Microsoft Exchange Server

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Microsoft Exchange

Microsoft Exchange – system pocztowy przeznaczony dla systemów Windows NT.

Novell GroupWise – oprogramowanie do pracy grupowej rozwijane i wspierane przez firmę Novell, zawierające pocztę e-mail, kalendarze (grupowe i indywidualne), zarządzanie informacjami osobistymi, komunikator oraz system obiegu dokumentów.Active Directory, AD – usługa katalogowa (hierarchiczna baza danych) dla systemów Windows – Windows Server 2012, Windows Server 2008, Windows Server 2003 oraz Windows 2000, będąca implementacją protokołu LDAP.

Historia[ | edytuj kod]

Kolejne wersje oferują coraz większą ilość usług oraz gwarantują wyższy poziom skalowalności.

X.400 to zestaw zaleceń ITU-T definiujących standard systemów obsługi wiadomości (Message Handling Systems - MHS) w sieciach teleinformatycznych, powszechniej znanych jako "e-mail". Protokół komunikacyjny X.400 nigdy nie rozpowszechnił się tak jak internetowy e-mail, jednak jest używana jako część rozwiązań takich jak:Windows 2000 – 32-bitowy, wielozadaniowy z wywłaszczaniem, wielowątkowy system operacyjny z serii NT. Jest to kolejny system operacyjny należący do rodziny Windows NT. Został wydany 17 lutego 2000 roku. Jego następcami są Windows XP, wydany w październiku 2001 roku, oraz Windows Server 2003, wydany w kwietniu 2003 roku. Windows 2000 jest klasyfikowany jako system operacyjny o jądrze hybrydowym.

Wersje 4.x i 5.x[ | edytuj kod]

System Microsoft Exchange istnieje na rynku od wersji 4.0. Kolejne wersje to 5.0 i 5.5. Do wersji 5.5 system przeznaczony był dla systemów Windows NT w wersjach 3.x i 4.0.

Wersja 6.0 (2000)[ | edytuj kod]

Następcą wersji 5.5 była wersja 6.0 znana na rynku jako Exchange 2000. Wersja ta przeznaczona jest tylko dla systemu Windows 2000 Server – nie może być instalowana na wcześniejszych wersjach systemu Windows NT (brak usługi katalogowej Active Directory oraz inne ograniczenia). Istnieją też formalne przeszkody przed instalacją w systemie Windows Server 2003, choć instalacja ta jest możliwa do przeprowadzenia.

SMTP (ang.) Simple Mail Transfer Protocol – protokół komunikacyjny opisujący sposób przekazywania poczty elektronicznej w Internecie. Standard został zdefiniowany w dokumencie RFC 821 a następnie zaktualizowany w 2008 roku w dokumencie RFC 5321SecurityGateway to oprogramowanie antyspamowe dla platformy Windows. Eliminuje takie zagrożenia jak spam, wirusy, phishing, spoofing oraz inne formy Malware. Wykorzystuje wydajny język filtrowania e-maili – SIEVE. Ma za zadanie chronić serwery poczty elektronicznej Microsoft Exchange jak i inne serwery SMTP. Posiada wbudowane funkcje zabezpieczające przed spamem, takie jak: SpamAssassin, Sender Policy Framework, Domain Keys Identified Mail, Greylisting oraz Backscatter protection. Zawiera rozbudowane opcje analityczne i raporty oraz jest niezwykle proste w instalacji i obsłudze. Nie wymaga serwerowego systemu operacyjnego do instalacji. W połączeniu z aplikacją ProtectionPlus wykorzystuje technologię ZeroHour Virus Outbreak Protection do blokowania w czasie rzeczywistym e-maili mogących stanowić zagrożenie dla użytkownika.

Wersja 2003 (6.5)[ | edytuj kod]

Po wersji Exchange 2000 następną jest Exchange 2003 (wewnętrznie 6.5). Wersja ta podobnie jak poprzednia uzależniona jest od obecności usługi katalogowej, można jednak instalować ją w systemach Windows 2000 i Windows 2003.

Exchange 2007[ | edytuj kod]

Następcą wersji Exchange 2003 jest Exchange 2007, oznaczony wcześniej nazwą kodową „Exchange 12". Został on oficjalnie wydany w lutym 2007 roku. Wersja produkcyjna tego serwera pocztowego jest przeznaczona jedynie dla procesorów 64-bitowych (w odróżnieniu od testowej, dostępnej również dla procesorów 32-bitowych).

Windows Server 2003 – wersja systemu Windows, oparta na edycji XP, przeznaczona do zastosowań serwerowych (NT Server). System wydany został 24 kwietnia 2003, a podstawowe wsparcie techniczne zakończyło się 13 lipca 2010.Microsoft SharePoint – platforma aplikacji webowych, rozwinięta przez Microsoft. Jest zaprojektowany z myślą o złożonych aplikacjach webowych oraz wspiera rozmaite kombinacje dotyczące zarządzania, publikacji oraz manipulacji informacjami pomiędzy użytkownikami w sieci korporacyjnej.

