• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Miejska legenda  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Gerbilling – zachowanie seksualne mające polegać na wprowadzaniu do odbytnicy lub pochwy małych zwierząt futerkowych, głównie myszoskoczków, a także myszy i chomików, w celu stymulacji prostaty, podobnie jak podczas stosunku analnego.Lenin był grzybem (ros. Ленин – гриб, Lenin – grib; dosł. Lenin – grzyb) – miejska legenda rozpowszechniona w krajach byłego Związku Radzieckiego, zgodnie z którą Włodzimierz Lenin wskutek nadużywania grzybów halucynogennych sam stał się grzybem. Jej źródłem była telewizyjna mistyfikacja, program wyemitowany 17 maja 1991 r. w Telewizji Leningradzkiej.
  Zobacz też[ | edytuj kod]
 • faktoid
 • creepypasta
 • Ulice strachu (1998)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Filip Graliński: Legendy miejskie. [dostęp 2015-04-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-06)].
  2. Konrad Godlewski: Czarna wołga i inne legendy miejskie. Gazeta.pl, 6 stycznia 2004. [dostęp 24 września 2008].
  3. From Gere to Eternity (ang.). snopes.com, 11 listopada 2001. [dostęp 24 września 2008].
  4. Killer in the Backseat (ang.). snopes.com, 6 października 2006. [dostęp 24 września 2008].
  5. Kilroy Was Here (ang.). snopes.com, 18 lutego 2008. [dostęp 24 września 2008].
  6. The Legends of „Kilroy Was Here” (ang.).
  7. The Vanishing Hitchhiker (ang.). snopes.com, 16 stycznia 2007. [dostęp 24 września 2008].
  Paul nie żyje (ang. Paul is dead) – miejska legenda głosząca, że Paul McCartney, członek rockowej grupy muzycznej The Beatles, zginął w wypadku samochodowym w 1966 roku, a został zastąpiony sobowtórem o imieniu William Campbell.Ulice strachu (oryg. Urban Legend) – film fabularny (slasher) z 1998 roku, którego motywem przewodnim są miejskie legendy. Reżyserem filmu jest Jamie Blanks (Walentynki). Ulice strachu doczekały się dwóch kontynuacji: Ostatniej odsłony z 2000 roku oraz Krwawej Mary (2005), zrealizowanej już na potrzeby rynku wideofonicznego. Ma powstać również trzeci sequel filmu.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zabójca na tylnym siedzeniu (ang. Killer in the backseat) – miejska legenda popularna na terenie USA oraz Wielkiej Brytanii. Początek dał jej w 1968 roku Carlos Drake, jednak wiele osób twierdzi, że pochodzi ona już z 1964 roku.
  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
  Hak – jedna z legend miejskich, której pierwsze wersje powstały co najmniej w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.
  Stanie Zoi – radziecka legenda miejska opowiadająca o skamienieniu młodej dziewczyny imieniem Zoja, której zaraniem były pogłoski oraz publikacje prasowe jakie ukazały się w lokalnej prasie miasta Kujbyszew (ob. Samara) w styczniu 1956 roku.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Klątwa Tutanchamona – miejska legenda powstała po nagłej śmierci lorda Carnarvona kilka miesięcy po odkryciu w 1922 roku grobowca faraona Tutanchamona w Dolinie Królów, mająca tłumaczyć serię rzekomo tajemniczych zgonów osób związanych z ekspedycją jako karę za zakłócenie spoczynku władcy.
  Faktoid – informacja traktowana jako prawdziwa tylko dlatego, że ukazała się w mediach. Termin ten stosowany jest także w odniesieniu do wydarzenia o wątpliwej autentyczności, przyjmowanego przez ogół jako mające miejsce w rzeczywistości, i upowszechnianego, między innymi, w celu manipulacji opinią publiczną albo utrzymania kogoś (np. polityka) lub czegoś (np. reklamowanego produktu) w obszarze jej zainteresowania. Inną możliwą motywacją jest wykreowanie sztucznego zainteresowania odbiorców w celu zwiększenia oglądalności lub poczytności. Taką techniką posługują się na przykład bulwarówki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.