Mike Huckabee

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mike Huckabee, właśc. Michael Dale Huckabee (ur. 24 sierpnia 1955 w Hope) – amerykański polityk, pastor, były gubernator Arkansas.

Hope (dosłownie: Nadzieja) to małe miasto w hrabstwie Hempstead w stanie Arkansas. Jego populacja wynosi 10 616 mieszkańców.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był pastorem baptystycznym. W latach 1989-1991 był przewodniczącym konferencji baptystycznej stanu Arkansas.

W 1992 bezskutecznie kandydował do Senatu (przegrał z ubiegającym się o reelekcję Dale Bumpersem). W latach 1993-1996 był zastępcą gubernatora Arkansas, a od 1996 do 2007 gubernatorem tego stanu.

28 stycznia 2007 ogłosił, że będzie ubiegał się o nominację na kandydata Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008. 3 stycznia 2008 wygrał republikańskie prawybory w stanie Iowa. 4 marca 2008 wycofał swoją kandydaturę po przegranych prawyborach w Teksasie. Był jednym z kandydatów do wiceprezydentury w 2008.

Południowa Konwencja Baptystów (ang. Southern Baptist Convention, SBC) – największa protestancka grupa wyznaniowa w Stanach Zjednoczonych skupiająca zbory i lokalne kościoły baptystyczne głównie w południowej części kraju. Łącznie do Południowej Konwencji Baptystów należy blisko 16,2 milionów członków zrzeszonych w ponad 45.010 zborach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jest zwolennikiem kary śmierci. Jako gubernator Arkansas zezwolił na wykonanie szesnastu egzekucji.

Obecnie prowadzi własną audycję radiową The Huckabee Report na antenie Citadel Media.

ABC Radio/Citadel Media – jeden z trzech największych amerykańskich operatorów sieci radiowej. Stacja rozpoczęła działalność w 1921 roku pod nazwą WJZ Network. W 1927 roku ówczesny właściciel firmy, korporacja Radio Corporation of America, zmieniła nazwę rozgłośni na NBC Blue Network. Po interwencji Federalnej Komisji Łączności stała się niezależnym przedsiębiorstwem, pod nazwą ABC Radio, które stało się własnością American Broadcasting Company. W 1996 roku Capital Cities/ABC (właściciel ABC Radio) została zakupiona przez The Walt Disney Company. Od 2005 roku należy do Citadel Broadcasting, a w 2009 roku ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Citadel Media.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Warto wiedzieć że... beta

Dale Leon Bumpers (ur. 12 sierpnia 1925 w Charleston, Arkansas) – prawnik i polityk amerykański, członek Partii Demokratycznej. W latach 1970–1974 był gubernatorem stanu Arkansas, a w latach 1975–1999 reprezentował ten stan w Senacie Stanów Zjednoczonych.
Iowa caucus – pierwszy etap wyłaniania kandydata głównych partii (czyli demokratycznej i republikańskiej) na urząd prezydenta USA, które odbywają się w amerykańskim stanie Iowa.
SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki jest obierany na cztery lata wraz z prezydentem. Na wiceprezydenta może kandydować osoba, która posiada bierne prawo wyborcze w wyborach prezydenckich.
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama