Mika Nakashima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mika Nakashima (jap. 中島美嘉 Nakashima Mika; ur. 19 lutego 1983 r. w Hioki, w Japonii)japońska piosenkarka, aktorka i modelka. Jej największe przeboje to „Yuki no hana”, „Hitori”, „Seppun”. Nakład .ze sprzedaży wszystkich wydawnictw artystki wyniósł ponad 8 milionów 200 tysięcy egzemplarzy w Japonii. Utwory „GLAMOUROUS SKY” i „Hitoro” (jap. 一色), nagrane na potrzebę filmowej ekranizacji mangi NANA Ai Yazawy, pokryły się w Japonii podwójną platyną i złotem. Album muzyczny THE END stworzony do tegoż filmu uzyskał status platynowej płyty w Japonii

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne[ | edytuj kod]

Źródło:

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • True (2002; płyta o statusie Million w Japonii)
 • Love (2003; płyta o statusie Million w Japonii)
 • Music (2005; podwójna platynowa płyta w Japonii)
 • The End (2006; platynowa płyta w Japonii)
 • Yes (2007; platynowa płyta w Japonii)
 • Voice (2008; platynowa płyta w Japonii)
 • Star (2010; złota płyta w Japonii)
 • Real (2013; złota płyta w Japonii)
 • Tough (2017)
 • Joker (2020)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 統計情報, Po przekierowaniu wpisać w pole nazwy artysty (jap. アーティスト) hasło 中島美嘉, po czym kliknąć w pole wyszukiwania, Recording Industry Association of Japan (jap.).
  2. 統計情報, Po przekierowaniu wpisać w pole nazwy artysty (jap. アーティスト) hasło NANA starring MIKA NAKASHIMA, po czym kliknąć w pole wyszukiwania, Recording Industry Association of Japan (jap.).
  3. Mika Nakashima official website – Discography – Album (jap.). mikanakashima.com.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona piosenkarki (jap.)
 • Ai Yazawa (jap. 矢沢 あい, Yazawa Ai, ur. 7 marca 1967 w Osace) – japońska mangaka. Wychowała się w Amagasaki, w prefekturze Hyōgo. Jej pseudonim pochodzi od japońskiego piosenkarza, Eikichi Yazawy, którego jest fanką.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nana (jap. ナナ, Nana) – shōjo-manga autorstwa Ai Yazawa, wydawana w japońskim magazynie Cookie oraz w wersji książkowej przez wydawnictwo Ribon Mascot Comics.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Recording Industry Association of Japan (jap. 日本レコード協会, Nihon Rekōdo Kyōkai, w skrócie RIAJ) – zrzeszenie japońskich wydawców muzyki. Zostało założone w 1942 roku jako Japan Phonogram Record Cultural Association, a obecną nazwę przyjęło w 1969 roku.

  Reklama