Milla Jovovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Milla Jovovich (2000)

Milla Jovovich (ur. 17 grudnia 1975 w Kijowie), właściwie Milica Jovovich – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i projektantka mody pochodzenia serbsko-rosyjskiego.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Calvin Richard Klein (ur. 19 listopada 1942 roku w Nowym Jorku) – syn węgierskiego imigranta, amerykański projektant mody.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Kijowie, ówczesnej stolicy Ukraińskiej SRR. Jej matka, Galina Łoginowa, była znaną radziecką aktorką. Jej ojciec, Bogić (Bogdan) Jovović, był mieszkającym w Związku Radzieckim Serbem. Pierwsze lata dzieciństwa Milla spędziła w Moskwie.

Puscifer - side-project Maynarda Jamesa Keenana znanego z formacji Tool i A Perfect Circle. Na projekt składa się zespół industrialowy założony w 2003, linia odzieżowa, film, gra komputerowa, produkty do higieny intymnej dla kobiet, kawa, akcesoria dla zwierząt, blogi oraz strona internetowa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

W wieku pięciu lat jej rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych osiedlając się w Sacramento w Kalifornii. Tutaj w wieku 9 lat Jovovich rozpoczęła karierę modelki. Dwa lata później stała się jedną z najpopularniejszych modelek w USA i zarabiała 3500 dolarów dziennie.

Podczas jej dzieciństwa w Stanach, jej ojciec, lekarz wykształcony w Kijowie, spędził 5 lat w więzieniu w USA za przestępstwa finansowe dot. ubezpieczenia zdrowotnego, wychodząc na wolność dopiero w 1999. Natomiast jej matka, która wtedy pracowała jako sprzątaczka w Kalifornii, przygotowała Millę Jovovich gruntownie do profesji aktorki, zapisując córkę do szkoły aktorskiej, a następnie baletowej.

Richard Stuart Linklater (ur. 30 lipca 1960 w Houston w stanie Teksas) – amerykański niezależny reżyser i scenarzysta.Bijou Lilly Phillips (ur. 1 kwietnia 1980 roku w Greenwich w stanie Connecticut, USA), amerykańska aktorka, modelka i wokalistka.

Jovovich nauczyła się mówić płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i serbsku.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1988 zadebiutowała jako Samantha Delongpre w dreszczowcu erotycznym Zalmana Kinga Spotkanie dwóch księżyców (Two Moon Junction) u boku Sherilyn Fenn i Richarda Tysona. Trzy lata potem zauważono ją dopiero po roli Lilli Hargrave w romantycznym filmie przygodowym Powrót do błękitnej laguny (1991) z Brianem Krause, za którą była nominowana do Young Artist Award jako najlepsza młoda aktorka i Złotej Maliny jako najgorsza nowa gwiazda. Wkrótce wystąpiła w komedii sensacyjnej Kuffs (1992) z Christianem Slaterem, jako Mildred Harris w dramacie biograficznym Richarda Attenborough Chaplin (1992) komediodramacie młodzieżowym Richarda Linklatera Uczniowska balanga (1993). Prawdziwy zwrot w jej karierze nastąpił po występie jako Leeloo de Sabat w filmie fantastycznonaukowym Luca Bessona Piąty element (1997), który przyniósł jej nominację do nagrody Saturna w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa, MTV Movie Awards w kategorii „Najlepsza walka” i Złotej Maliny w kategorii „Najgorsza aktorka drugoplanowa”. Była Joanną d’Arc w dramacie historycznym Bessona Joanna d’Arc (1999) i protagonistką Alice w filmie sensacyjnym Paula W.S. Andersona Resident Evil (2002).

Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.Herbert "Herb" Ritts (ur. 13 sierpnia 1952 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia, zm. 26 grudnia 2002 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykański fotograf, który koncentrował się na czarno-białej fotografii i portretach, często w stylu klasycznej rzeźby greckiej.

Jako bardzo znana modelka była na okładkach ponad 100 magazynów na świecie, w tym „Vogue” czy „Cosmopolitan”. Współpracowała z takimi fotografami jak Herb Ritts, Peter Lindbergh i Richard Avedon. Brała udział w kampaniach reklamowych Christiana Diora, Donny Karan, Gap Inc., Versace, Calvina Kleina, Giorgia Armaniego i H&M. Była jedną z wielu twarzy koncernu L’Oréal (1998). Wystąpiła w niewielkiej roli w powieści Breta Eastona Ellisa Glamorama, satyrze obsesji społeczeństwa na punkcie celebrytów i piękna.

William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

W marcu 1994 nagrała singiel „Gentleman Who Fell”. 5 kwietnia 1994 wydała album The Divine Comedy, a w 1998 ukazała się jej druga płyta The People Tree Sessions. W maju 1999 założyła eksperymentalną grupę muzyczną Plastic Has Memory, z którą koncertowała w ramach projektu Puscifer, a utwór „On the Hill” znalazł się na składance Hollywood Goes Wild! wydanej 27 marca 2001 obok takich artystów jak Jeff Goldblum, Russell Crowe (30 Odd Foot of Grunts), Bijou Phillips, Brad Pitt, Juliette Lewis, Keanu Reeves (Dogstar), Billy Bob Thornton, Mare Winningham, Bruce Willis, Iggy Pop i Johnny Depp. Jej piosenka „Rocket Collecting” nagrana w duecie z Dannym Lohnerem ukazała się na ścieżce dźwiękowej do filmu Lena Wisemana Underworld (2003).

Christian Slater, właściwie Christian Michael Leonard Gainesborough Slater (ur. 18 sierpnia 1969 w Nowym Jorku, w stanie Nowego Jorku) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.Serbowie (Срби) – naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Słowenii, Macedonii, Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych. Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.

W 2003 wspólnie z modelką Carmen Hawk założyła firmę projektującą modną odzież - „Jovovich Hawk”. Jovovich chętnie wspiera instytucje charytatywne, m.in. UNICEF.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.
Protagonista (z greckiego (πρωταγωνιστής) – główny aktor w teatrze starożytnej Grecji, najwybitniejszy aktor w teatrze, który prowadził dialog z chórem i innymi aktorami występującymi w sztuce. W teatrze późniejszych epok określano tym mianem osobę, wokół której toczy się akcja, która jest jej głównym motorem, a także której przemiana jest opisywana. Protagonista w tym ujęciu nie musi być osobą graną przez jakiegokolwiek aktora w dramacie. Protagonistą jest obecnie nazywany również odtwórca głównej roli w filmie lub główny bohater książki. Pojęcie jest stosowane również w odniesieniu do innych sytuacji pozateatralnych, np. do „sceny naszego życia”, na której:
Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.
Czwarty stopień (ang. The Fourth Kind) – amerykański thriller science-fiction, stylizowany na paradokument, z 2009 w reżyserii i według scenariusza Olatunde Osunsanmi. Tytuł filmu jest nawiązaniem do słynnej klasyfikacji bliskich spotkań z kosmitami amerykańskiego naukowca J. A. Hyneka.
Gianni Versace S.p.A. (ˈdʒɑnːi verˈsatʃe), znany jako Versace – włoski dom mody, założony przez Gianniego Versace w 1978 roku we Włoszech.
Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

Reklama