Mindball

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gra w Mindball

Mindballgra wykorzystująca fale mózgowe do sterowania piłki.

Biofeedback, biologiczne sprzężenie zwrotne – dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie, np. pomiarowy system komputerowy.Gra – czynność o ustalonych zasadach, w której udział bierze zwykle kilka osób (rzadziej jedna). Od innych rozrywek grę oddziela istnienie ścisłego zbioru zasad gry, od innych skodyfikowanych czynności jej rozrywkowy charakter.

Sygnały z mózgu są za pomocą opasek dostarczane do komputera, który steruje piłką.

Urządzenie Mindball jest systemem trenującym, dzięki któremu grający uczy się poprawy koncentracji uwagi oraz szybkiego wejścia w stan relaksacji. Podczas rywalizacji między przeciwnikami system zapisuje czynność bioelektryczną mózgu (tzw. EEG). Wzrost odpowiednich fal mózgowych zwiększa nasze szanse na wygraną – jest to tzw. trening Alpha i Theta. Grający może wytworzyć taki stan w momencie, gdy jest spokojny, zrelaksowany, skupiony i otwarty na naukę. Cały zapis czynności mózgu może śledzić na dołączonym ekranie LCD. System Mindball opiera się na technice sprzężenia zwrotnego fal mózgowych (Biofeedback EEG) – korzystnej pracy mózgu odpowiada szybki ruch piłeczki do przodu i narastający trend w wykresie na ekranie.

Neurotrening – trening neurologiczny, terapia medyczna prowadzona przy użyciu specjalistycznygo sprzętu komputerowgo z bardzo czułą głowicą zakończoną elektrodami mierzącymi fale mózgowe(delta, theta, alfa, smr, beta1, beta2 i gamma). Inne nazwy to: neurofeedback, eeg biofeedback, biofeedback eeg, mindfeedback, brainfeedack, cerebrofeedback, neurologiczne biologiczne sprzeżenie zwrotne, neuroterapia, rehabilitacja mózgu, trening mózgu.Elektroencefalografia (EEG) − nieinwazyjna metoda diagnostyczna służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu za pomocą elektroencefalografu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego na powierzchni skóry, pochodzące od aktywności neuronów kory mózgowej i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis – elektroencefalogram. Jeśli elektrody umieści się bezpośrednio na korze mózgu (np. podczas operacji) badanie nosi nazwę elektrokortykografii (ECoG). Pierwszy polski zapis EEG został zarejestrowany przez Adolfa Becka na Uniwersytecie Jagiellońskim, który swoją pracę opublikował w 1890 r. Pierwsze badanie EEG na człowieku przeprowadził Hans Berger, psychiatra z Jeny.

Można toczyć pojedynki między dwoma graczami, w dwóch grupach oraz trenować pojedynczo.

Mindball w Polsce[ | edytuj kod]

Podczas I edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych WROCŁAW 2009 zorganizowano I Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska MINDBALL.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • interfejs mózg-komputer
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Pojedynek Supermózgów. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-12)].
    2. Mindball Game-Mindball Trainer-Mindball Multiplayer. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-18)].
    3. I Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska MINDBALL. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-23)].
    Reklama