Mimikra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mimikra – przystosowanie ochronne występujące u zwierząt (zwłaszcza owadów), polegające na upodabnianiu się zwierząt bezbronnych do zwierząt zdolnych do obrony (batesowska) lub upodobnianiu się do różnych gatunków zwierząt zdolnych do obrony (müllerowska) poprzez przybranie ich kształtu, barwy, zachowania lub innych właściwości. Mimikra jest jedną z form mimetyzmu. U roślin mimikra to zjawisko upodabniania się roślin do otoczenia, a także upodabniania się kwiatów do samic owadów zapylających – mimikra seksualna.

Mimikri — kamuflaż wojenny. Potoczne określenie kamuflażu stosowane podczas I wojny światowej przez wojska pruskie i austro-węgierskie. Kamuflaż taki zazwyczaj był tworzony przez samych żołnierzy poprzez nałożenie farby na przedmiot, który był narażony na wykrycie i ostrzał. Przede wszystkim były to stałe punkty oporu (bunkry, schrony), ale także wyposażenie osobiste żołnierza jak hełmy, zasobniki czy też płyty okopowe.Kukułka zwyczajna, kukułka pospolita, kukułka (nazwy ludowe: gżegżółka, zazula) (Cuculus canorus) — gatunek średniego ptaka wędrownego z rodziny kukułkowatych (Cuculidae).

Mimikra batesowska[ | edytuj kod]

Jadowita koralówka arlekin i ...
...podobny do niej, nieszkodliwy lancetogłów mleczny

Mimikra batesowska (Batesa, batezjańska) to upodobnienie się gatunków bezbronnych do form posiadających mechanizmy obronne (np. jad, kolce, żądła itp.).

Bielinkowate (Pieridae) - rodzina motyli licząca ok. 1000 gatunków. W Polsce występuje 17. Jej przedstawiciele są spotykani na całym świecie. Są to motyle o różnorodnych rozmiarach. Od niewielkich (2,5 cm) jak np. rodzaj Nothalis do dużych jak azjatycki rodzaj Hebomoia. W większości ubarwienie białe, żółte i żółtozielone z czarnymi plamami lub szarym przypruszeniem. Istnieje jednak szereg gatunków kolorowych z czarnymi, czerwonymi lub błękitnymi elementami jak np. przedstawiciele rodzajów Delias i Pereute. Niektóre gatunki są migrantami. Część gatunków w tym również występujące w Polsce bielinek kapustnik (Pieris brassicae) czy bielinek rzepnik (Pieris rapae) mogą być szkodnikami ogrodów i plantacji warzywnych.Wyścig zbrojeń, ewolucyjny wyścig zbrojeń – rodzaj koewolucji układów gatunków, między którymi zachodzą interakcje antagonistyczne analogiczny do procesu o tej samej nazwie występującym w wojskowości. Termin zaproponowany przez Richarda Dawkinsa i Johna R. Krebsa.

Przykłady:

 • bielinkowate z Amazonii przypominają trujące gatunki z rodziny Heliconidae (przykład stwierdzony przez Batesa)
 • lancetogłów mleczny przypomina wyglądem jadowitą koralówkę arlekin;
 • przeziernik osowiec przypomina wyglądem osę;
 • nieszkodliwe gatunki z rodziny niedźwiedziówkowatych wydają podobne dźwięki co trujące dla nietoperzy gatunki z tej rodziny;
 • trzmielówka z muchówek przypomina wyglądem uzbrojone w żądła osy
 • Nazwa pochodzi od nazwiska Henriego Waltera Batesa, angielskiego przyrodnika, który wraz z Alfredem Russelem Wallace’em badał motyle w Amazonii od 1848 do 1859 roku.

  Mimetyzm, mimezja (z gr. mimetés - naśladowca) – termin stosowany w różnych dziedzinach, oznaczający naśladowanie albo upodabnianie się.Thaumoctopus mimicus – gatunek głowonoga z rodziny ośmiornicowatych (Octopodidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Thaumoctopus. Wykazuje duże zdolności mimetyczne i jest pierwszym znanym nauce zwierzęciem upodabniającym się do wielu różnych gatunków jadowitych lub drapieżnych zwierząt morskich. Podobnie jak Wunderpus photogenicus, z którym jest często mylony, zyskał dużą popularność zanim doczekał się naukowego opisu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Przeziernik osowiec (Sesia apiformis, Aegeria apiformis) - owad z rzędu motyli. Rozpiętość skrzydeł samicy do 45 mm, samca 38 mm. Postacie dorosłe można obserwować pod koniec maja i w czerwcu. Samica przeziernika osowca ma uwstecznione narządy gębowe i nie pobiera pokarmu, żyje około siedmiu dni. W tym czasie składa do 1800 jaj. Samica składa jaja na młodych olszach, rzadziej brzozach. Larwy żerują początkowo w korzeniach następnie coraz wyżej w pniu drzewa. W trzecim roku po złożeniu jaj przepoczwarczaja się wewnątrz wydrążonego w drewnie chodnika. Przed wylotem poczwarka wysuwa się z drewna.
  Mimikra kulturowa – w memetyce, ewolucja pewnych socjotypów w ten sposób, aby upodabniać się do innych – podobnie jak w biologii, na zasadzie mimikry cechy fenotypowe pewnych organizmów upodabniają się do innych, dając tym organizmom lepsze możliwości dostosowawcze.
  Johann Friedrich Theodor Müller, Fritz Müller (ur. 31 marca 1821 w Widischholzhausen (przedmieście Erfurtu) - zm. 21 maja 1897 w Blumenau, Brazylia) - niemiecki zoolog, jeden z pierwszych darwinistów. Jego prace cenił sam Darwin twierdząc, że niektóre kwestie opracował dokładniej niż on. Müller opublikował liczne prace na temat embriologii, morfologii, systematyki i ewolucji motyli i innych owadów. Dowiódł, że wzajemne upodobnienie osobników różnych gatunków motyli żyjących na tym samym obszarze może mieć charakter adaptatywny, a naśladowanie jednego wzorca jest korzystne dla wszystkich gatunków. Dowiódł tego matematycznie - jest to jeden z pierwszych przykładów zastosowania matematyki w biologii.
  Nikołaj Wawiłow (ur. 13 listopada/25 listopada 1887 w Moskwie, zm. 26 stycznia 1943 w Saratowie) – rosyjski biolog, genetyk, który wsławił się swoimi badaniami na temat pochodzenia roślin uprawnych oraz hodowli ulepszonych odmian pszenicy, kukurydzy i innych roślin zbożowych. Odkrył m.in. zjawisko upodabniania się chwastów do roślin, wśród których rosną (tzw. mimikra Wawiłowa). Brat fizyka Siergieja Wawiłowa.
  Pterois – rodzaj ryb skorpenokształtnych z rodziny skorpenowatych, nazywanych skrzydlicami (z powodu kształtu płetw piersiowych przypominających skrzydła ptaków) lub ognicami (z powodu ognistego ubarwienia albo z powodu rwącego bólu wywołanego ich jadem).
  Osa pospolita (Vespula vulgaris) – inwazyjny gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae) o holarktycznym zasięgu występowania. W większości zasięgu występuje pospolicie. Introdukowana w Islandii, Nowej Zelandii i Australii.

  Reklama