Yoriie Minamoto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Minamoto no Yori'ie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Yoriie Minamoto

Yoriie Minamoto (jap. 源頼家 Minamoto Yoriie; ur. 11 września 1182, zm. 14 sierpnia 1204) – ósmy siogun w historii Japonii, drugi siogun epoki Kamakura (1185–1333). Był jednym z najkrócej panujących siogunów w Japonii. Starszy syn i następca Yoritomo Minamoto. Jego matką była Masako Hōjō.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Minamoto (jap. 源, Minamoto), Genji (jap. 源氏, Genji) – to nazwisko nadawane w okresie Heian przez cesarzy Japonii książętom krwi, dla których zabrakło urzędów przy dworze cesarskim.

Życie[ | edytuj kod]

Yoriie był synem Masako Hōjō i wnukiem Tokimasy Hōjō. Urodził się w rezydencji Yoshikazu Hiki w Kamakurze. Jego opiekunkami (także mamkami) były żony wpływowych ludzi m.in. z rodu Hiki.

Yoriie już w młodości wykazywał uzdolnienia do posługiwania się bronią i jeździectwa. Po śmierci ojca w 1199, jako 17-letni chłopak, został przywódcą klanu Minamoto, a w 1202 został siogunem. Był jednak krytykowany za rezygnację z polityki ojca. Jego polityka charakteryzowała się ogromną brutalnością i bezwzględnością, co wraz z nadmierną samowolą, nie pozwoliło mu cieszyć się tytułem sioguna długo. Panował jedynie przez 14 miesięcy, nawet matka zabroniła mu działalności politycznej. 30 czerwca 1203 została mu odebrana formalna władza i przekazana 13 starszym przedstawicielom rodu, kontrolowanym przez jego dziadka, Tokimasę Hōjō. Yoriie próbował przy pomocy klanu Hiki podporządkować sobie klan Hōjō, ale przegrał i został umieszczony w areszcie domowym, zmuszony do abdykacji i ostatecznie zamordowany 17 czerwca 1204 w Izu.

Masako Hōjō (jap. 北条政子, Hōjō Masako, ur. 1157, zm. 16 sierpnia 1225) - żona pierwszego sioguna Japonii, wywierała znaczny wpływ na życie polityczne kraju po śmierci męża.Siogun (jap. 将軍 shōgun) – wódz naczelny, generał, zwierzchnik sił zbrojnych, generalissimus. Słowo shōgun jest skróconą wersją pierwotnego tytułu oficjalnego sei’i-taishōgun (jap. 征夷大将軍 sei’i-taishōgun, dosł. „głównodowodzący wojsk ekspedycyjnych przeciwko barbarzyńcom” lub „generalissimus do podboju (ujarzmienia) barbarzyńców”). Początkowo był to stopień wojskowy dowodzących cesarską armią japońską, później dziedziczny tytuł wojskowych władców Japonii, sprawujących faktyczną władzę w kraju rządzonym tylko nominalnie przez cesarza.

Następcą Yoriie został jego młodszy brat Sanetomo, ostatni z linii rządzącej Seiwa-Genji.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tokimasa Hōjō (jap. 北条時政, Hōjō Tokimasa, ur. 1138, zm. 6 lutego 1216) – pierwszy z dziewięciu regentów (shikkenów) z rodu Hōjō, którzy sprawowali rzeczywistą władzę w Japonii.
Yoritomo Minamoto (jap. 源頼朝, Minamoto Yoritomo, ur. 9 maja 1147, zm. 9 lutego 1199) – siódmy siogun w historii Japonii, a pierwszy z siogunów z okresu Kamakura (1185–1333) ustanowiony przez ród Minamoto w roku 1192, był nim do roku 1199.
11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.

Reklama