Mike Myers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Myers (1994)

Michael John „Mike” Myers (ur. 25 maja 1963 w Scarborough) – kanadyjski aktor komediowy, komik, scenarzysta i producent filmowy.

Komik – artysta uprawiający komedię, zarazem ktoś wesoły, o dużym poczuciu humoru. Komikiem może być artysta kabaretowy, ale także i standupper.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się i wychowywał w Scarborough, dzielnicy kanadyjskiego miasta Toronto, w kanadyjskiej prowincji Ontario w rodzinie anglikańskiej /episkopalnej jako najmłodszy z trójki synów Anglików Alice E. (z domu Hind; ur. 1926), kierowniczki biura i weteranki Royal Air Force, i Erica Myersa (1922–1991), agenta ubezpieczeniowego. Miał dwóch starszych braci: Paula i Petera. Uczęszczał do Sir John A. Macdonald Collegiate Institute. W 1982 ukończył Stephen Leacock Collegiate Institute w Toronto.

Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później. MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.

Kariera[ | edytuj kod]

W wieku dziewięciu lat brał udział w reklamach u boku Gildy Radner. Profesjonalną karierę aktorską rozpoczął po ukończeniu szkoły średniej. Był etatowym członkiem grupy teatralnej Second City, działającej w Toronto. W latach 1989-1995 występował w sobotnim programie telewizji NBC Saturday Night Live, zdobywając zespołową nagrodę Emmy (w 1989) i dwie nominacje do tej statuetki, w tym jedną w kategorii najlepszego komika w programie rozrywkowym lub w komedii (1994), otrzymał też tę nagrodę w kategorii najlepszego scenariusza dla komedii lub programu rozrywkowego.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Shrek 2 – amerykański film animowany z 2004 roku. Powstał dla wytwórni DreamWorks Pictures, a jego reżyserami są Andrew Adamson, Kelly Asbury i Conrad Vernon. Obraz jest sequelem przeboju kasowego z 2001 roku zatytułowanego Shrek, jego pozostałe kontynuacje typu: Shrek Trzeci pojawiła się trzy lata później, a ostatnia Shrek Forever sześć lat później.

Na dużym ekranie zadebiutował tytułową rolą w komedii wg własnego scenariusza – Świat Wayne’a (Wayne's World, 1992). Film rok potem doczekał się swojego sequela Świat Wayne’a 2 (Wayne's World 2, 1993) i przyniósł MTV Movie Award w kategorii „Najlepszy ekranowy duet” z Daną Carveyem. W komedii romantycznej Poślubiłem morderczynię (So I Married an Axe Murderer, 1993) zagrał dwie role – mającego problemy ze znalezieniem odpowiednim dziewczyny nieśmiałego poety oraz jego ojca. Zasłynął potem jako odtwórca głównej roli w filmach o Austinie Powersie, będących parodią kina detektywistycznego i akcji w komedii Austin Powers: Agent specjalnej troski (Austin Powers: International Man of Mystery, 1997) z Elizabeth Hurley (dwie MTV Movie Awards). Był producentem, autorem scenariusza i odtwórcą tytułowej roli w trzech kolejnych filmach z tej serii: Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy (Austin Powers: The Spy Who Shagged Me, 1999) z Heather Graham (American Comedy Award, Blockbuster Entertainment Award, dwie nagrody MTV i dwie Canadian Comedy Awards, Teen Choice Awards) oraz Austin Powers i Złoty Członek (Austin Powers in Goldmember, 2002) z Beyoncé Knowles (dwie Canadian Comedy Awards, MTV Movie Award).

Teen Choice Awards – coroczna gala wręczenia nagród transmitowana przez telewizję Fox. Nagroda wręczana za największe osiągnięcia w dziedzinie muzyki, filmu, sportu, telewizji oraz mody. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych, biorą w nim udział osoby w wieku od 13 do 19 lat.Shrek 3-D (znany również jako Shrek 4-D oraz Shrek adventure, 2003) – amerykański krótkometrażowy film animowany wyprodukowany przez studio Universal Studios i zrealizowany w technologii 3D. Oglądanie filmu Shrek 3D jest dozwolone od 7 lat (wg KRRiT).

Ma też na swoim koncie udział w takich filmach, jak dramat Niezwykły przypadek Pete’a (Pete's Meteor, 1998), dramat Klub 54 (54, 1998), komedia Szkoła stewardes (View from the Top, 2003) z Gwyneth Paltrow, czy film familijny Kot (The Cat in the Hat, 2004).

Brał udział w superprodukcji Shrek, użyczając głosu tytułowemu bohaterowi w czterech kolejnych produkcjach z tej serii (2001, 2004, 2007, 2010).

Komedia Guru miłości (The Love Guru, 2008) z Jessiką Albą i Justinem Timberlake’iem przyniosła mu dwie Złote Maliny w kategoriach „Najgorszy aktor” i „Najgorszy scenariusz”. Quentin Tarantino zaangażował go do roli generała Eda Fenecha w czarnej komedii Bękarty wojny (Inglourious Basterds, 2009).

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Jessica Marie Alba (ur. 28 kwietnia 1981 w Pomonie) – amerykańska aktorka, modelka i bizneswoman. Zdobyła m.in. nominację do Złotego Globu za rolę w serialu Cień anioła.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
Elizabeth Hurley (ur. 10 czerwca 1965 w hrabstwie Hampshire, Anglia, Wielka Brytania) – brytyjska aktorka, modelka, producentka filmowa.
Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka filmowa.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Klub 54 (oryg. tyt. 54) – film amerykański z 1998 roku. W rolach głównych wystąpili Salma Hayek, Ryan Phillippe, Neve Campbell oraz Mike Myers.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama