Mika Nakashima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mika Nakashima (jap. 中島美嘉 Nakashima Mika; ur. 19 lutego 1983 r. w Hioki w prefekturze Kagoshima w Japonii)japońska piosenkarka, aktorka i modelka. Jej największe przeboje to „Yuki no hana”, „Hitori”, „Seppun”. Nakład .ze sprzedaży wszystkich wydawnictw artystki wyniósł ponad 8 milionów 200 tysięcy egzemplarzy w Japonii. Utwory  „GLAMOUROUS SKY” i „HItoro (jap. 一色)”nagrane na potrzebę filmowej ekanizacji mangi NANA Ai Yazawy, pokryły się w Japonii podwójną platyną i złotem. Album muzyczny „THE END” artystki stworzony do tegoż filmu uzyksał status platynowej płyty w Japonii.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne i certyfikaty muzyczne[ | edytuj kod]

 • True - 2002 (płyta o statusie Million w Japonii)
 • Love - 2003 (płyta o statusie Million w Japonii)
 • Music - 2005 (podwójna platynowa płyta w Japonii)
 • The End - 2006 (platynowa płyta w Japonii
 • Yes - 2007 (platynowa płyta w Japonii)
 • Voice - 2008 (platynowa płyta w Japonii)
 • Star - 2010 (złota płyta w Japonii)
 • Real - 2013 (złota płyta w Japonii)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 統計情報, Po przekierowaniu wpisać w pole nazwy artysty (jap. アーティスト) hasło 中島美嘉, po czym kliknąć w pole wyszukiwania, Recording Industry Association of Japan (jap.).
  2. 統計情報, Po przekierowaniu wpisać w pole nazwy artysty (jap. アーティスト) hasło NANA starring MIKA NAKASHIMA, po czym kliknąć w pole wyszukiwania, Recording Industry Association of Japan (jap.).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Prefektury Japonii, to 47 jednostek administracyjnych, na które podzielona jest Japonia. W języku japońskim system podziału administracyjnego nazywa się to-dō-fu-ken (jap. 都道府県, to-dō-fu-ken). Mianem tym określane są:
  Ai Yazawa (jap. 矢沢 あい, Yazawa Ai, ur. 7 marca 1967 w Osace) – japońska mangaka. Wychowała się w Amagasaki, w prefekturze Hyōgo. Jej pseudonim pochodzi od japońskiego piosenkarza, Eikichi Yazawy, którego jest fanką.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Nana (jap. ナナ, Nana) – shōjo-manga autorstwa Ai Yazawa, wydawana w japońskim magazynie Cookie oraz w wersji książkowej przez wydawnictwo Ribon Mascot Comics.
  Prefektura Kagoshima (jap. 鹿児島県, Kagoshima-ken) – prefektura znajdująca się w południowej części wyspy Kiusiu w Japonii. Obejmuje również szereg wysepek leżących na południowy zachód od Kiusiu, wraz z archipelagiem Amami.
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama