Midquel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Midquel – określenie szeroko rozumianego utworu (książki, filmu, serialu itp.), rodzaj kontynuacji, którego akcja rozgrywa się w trakcie wcześniejszego dzieła.

Opowieści z Narnii (ang. The Chronicles of Narnia, w Polsce znane czasem jako Kroniki Narnii) – cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. Uważany za klasykę literatury dziecięcej oraz najlepszą pracę autora, sprzedał się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy w czterdziestu jeden językach. Napisany przez Lewisa pomiędzy rokiem 1949 a 1954 i zilustrowany przez Pauline Baynes, został kilkukrotnie zaadaptowany, częściowo lub w całości, na potrzeby radia, telewizji, teatru i kina. Oprócz dużej liczby motywów chrześcijańskich, cykl zapożycza postaci i idee z mitologii greckiej oraz rzymskiej, jak również z tradycyjnych baśni brytyjskich i irlandzkich.Prequel – poprzednik, nawiązanie do jakiegoś utworu (zwykle popularnego filmu), opowiadające o wydarzeniach wcześniejszych niż opisane w pierwowzorze. Prequele zazwyczaj powstają później niż oryginalne dzieło i często są w nich wyjaśniane wątki i zdarzenia, o których opowiadała główna część. Kontynuacja utworu przedstawiająca wydarzenia późniejsze niż w pierwowzorze to sequel.

Przykładem ze świata telewizji jest film telewizyjny Ptaki ciernistych krzewów: Utracone lata, którego akcja rozgrywa się w ciągu kilku tygodni z osiemnastu lat pominiętych w oryginalnym miniserialu Ptaki ciernistych krzewów.

Przykładem wśród książek jest seria Opowieści z Narnii – jej piąty tom (Koń i jego chłopiec) jest midquelem pierwszej części (Lew, czarownica i stara szafa), a przykładem wśród filmów jest seria przygód Bourne’a – akcja czwartej części (Dziedzictwo Bourne’a) z 2012 roku toczy się jednocześnie podczas wydarzeń z trzeciej części (Ultimatum Bourne’a) z 2007 roku.

Interquel – dzieło (książka, film, serial, gra komputerowa itp.) przedstawiające wydarzenia, które wydarzyły się pomiędzy poprzednimi kompletnymi dziełami.Ultimatum Bourne’a (ang. The Bourne Ultimatum) – film sensacyjny nakręcony w 2007 roku, wyreżyserowany przez Paula Greengrassa według scenariusza Tony’ego Gilroya zainspirowanego powieścią Roberta Ludluma o tym samym tytule. Film jest kontynuacją Krucjaty Bourne’a i opowiada dalsze losy głównego bohatera – Jasona Bourne’a.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • prequel
 • interquel
 • sequel
 • Warto wiedzieć że... beta

  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Lew, czarownica i stara szafa (ang. The Lion, the Witch and the Wardrobe) – powieść fantasy autorstwa C.S. Lewisa, wydana w 1950 roku. Książka, umiejscowiona w latach 40. ubiegłego wieku, jest pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu. Pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią po Siostrzeńcu czarodzieja według chronologicznego porządku serii. Magazyn Time umieścił ją na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych w latach 1923-2005.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Koń i jego chłopiec (oryg. The Horse and His Boy) – piąty tom z cyklu Opowieści z Narnii brytyjskiego pisarza C.S.Lewisa wydane w 1954 roku.
  Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.

  Reklama