• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mimikra

  Przeczytaj także...
  Amazonia (port. Amazônia, hiszp. Amazonía, fr. Amazonie, hol. Amazoneregenwoud, ang. Amazonia) – region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, na obszarze Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej. Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy (po portugalsku: Floresta Amazônica, po hiszpańsku: Selva Amazónica) – wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Cztery z nich noszą wobec tego nazwę krajów amazońskich. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.Alfred Russel Wallace (ur. 8 stycznia 1823 w Usk (hrabstwo Monmouthshire, Walia), zm. 7 listopada 1913 w Broadstone (hrabstwo Dorset, Anglia) – brytyjski biolog i przyrodnik.
  Mimikri — kamuflaż wojenny. Potoczne określenie kamuflażu stosowane podczas I wojny światowej przez wojska pruskie i austro-węgierskie. Kamuflaż taki zazwyczaj był tworzony przez samych żołnierzy poprzez nałożenie farby na przedmiot, który był narażony na wykrycie i ostrzał. Przede wszystkim były to stałe punkty oporu (bunkry, schrony), ale także wyposażenie osobiste żołnierza jak hełmy, zasobniki czy też płyty okopowe.

  Mimikra – przystosowanie ochronne występujące u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegające na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony (batesowska) lub upodobnianiu się do różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony (müllerowska) poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania lub innych właściwości. Mimikra jest jedną z form mimetyzmu. U roślin mimikra to zjawisko upodabniania się roślin do otoczenia, a także upodabniania się kwiatów do samic owadów zapylających – mimikra seksualna.

  Kukułka zwyczajna, kukułka pospolita, kukułka (nazwy ludowe: gżegżółka, zazula) (Cuculus canorus) — gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny kukułkowatych (Cuculidae).Bielinkowate (Pieridae) - rodzina motyli licząca ok. 1000 gatunków. W Polsce występuje 17. Jej przedstawiciele są spotykani na całym świecie. Są to motyle o różnorodnych rozmiarach. Od niewielkich (2,5 cm) jak np. rodzaj Nothalis do dużych jak azjatycki rodzaj Hebomoia. W większości ubarwienie białe, żółte i żółtozielone z czarnymi plamami lub szarym przypruszeniem. Istnieje jednak szereg gatunków kolorowych z czarnymi, czerwonymi lub błękitnymi elementami jak np. przedstawiciele rodzajów Delias i Pereute. Niektóre gatunki są migrantami. Część gatunków w tym również występujące w Polsce bielinek kapustnik (Pieris brassicae) czy bielinek rzepnik (Pieris rapae) mogą być szkodnikami ogrodów i plantacji warzywnych.

  Mimikra batesowska[ | edytuj kod]

  Jadowita koralówka arlekin i ...
  ...podobny do niej, nieszkodliwy lancetogłów mleczny

  Mimikra batesowska (Batesa, batezjańska) to upodobnienie się gatunków bezbronnych do form posiadających mechanizmy obronne (np. jad, kolce, żądła itp.).

  Wyścig zbrojeń, ewolucyjny wyścig zbrojeń – rodzaj koewolucji układów gatunków, między którymi zachodzą interakcje antagonistyczne analogiczny do procesu o tej samej nazwie występującym w wojskowości. Termin zaproponowany przez Richarda Dawkinsa i Johna R. Krebsa.Mimetyzm, mimezja (z gr. mimetés - naśladowca) – termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się.

  Przykłady:

 • bielinkowate z Amazonii przypominają trujące gatunki z rodziny Heliconidae (przykład stwierdzony przez Batesa)
 • lancetogłów mleczny przypomina wyglądem jadowitą koralówkę arlekin;
 • przeziernik osowiec przypomina wyglądem osę;
 • nieszkodliwe gatunki z rodziny niedźwiedziówkowatych wydają podobne dźwięki co trujące dla nietoperzy gatunki z tej rodziny;
 • trzmielówka z muchówek przypomina wyglądem uzbrojone w żądła osy
 • Nazwa pochodzi od nazwiska Henriego Waltera Batesa, angielskiego przyrodnika, który wraz z Alfredem Russelem Wallace’em badał motyle w Amazonii od 1848 do 1859 roku.

  Thaumoctopus mimicus – gatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Mimikra müllerowska[ | edytuj kod]

  Jest to upodobnienie się wzajemnie do siebie zwierząt zdolnych do obrony. Gdy dwa gatunki są mylone ze sobą przez drapieżniki, mniejszy procent osobników obu gatunków ginie, zanim drapieżniki nauczą się je omijać. Ponieważ oba gatunki korzystają na tym podobieństwie, nie ma tutaj jasnego podziału na 'oryginał' i 'naśladowcę', choć jest on wyraźniejszy, gdy jeden z gatunków występuje rzadziej od drugiego, niż gdy mają zbliżoną liczebność.

  Przeziernik osowiec (Sesia apiformis, Aegeria apiformis) - owad z rzędu motyli. Rozpiętość skrzydeł samicy do 45 mm, samca 38 mm. Postacie dorosłe można obserwować pod koniec maja i w czerwcu. Samica przeziernika osowca ma uwstecznione narządy gębowe i nie pobiera pokarmu, żyje około siedmiu dni. W tym czasie składa do 1800 jaj. Samica składa jaja na młodych olszach, rzadziej brzozach. Larwy żerują początkowo w korzeniach następnie coraz wyżej w pniu drzewa. W trzecim roku po złożeniu jaj przepoczwarczaja się wewnątrz wydrążonego w drewnie chodnika. Przed wylotem poczwarka wysuwa się z drewna.Mimikra kulturowa – w memetyce, ewolucja pewnych socjotypów w ten sposób, aby upodabniać się do innych – podobnie jak w biologii, na zasadzie mimikry cechy fenotypowe pewnych organizmów upodabniają się do innych, dając tym organizmom lepsze możliwości dostosowawcze.