Exchange 2010[ | edytuj kod]

Kolejna wersja serwera Exchange wydana jako wersja RTM (Release to manufacturing) w maju 2009 r. W porównaniu do poprzednich wersji zmieniony został m.in system klastrowania, sposób zarządzania uprawnieniami (wprowadzono granularne nadawanie uprawnień - RBAC).

Exchange 2013[ | edytuj kod]

11 października 2012 roku Microsoft wydał serwer Exchange w wersji 2013. Najważniejsze z nowych funkcji to interfejsy typu webmail (Outlook Web App) przystosowane dla komputerów biurkowych, tabletów i telefonów, a także nowy panel administratora obsługiwany z przeglądarki internetowej. Ponadto wprowadzono m.in. integrację z Microsoft SharePoint oraz obsługę macierzy dyskowych o pojemnościach do 8 TB.

Microsoft Windows NT (ang. New Technology) – rodzina 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych firmy Microsoft, początkowo przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, obecnie z tej rodziny pochodzą także najpopularniejsze systemy dla użytkowników domowych. Rodzina systemów NT, wywodzi się z systemu OS/2, opracowanego przez IBM we współpracy z Microsoftem. Początkowe wersje Windows NT w wersji 3.x mogły być instalowane na partycji HPFS (System plików OS/2), właśnie dlatego, że rodzina NT bazowała na kodzie OS/2.Service Pack (w skrócie SP) – bezpłatny, dostarczony przez producenta, pakiet zawierający nowe funkcje lub zbiorczą aktualizację bezpieczeństwa dla oprogramowania, udostępniony najczęściej w postaci pojedynczego, łatwego do zainstalowania pliku. Pojęcie Service Pack jest używane przede wszystkim w odniesieniu do produktów firm Microsoft i Autodesk. Kolejne pakiety Service Pack (jak również same aplikacje zaktualizowane za ich pomocą) są oznaczane pełną nazwą lub skrótem SP i kolejnymi cyframi, np. "Microsoft Windows XP Service Pack 2", "Autodesk AutoCAD 2007 ".

Exchange 2016[ | edytuj kod]

Kolejna wersja serwera Exchange upubliczniona w wersji Preview 22 lipca 2015, a jako wersja RTM 1 października 2015 r. Zapowiadany koniec cyklu wsparcia tej wersji to koniec 2020, a rozszerzonego wsparcia koniec 2025 roku.

Exchange 2019[ | edytuj kod]

Najnowsza odsłona serwera pocztowego Exchange zaprezentowana na koniec lipca 2018 roku. Exchange w wersji RTM został wydany 22 października 2018.

Wydanie wersji RTMowej wiązało się z zabawną wpadką Microsoftu. Stało się tak ponieważ w dniu wydania Exchange 2019 administratorzy i testerzy nie mieli możliwości zainstalować oprogramowania ze względu na brak kompatybilnego z nim systemu operacyjnego - Microsoft kilka dni wcześniej uniemożliwił pobieranie plików instalacyjnych Windows Server 2019, który jest wymagany do zainstalowania najnowszej wersji Exchange.

MDaemon – program pocztowy (agent transferu poczty – ang. mail transfer agent MTA) SMTP/POP3/IMAP dla platformy Windows.Microsoft Outlook – menedżer informacji osobistych i program komunikacyjny zapewniający ujednolicone miejsce do zarządzania pocztą e-mail, kalendarzami, kontaktami oraz innymi informacjami osobistymi i zespołowymi. Program Outlook można kupić w pakiecie Microsoft Office lub osobno. Odpowiednikiem Outlook-a w systemie Mac OS był do 2010 roku Microsoft Entourage.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chmura obliczeniowa – model przetwarzania oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę (wewnętrzny dział lub zewnętrzna organizacja). Funkcjonalność jest tu rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie musi dokonywać zakupu sprzętu ani oprogramowania. Termin „chmura obliczeniowa” jest związany z pojęciem wirtualizacji. Model „chmury obliczeniowej” historycznie wiąże się z przetwarzaniem w sieci grid, gdzie wiele systemów udostępnia usługi korzystając z podłączonych zasobów, z tą różnicą, że w chmurze obliczeniowej mamy do czynienia z podążaniem zasobów za potrzebami usługobiorcy.
MAPI (Messaging Application Program Interface) - API opracowane przez Microsoft umożliwiające programom na wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej. MAPI wykorzystują aplikacje Microsoft, takie jak Outlook, Outlook Express, Exchange.
Usługa katalogowa - baza danych zawierająca następujące obiekty: użytkowników, aplikacje, urządzenia sieciowe i inne zasoby sieciowe. Usługa katalogowa musi być przynajmniej częściowo obiektową bazą danych reprezentującą użytkowników sieci i zasoby, co pomaga zarządzać relacjami między ludźmi a sieciami, urządzeniami sieciowymi, aplikacjami sieciowymi i zawartymi w sieci informacjami.
HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych) to protokół sieci WWW (ang. World Wide Web). Obecną definicję HTTP stanowi RFC 2616. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądania udostępnienia dokumentów WWW i informacje o kliknięciu odnośnika oraz informacje z formularzy. Zadaniem stron WWW jest publikowanie informacji – natomiast protokół HTTP właśnie to umożliwia.

Reklama