Microsoft Design Language

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Microsoft Design Language (MDL) (dawniej Modern UI) – nazwa języka projektowania interfejsu firmy Microsoft opartego głównie na typografii.

Flat design (pol. projektowanie płaskie) – styl projektowania grafiki zakładający wyeliminowanie takich elementów jak gradienty i cieniowanie, ograniczenie liczby kolorów i stosowanie tylko prostych kształtów i typografii. Przeciwieństwo graficznego skeumorfizmu. Flat design spopularyzowany na początku XXI w. w tworzeniu grafiki na potrzeby publikacji elektronicznych wywodzi się bezpośrednio z Międzynarodowego Stylu Typograficznego (tzw. szkoły szwajcarskiej) rozwijającego się od lat 50. XX w.Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.

Wykorzystywany jest w interfejsie użytkownika produktów takich jak: Windows 10, Windows 8.1, Xbox One OS, Windows 10 Mobile, Windows Phone, Windows Media Center czy Microsoft Zune. Interfejs taki charakteryzuje się przejrzystymi napisami, ascetycznymi piktogramami, minimalizmem, brakiem ozdobników (np. gradientów) i kontrastową kolorystyką. Tekst pisany jest czcionką Segoe UI opracowaną przez Microsoft.

Xbox One – trzecia konsola gier wideo wyprodukowana przez firmę Microsoft. Oficjalna prezentacja konsoli odbyła się 21 maja 2013 roku, zaś 22 listopada 2013 roku sprzęt został wydany w 13 krajach.Windows 10 Mobile – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Phone opracowany przez firmę Microsoft. System został oficjalnie zaprezentowany 21 stycznia 2015 roku na konferencji pt: Windows 10: The Next Chapter w Redmond. Będzie oferowany dla smartfonów oraz tabletów z ekranem poniżej osiem cali. Producent ogłosił że większość telefonów Lumia z systemem Windows Phone 8.1 otrzyma darmową aktualizację do Windows 10.

Język jest inspirowany znakami, które można znaleźć wśród infrastruktury transportowej – na przystankach metra, czy lotniskach.

11 maja 2017 roku na konferencji Build 2017 Microsoft zapowiedział następcę MDL2. Nowy język nosi nazwę Fluent Design System i powoli trafia do systemu Windows 10 oraz preinstalowanych aplikacji wraz z kolejnymi ich aktualizacjami. Wdrażanie nowego języka podzielone jest na etapy.

Nazwa[ | edytuj kod]

Na początku sierpnia 2012 roku firma Microsoft poinformowała deweloperów, aby ci zaprzestali używać nazwy Metro w kontekście nowego interfejsu graficznego. Microsoft stwierdził, że była to jedynie nazwa kodowa, wprowadzając tym samym nową – Modern UI. Według części portali branżowych, zmiana miała związek z roszczeniami prawnymi.

Gradient ─ rozwiązanie stosowane w grafice komputerowej polegające na wypełnieniu określonego obszaru płynnym przejściem tonalnym pomiędzy co najmniej dwoma kolorami. Kształt tego wypełnienia może być rozmaity ─ począwszy od prostego równomiernego przejścia pomiędzy przeciwnymi bokami prostokąta, a skończywszy na przejściu wzdłuż linii krzywej, rozchodzeniu się promienistym itp. Rozwiązanie to stosowane jest zarówno w grafice rastrowej, jak i wektorowej, a dostępne nie tylko w programach graficznych, ale także w programach do składu i łamania publikacji, prostych programach do obróbki i katalogowania zdjęć, a nawet w procesorach tekstu. Gradienty można tworzyć doraźnie podczas pracy nad danym obszarem, jak również korzystać z predefiniowanych w danym programie bibliotek gradientów, a nawet tworzyć własne. Jedną ze szczególnych postaci gradientu jest nadawanie cienia obiektom.Typografia (z gr. τύπος (typos) – „uderzenie; odbicie; obraz, posąg; forma, kształt, model, typ” od τύπτειν (týptein) „uderzać” i γραφή (graphe) – „pismo”) – termin mający szereg pokrewnych znaczeń związanych z użyciem znaków pisarskich w druku, prezentacją ich na ekranie monitora komputerowego itp.:

Wraz z wydaniem systemu Windows 10 Microsoft zmienił nazwę Modern UI na Microsoft Design Language.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Windows Phone – system operacyjny dla platform mobilnych będący następcą Windows Mobile opracowany przez firmę Microsoft. Podczas Mobile World Congress 2010 w Barcelonie, Microsoft ujawnił szczegóły Windows Phone, między innymi: integrację z Xbox Live, Zune i wyszukiwarką Bing. Pierwotnie projekt nazywał się "Windows Phone 7 Series", jednak 2 kwietnia 2010 Microsoft ogłosił, że słowo "Series" zostanie usunięte z oficjalnej nazwy, tym samym system przyjął nazwę "Windows Phone 7".
Windows 10 — nadchodząca wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows. Została zaprezentowana 30 września 2014, a jej wydanie planowane jest na przełomie lata i jesieni 2015 roku.
Piktogram (łаc. pictus — narysowany i gr. γράμμα — pismo) – przedstawienie wyrazu za pomocą obrazka w oderwaniu od zapisu.
Preinstalowane oprogramowanie (ang. Pre-installed software - oprogramowanie zainstalowane fabrycznie) - to oprogramowanie (system operacyjny, program komputerowy, lub jedno i drugie) zainstalowane na dysku twardym fabrycznie nowego komputera i zlicencjonowany na komputerze oferowanym przez Original Equipment Manufacturer (OEM).

Reklama