  Nazwa pochodzi od nazwiska niemieckiego naturalisty Fritza Müllera. To jemu pierwszemu udało się wytłumaczyć ten mechanizm (dowiódł tego matematycznie).

  Mimikra Wawiłowa[ | edytuj kod]

  Upodabnianie się chwastów do roślin uprawnych, wśród których rosną. Nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiego badacza Nikołaja Wawiłowa.

  Inne przykłady mimikry[ | edytuj kod]

 • Larwy modraszka arion naśladują zapachy wydzielane przez larwy i dźwięki wydawane przez królową wścieklicy Sabuleta.
 • Ośmiornica Thaumoctopus mimicus potrafi naśladować barwy, kształt i zachowanie flądry, ryb z rodzaju Pterois i węży morskich.
 • Kukułka stara się, by w początkowym okresie życia nie była rozpoznawalna dla przybranych rodziców.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Mimikri
 • mimikra kulturowa
 • ubarwienie ochronne
 • wyścig zbrojeń (ewolucja)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mimikra | Nauka – Zbadane.pl, zbadane.pl [dostęp 2015-12-03].
  2. Dni Nauki Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego. [dostęp 2012-06-15].
  3. mimikra batesowska. Słownik terminów biologicznych PWN. [dostęp 2012-06-15].
  4. Marzena Popielarska-Konieczna: Słownik szkolny : biologia. Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2003, s. 300. ISBN 83-7389-096-3.
  5. Peter Peter Forbes. Mistrzowie kamuflażu.. „Świat Nauki”. nr. 6 (238), s. 72-75, czerwiec 2011. Prószyński Media. ISSN 0867-6380. 
  6. Biologia : słownik encyklopedyczny. Warszawa: Wydawnictwo Europa, 2001, s. 197. ISBN 83-87977-73-X.
  7. Carpenter GDH and Ford EB 1933. Mimicry. Methuen, London.
  Johann Friedrich Theodor Müller, Fritz Müller (ur. 31 marca 1821 w Widischholzhausen (przedmieście Erfurtu) - zm. 21 maja 1897 w Blumenau, Brazylia) - niemiecki zoolog, jeden z pierwszych darwinistów. Jego prace cenił sam Darwin twierdząc, że niektóre kwestie opracował dokładniej niż on. Müller opublikował liczne prace na temat embriologii, morfologii, systematyki i ewolucji motyli i innych owadów. Dowiódł, że wzajemne upodobnienie osobników różnych gatunków motyli żyjących na tym samym obszarze może mieć charakter adaptatywny, a naśladowanie jednego wzorca jest korzystne dla wszystkich gatunków. Dowiódł tego matematycznie - jest to jeden z pierwszych przykładów zastosowania matematyki w biologii.Nikołaj Wawiłow (ur. 13 listopada/25 listopada 1887 w Moskwie, zm. 26 stycznia 1943 w Saratowie) – rosyjski biolog, genetyk, który wsławił się swoimi badaniami na temat pochodzenia roślin uprawnych oraz hodowli ulepszonych odmian pszenicy, kukurydzy i innych roślin zbożowych. Odkrył m.in. zjawisko upodabniania się chwastów do roślin, wśród których rosną (tzw. mimikra Wawiłowa). Brat fizyka Siergieja Wawiłowa.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pterois – rodzaj ryb skorpenokształtnych z rodziny skorpenowatych, nazywanych skrzydlicami (z powodu kształtu płetw piersiowych przypominających skrzydła ptaków) lub ognicami (z powodu ognistego ubarwienia albo z powodu rwącego bólu wywołanego ich jadem).
  Osa pospolita (Vespula vulgaris) – inwazyjny gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae) o holarktycznym zasięgu występowania. W większości zasięgu występuje pospolicie. Introdukowana w Islandii, Nowej Zelandii i Australii.
  Henry Walter Bates (ur. 8 lutego 1825 w Leicester, zm. 16 lutego 1892 w Londynie) – angielski przyrodnik i podróżnik, który jako pierwszy przedstawił naukową teorię mimikry u zwierząt, polegającą na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony.
  Zwierzęta (Animalia) – królestwo obejmujące wielokomórkowe organizmy cudzożywne o komórkach eukariotycznych, bez ściany komórkowej, w większości zdolne do aktywnego poruszania się. Są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Największą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, a wśród nich owady. Drugą, obok bezkręgowców, grupą zwierząt są kręgowce. Wśród nich tradycyjnie wyróżnia się ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki, do których należy również człowiek.
  Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.
  Flądra, płastuga – ogólna nazwa ryby flądrokształtnej (płastugokształtnej) – charakteryzującej się spłaszczonym, asymetrycznym ciałem. Dawniej tą nazwą określano ryby z rodzaju Pleuronectes w rodzinie flądrowatych, obecnie często jeszcze jest odnoszona do storni (dawniej Pleuronectes flesus, obecnie Platichthys flesus), nazywanej również fląderką.
  Niedźwiedziówkowate (Arctiidae) – liczna w gatunki rodzina motyli charakteryzujących się masywnym ciałem, niewielką głową i uwstecznioną ssawką. Ubarwienie postaci dojrzałych jest zróżnicowane. Znanych jest około 6 000 gatunków. W większości są polifagami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.851 sek.