• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mielikki

  Przeczytaj także...
  Gra fabularna (inaczej RPG, z ang. role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Kalevala (dosł. „Kraina Kalevy”, ważnego mitycznego bohatera Finów, Estończyków, Karelów i innych ludów bałtyckofińskich) – poemat epicki składający się z pieśni ludowych (tzw. run) i legend z terenów Finlandii, Estonii, Karelii i innych terenów, zebranych i opracowanych w XIX wieku przez Eliasa Lönnrota. Kalevala nazywana jest fińskim eposem narodowym. Kalevala to odpowiednik estońskiego eposu Kalevipoeg („Syn Kalevy”), napisanego przez estońskiego autora Friedricha Reinholda Kreutzwalda. Kalevala przyczyniła się do budzenia świadomości narodowej, wyzwolenia Finlandii spod panowania Rosji i wywarła duży wpływ na współczesną kulturę i sztukę fińską. 28 lutego w Finlandii obchodzi się Dzień Kalevali.

  Mielikki — fińska bogini lasów i polowania. W różnych opowieściami występuje jako żona Tapio lub jego synowa. Jest jednym z najważniejszych bóstw w mitologii fińskiej.

  Postać występuje w Kalevali.

  Mielikki jest również boginią w Forgotten Realms – należącego do grupy światów związanych z RPG Dungeons & Dragons. Jej ulubioną bronią jest Sejmitar, a symbolem – złotoroga, niebieskooka głowa jednorożca patrząca w lewo.

  Zapomniane Krainy (ang. Forgotten Realms) – świat fantasy stworzony na potrzeby gry fabularnej Dungeons & Dragons przez Eda Greenwooda.Sejmitar – paradna szabla lub broń myśliwska używana na Bliskim Wschodzie w XVII-XVIII w., stosowana także do walki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tapio (Niedźwiedzi Król, Władca lasu) – w mitologii fińskiej bóg lasu, myśliwych i hodowli bydła; myśliwi oddawali mu cześć przed polowaniem, składali ofiary z żyta, ziarna, piwa i wina, aby prosić o przychylność podczas łowów. Był mężem Mielikki oraz ojcem Annikki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.601 sek.