci którymi możemy sterować, jak i cały świat jest mocno powiązany z jej treścią.
  Markus Alexej Persson, znany także jako „Notch” (ur. 1 czerwca 1979) – szwedzki programista i projektant gier komputerowych, najlepiej znany jako twórca gry Minecraft oraz właściciel firmy Mojang AB.
  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
  Biom – rozległy obszar o określonym klimacie, charakterystycznej szacie roślinnej i szczególnym świecie zwierzęcym. Typ roślinności biomu jest charakterystyczny, choć skład gatunkowy może być różny w zależności od położenia geograficznego i historii flory. Podobnie rzecz się ma ze składem gatunkowym zwierząt. O zaliczeniu różnych obszarów do tego samego biomu decyduje podobieństwo fizjonomiczne, a nie pokrewieństwo zasiedlających je organizmów i ich zespołów (które to pokrewieństwo z kolei decyduje o wydzielaniu państw zoogeograficznych i fitogeograficznych).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.103 sek.