Mika Brzezinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mika Emilie Leonia Brzezinski (ur. 2 maja 1967 w Nowym Jorku) – amerykańska dziennikarka i prezenterka telewizyjna polskiego pochodzenia. Pracowała dla stacji telewizyjnych CBS, NBC News. Od 9 maja 2007 roku prowadzi na MSNBC w dni powszednie, wspólnie z Charlesem Josephem Scarboroughem, poranny talk-show „Morning Joe”.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Porozumienie Camp David – umowa międzynarodowa między Izraelem, reprezentowanym przez premiera Menachema Begina i Egiptem, reprezentowanym przez prezydenta Anwara Sadata, podpisane 18 września 1978 roku, po 12 dniach tajnych negocjacji prowadzonych w rządowym ośrodku wypoczynkowym Stanów Zjednoczonych w Camp David. Dwa izraelsko-egipskie porozumienia zostały podpisane w Białym Domu w obecności prezydenta Jimmy’ego Cartera. Doprowadziły one do zawarcia w 1979 traktatu pokojowego pomiędzy Izraelem a Egiptem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Córka Zbigniewa Brzezińskiego. Towarzyszyła ojcu podczas szczytu pokojowego w Camp David. W 1990 roku rozpoczęła pracę jako asystentka w telewizji ABC. Przez kolejne lata zabiegała o pracę w którejś z ogólnokrajowych stacji telewizyjnych, aż zdobyła posadę w Columbia Broadcasting System. Zajmowała się tam prezentowaniem wiadomości między pierwszą w nocy i piątą rano. W 2001 roku odeszła z pracy, ale stacja wkrótce zaproponowała jej lepszą posadę w porach dziennych. Przyjęła ją na początku września, na kilka dni przed atakiem na World Trade Center.

American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.NBC News - amerykańska telewizyjna sieć informacyjna powstała 21 lutego 1940 roku. Należy ona do NBC, Inc., części koncernu NBC Universal. Stacja obejmuje zasięgiem tereny również poza granicami USA, lecz na tym rynku występuje jako osobne kanały MSNBC (i jego kontynentalne oddziały) i CNBC (i jego krajowo-kontynentalne oddziały). Wszystkie informacyjne kanały działające poza USA korporacji NBC Universal należą do światowej sieci medialnej CNBC Global Channels.

Brzezinski uderzenie pierwszego samolotu w wieżowiec zobaczyła z biurowca telewizji. Była pierwszą dziennikarką i jedną z dwóch reporterek relacjonujących na żywo wydarzenia na Manhattanie. Została na miejscu także po zawaleniu się drugiej wieży. Kolejne pięć lat pracowała jako reporterka i prezenterka, ale po zatrudnieniu w stacji Katie Couric została zwolniona w ramach oszczędności niezbędnych do pokrycia wysokich zarobków nowej prowadzącej. Straciwszy z dnia na dzień pracę, zaczęła szukać nowego zatrudnienia i po kilkunastu próbach została freelancerką w MSNBC. W 2007 roku Brzezinski została współprowadzącą „Morning Joe”, programu Joe Scarborougha.

Katarzyna Kolenda-Zaleska (ur. 1967) – polska dziennikarka telewizyjna i radiowa, publicystka, prezes Fundacji TVN Nie jesteś sam.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Dużą popularność zyskała 26 czerwca 2007, gdy na wizji dwukrotnie odmówiła wydawcy podania informacji o wyjściu Paris Hilton z więzienia. Za pierwszym razem kartkę podarła, drugą usiłowała podpalić zapalniczką, a ostatecznie zniszczyła ją w niszczarce. Dzięki temu wydarzeniu zyskała dużą sympatię widzów, którzy docenili jej sprzeciw wobec infantylizacji mediów informacyjnych. Od tego czasu nie jest już przedstawiana jako „córka Zbigniewa Brzezińskiego”, natomiast jej ojciec często był określany jako „ojciec Miki Brzezinski”.

Talk-show – gatunek programu telewizyjnego, widowisko publicystyczne, w którym prowadzący (z reguły – jeden, choć bywają widowiska z dwoma prowadzącymi) rozmawia w studiu z uczestnikami na ustalony temat (talk-show monotematyczny), bądź na dowolne tematy (ogólny).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jest autorką książki Znaj swoją wartość poświęconej braku równouprawnienia ekonomicznego płci. W 2013 roku wydała książkę Obsessed: America’s Food Addiction and My Own opisującą jej 30-letnie zmagania z wagą. Zagrała samą siebie w filmie Jak ona to robi.

Była żona dziennikarza Jamesa Patricka Hoffera (1993–2016), matka dwóch córek.

MSNBC – amerykańska całodobowa stacja informacyjna założona w 1996 roku. MSNBC to skrótowiec, który tworzą nazwy dwóch podmiotów tworzących ten kanał: Microsoft Network (MSN) i NBC. Stacja w 82% należy do NBCUniversal, a w pozostałej części (18%) do Microsoftu. Dziennikarstwo – działalność polegająca na zbieraniu i upublicznianiu za pomocą środków masowej komunikacji informacji o wydarzeniach, ludziach oraz problemach.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. K. Kolenda-Zaleska: Mika Brzezinski: Blondynka z misją. styl.pl. [dostęp 2013-12-01].
 2. Liesl Schillinger: Joe and Mika, the Odd Couple of Morning TV (ang.). nytimes.com, 7 maja 2010. [dostęp 2011-01-23].
 3. Aleksandra Kisiel, Damian Gajda: Mika Brzeziński: kobieta wartościowa (pol.). Onet, 2014-01-20. [dostęp 2014-01-21].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia na stronie CBS News
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Charles Joseph Scarborough (ur. 9 kwietnia 1963) – amerykański prawnik i polityk związany z Partią Republikańską. W latach 1995–2001 był przedstawicielem 1. okręgu wyborczego w stanie Floryda w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Paris Whitney Hilton (ur. 17 lutego 1981 w Nowym Jorku) – amerykańska celebrytka; modelka, aktorka, piosenkarka i projektantka mody.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama