Millennium Bridge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Millennium Bridge – wiszący most dla pieszych w Londynie, nad Tamizą, łączący dzielnicę Bankside (gmina Southwark) z londyńskim City. Most zbudowany został głównie ze stali i aluminium, składa się z trzech głównych części o długości 81 m, 144 m i 108 m. Jego ciężar podtrzymywany jest przez 8 lin nośnych.

Strażnicy Galaktyki (ang. Guardians of the Galaxy) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji z 2014 roku oparty na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię odpowiada James Gunn, który wraz z Nicole Perlman napisał również scenariusz. W głównych rolach występują: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker, Karen Gillan, Djimon Hounsou, John C. Reilly, Glenn Close i Benicio del Toro. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Historia powstania[ | edytuj kod]

Projekt[ | edytuj kod]

Projektem zajęła się brytyjska firma Foster and Partners – ich praca przeszła do finału najlepszych prac architektury z całego świata, w finale zaś zostali wybrani jako najlepsi z pozostałych sześciu finalistów. Architekturą zajął się Sir Norman Foster, zaś rzeźbiarstwem Sir Anhony Caro. Nad częściami konstrukcji pracował cały świat, w tym polska firma Mostostal Zabrze, samą konstrukcją zajęła się brytyjska firma Arup.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Stal – stop żelaza z węglem, plastycznie obrobiony i obrabialny cieplnie, o zawartości węgla nieprzekraczającej 2,10%, co odpowiada granicznej rozpuszczalności węgla w żelazie (dla stali stopowych zawartość węgla może być dużo wyższa). Węgiel w stali najczęściej występuje w postaci perlitu płytkowego. Niekiedy jednak, szczególnie przy większych zawartościach węgla, cementyt występuje w postaci kulkowej w otoczeniu ziaren ferrytu.

Otwarcie[ | edytuj kod]

Most wybudowany został z okazji nowego tysiąclecia. Konstrukcja kosztowała 18,2 miliona funtów, co przekroczyło budżet o 2,2 miliona. Do pierwszego otwarcia doszło 10 czerwca 2000 r., jednak dwa dni później most został zamknięty ze względu na silne drgania przy dużej liczbie użytkowników. Drgania przypisywano niedostatecznie zbadanemu zjawisku, zgodnie z którym piesi przechodzący przez most z bocznym kołysaniem mają nieświadomą tendencję do dopasowywania swoich kroków do kołysania, zaostrzając je. Ostatecznie most przebudowano i otwarto 22 lutego 2002 r., a jego przebudowa pochłonęła około 5 milionów funtów.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Harry Potter i Książę Półkrwi (ang. Harry Potter and the Half-Blood Prince) – amerykańsko-brytyjski film, którego premiera odbyła się 15 lipca 2009 (polska premiera 24 lipca 2009), wyreżyserowany przez Davida Yatesa, oparty na książce J.K. Rowling o tym samym tytule. W filmie występują, tak jak we wcześniejszych częściach: Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger i Rupert Grint jako Ronald Weasley.
 • Na tle północnego brzegu Tamizy

 • Wobbly, from Tate.jpg
 • W zbliżeniu

 • Oświetlony

 • Na tle południowego brzegu

 • Most w kulturze[ | edytuj kod]

 • Most przedstawiony jest w filmie Harry Potter i Książę Półkrwi, gdzie zawala się po ataku śmierciożerców.
 • Jest również widoczny w filmie Strażnicy Galaktyki, podczas bitwy o Xandar.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Redakcja, Millennium Bridge, cudaarchitektury.pl, 16 stycznia 2020 [dostęp 2020-12-08] (pol.).
  2. Foster + Partners / www.fosterandpartners.com, Millennium Bridge | Foster + Partners, www.fosterandpartners.com [dostęp 2021-07-07] (ang.).
  3. BBC News | UK | Queen dedicates Millennium Bridge, news.bbc.co.uk [dostęp 2020-12-08].
  4. Przeczytaj od deski do kładki - Damian "Dexter" Fara - Millennium Bridge, Przeczytaj od deski do kładki - Damian "Dexter" Fara - Millennium Bridge ~ Koło Naukowe Konstrukcji Mostowych Politechniki Krakowskiej [dostęp 2020-12-08].
  5. Explaining Why The Millennium Bridge Wobbled, ScienceDaily [dostęp 2020-12-08] (ang.).
  6. Millennium Bridge reopens, 22 lutego 2002 [dostęp 2020-12-08] (ang.).
  7. Millions to repair swaying bridge, 16 listopada 2000 [dostęp 2020-12-08] (ang.).
  8. Follow in the Footsteps of Harry Potter at These London Locations, TripSavvy [dostęp 2020-12-08] (ang.).
  9. PHOTOS: Guardians Of The Galaxy Cast Get Physical In London Shoot, web.archive.org, 2 grudnia 2014 [dostęp 2020-12-08] [zarchiwizowane z adresu 2014-12-02].
  Norman Robert Foster, Lord Foster of Thames Bank (ur. 1 czerwca 1935 w Manchesterze w Wielkiej Brytanii) – brytyjski architekt.Aluminium – glin o czystości technicznej, zawierający różne ilości zanieczyszczeń, zależnie od metody otrzymywania. W wyniku rafinacji elektrolitycznej otrzymuje się aluminium zawierające 99,95–99,955% Al. Aluminium hutnicze, otrzymywane przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie, zawiera 99,0–99,8% Al.
  Warto wiedzieć że... beta

  London Borough of Southwark – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego południowo - wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Southwark (ang. Southwark London Borough Council).
  Mostostal Zabrze S.A. – polskie przedsiębiorstwo budowlane z siedzibą w Zabrzu, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wraz z 5 spółkami zależnymi zajmuje się realizacją obiektów budowlanych, podwykonawstwem robót specjalistycznych, produkcją konstrukcji i materiałów budowlanych oraz usługami transportowymi.
  Tamiza (ang. Thames, w starożytności zwana Tamesis) – rzeka w południowej Anglii. Tamiza ma 346 kilometrów długości i jest jedną z najdłuższych rzek Wysp Brytyjskich. Obszar źródłowy we wzgórzach Cotswold na wysokości ok. 110 m. Omija łukiem wzgórza Chiltern i przepływa tworząc zakola przez Basen Londyński. Uchodzi do Morza Północnego tworząc estuarium, które rozpoczyna się już w Londynie (London Bridge), kilkadziesiąt kilometrów od morza.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  City of London zw. czasem Square Mile (Mila Kwadratowa – taką powierzchnię w przybliżeniu zajmuje City) lub The City – jednostka administracyjna posiadająca prawa miejskie w granicach Londynu, w której obecnie skupia się większość działalności handlowo-bankowo-ubezpieczeniowej Wielkiej Brytanii. Należy zauważyć, że City nie zalicza się do żadnej z 32 gmin (London borough) Londynu. Gildie Kupieckie wybierają co roku pod koniec września ze swojego grona Lorda Mayora, który sprawuje nadzór nad City; przejęciu urzędu przez nowego burmistrza towarzyszy coroczna parada ulicami City. Kuriozalna z pozoru suwerenność City była i jest podstawą jego rozwoju. Dzięki tej suwerenności na terenie City istniał odmienny od ogólnego brytyjskiego – system podatkowy.
  Tysiąclecie (także milenium, millennium, z łac. mille annum – tysiąc lat) – jednostka czasu obejmująca 1000 lat (10 wieków).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama