Milion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milion (skrót: mln) – liczba o wartości: 1 000 000 = 10 (tysiąc tysięcy), jak również liczebnik główny.

My (μῦ, Μμ) – dwunasta litera alfabetu greckiego oznaczająca spółgłoskę nosową "m". W greckim systemie liczbowym oznacza liczbę 40.M (minuskuła: m) – trzynasta litera alfabetu łacińskiego i siedemnasta alfabetu polskiego. Oznacza zwykle w danym języku spółgłoskę wargową nosową, np. [m].

W układzie SI mnożnikowi 10 odpowiada przedrostek jednostki miary mega o symbolu M, np. MHz – megaherc, a jego odwrotności (jedna milionowa) 10 odpowiada mikro o symbolu µ, np. µm – mikrometr.

mikro – przedrostek jednostki miary w układzie SI, oznaczający mnożnik 0,000 001 = 10 (jedna milionowa). Do oznaczenia symbolu używa się greckiej litery my (μ). Prefiks pochodzi od greckiego μικρός (mikros), oznaczającego coś bardzo małego.Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.
Wizualizacja potęg dziesięciu od 1 do 1 mln

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • liczebniki główne potęg tysiąca
 • przedrostek SI
 • piosenka 100 000 000
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nazwy wielkich (i małych) liczb
 • 100 000 000 – piosenka pochodząca z albumu Kazika Spalaj się! a także z Na żywo, ale w studio. Utwór wykonany został po raz pierwszy na żywo podczas Festiwalu w Sopocie w 1992 roku, wtedy też wręczono Kazikowi Bursztynowego Słowika.Liczba – pojęcie abstrakcyjne, jedno z najczęściej używanych w matematyce. Pierwotnie liczby służyły do porównywania wielkości zbiorów przedmiotów (liczby naturalne), później także wielkości ciągłych (miary i wagi), obecnie w matematyce są rozważane jako twory abstrakcyjne, w oderwaniu od ewentualnych fizycznych zastosowań.
  Warto wiedzieć że... beta

  Mega to przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych o mnożniku 10 = 1 000 000 (milion), oznaczany symbolem M.

  Reklama