Microsoft BASIC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Microsoft BASIC – dialekt języka programowania BASIC opracowany przez firmę Microsoft. Opublikowany po raz pierwszy dla komputera Altair 8800 jako Altair BASIC w 1975 roku.

Atari BASIC – interpreter języka programowania BASIC dla ośmiobitowych komputerów Atari, opracowany w roku 1978. Jako jedna z nielicznych implementacji nie bazuje na podstawie Microsoft BASIC-a. Był on początkowo dostarczany na kartridżu o rozmiarze 8 kB, później wbudowany w ROM komputerów Atari serii XL i XE.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

Stworzony przez Billa Gatesa i Paula Allena jako pierwszy produkt ich firmy Micro–Soft (nazwa została później zmieniona na Microsoft). Był adaptowany na wiele platform sprzętowych i de facto stał się standardem dla komputerów osobistych końca lat 70. i początku 80. XX wieku. W mocno zmodyfikowanej wersji nadal używany jako Visual Basic .NET.

Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Epson HX–20 – przenośny komputer zasilany bateryjnie ze zintegrowaną klawiaturą, ekranem ciekłokrystalicznym, magnetofonem i drukarką. Stworzony w 1980 roku przez Yukio Yokozawa w firmie Suwa Seikosha należącej do Seiko (obecnie Epson Seiko).

Był podstawowym źródłem dochodu dla Microsoft do czasu wprowadzenia MS-DOS.

Historia[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Altair BASIC.
Altair 8K BASIC na taśmie dziurkowanej

W roku 1975 w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto sprzedaż komputera Altair 8800. Był to zestaw do samodzielnego montażu dostępny dla masowego odbiorcy, uznawany za pierwszy na świecie komputer osobisty.

Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.PDP-10 – rodzina komputerów klasy mainframe produkowanych przez DEC. Nazwa oznacza "Programmed Data Processor model 10". Była to pierwsza maszyna, na której dzielenie czasu stało się powszechną praktyką. Maszyna ta odegrała istotną rolę w historii społeczności hakerskiej między innymi ze względu na użycie jej w projektach laboratorium sztucznej inteligencji MIT i Uniwersytetu Stanforda, jak również Computer Center Corporation i Carnegie Mellon University.

Pomysł stworzenia BASICa pojawił się kiedy Allen i Gates przeczytali artykuł o Altair 8800 w wydaniu ze stycznia 1975 w czasopiśmie Popular Electronics. Zrozumieli wtedy, że wkrótce ceny komputerów spadną do poziomu w którym sprzedaż oprogramowania na nie zacznie być opłacalna.

Skontaktowali się z założycielem firmy MITS Edem Robertsem która produkowała zestawy Altair 8800. Pomimo że BASIC nie istniał Gates i Allen twierdzili, że nad nim pracują. Roberts wyraził zainteresowani i umówiono się na demonstrację produktu w marcu 1975 roku.

Atari Microsoft Basic – język programowania BASIC dla ośmiobitowych komputerów Atari bazujący na dialekcie opracowanym przez firmę Microsoft. Dostępny początkowo na dyskietce a później jako Atari Microsoft Basic II na cartridge i dyskietce. PET (Personal Electronic Transactor) – jeden z wczesnych komputerów domowych (osobistych) produkowany przez firmę Commodore International pod koniec lat 70.

Zaczynając pracę nie posiadali dostępu do ani jednego egzemplarza Altair 8800. Prace prowadzono na komputerze PDP-10 należącym do Uniwersytetu Harvarda. Wykorzystano przy tym zmodyfikowany (bazując na dokumentacji Altair 8800) emulator procesora Intel 8008 który powstał przy okazji innego projektu dla firmy Traf-O-Data. Kiedy władze uniwersytetu dowiedziały się o działalności Gatesa i Allana, Ci wykupili dostęp do PDP-10 w firmie komercyjnej w Bostonie, gdzie dokończyli projekt.

Ed Roberts (ur. 13 września 1941, zm. 1 kwietnia 2010) — założyciel i prezes Micro Instrumentation and Telemetry Systems (MITS), który wyprodukował maszynę Altair 8800, pierwszy komputer osobisty dla hobbystów.Intel 8080 jest jednym z pierwszych mikroprocesorów, wyprodukowany przez Intela w kwietniu 1974. Jest 8-bitowym mikroprocesorem wykonanym w technologii n-MOS, pracującym z częstotliwością taktowania 2 MHz. Jest on uniwersalną jednostką centralną złożoną z jednostki arytmetyczno-logicznej, rejestrów roboczych i układu sterowania. Dane i instrukcje są przesyłane do i z pamięci za pośrednictwem 8-bitowej szyny danych, pamięć jest adresowana 16-bitową szyną adresową.

Trzecią osobą biorącą udział w pracach nad BASICem był student Harvardu Monte Davidoff, który stworzył procedury arytmetyki zmiennoprzecinkowej.

Finalny produkt mieścił się w 4 KiB i dostarczany był na taśmie perforowanej. Składnia była podobna do BASIC-PLUS –produktu firmy Digital Equipment Corporation dla mikrokomputerów PDP-11 z którym Gates miał kontakt w szkole średniej.

Firma MITS rozpoczęła dystrybucję programu, a Gates i Allen znaleźli w niej zatrudnienie by go wspierać i rozwijać. Z tego powodu Gates musiał przerwać studia na Harvardzie.

ZX Spectrum – jeden z pierwszych małych komputerów domowych wyprodukowanych przez angielską firmę Sinclair Research Ltd. w roku 1982, następca ZX-81. Początkowo model miał nazywać się ZX-82.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

W trakcie pracy w MITS, stworzono rozszerzone wersje 8K w cenie 200 USD i Extended BASIC za 250 USD. Oryginalna wersja zwana 4K kosztowała 150 USD.

Rozwój[ | edytuj kod]

Kiedy Gates i Allen zdecydowali się opuścić MITS, rozgorzała dyskusja odnośnie praw do BASICa. Podpisana umowa mówiła, że MITS przejmie prawa do BASIC po wpłaceniu określonej sumy pieniędzy. Nie mówiła natomiast nic o prawach do innych wersji BASICa które w międzyczasie opracował Microsoft. Sprawa trafiła do arbitrażu, który przyznał rację Microsoftowi. Umożliwiło to dalszy niekrępowany rozwój BASICA i jego dystrybucję.

Dialekt BASIC-a opracowany przez Microsoft dla wczesnych komputerów IBM PC. Pierwsza wersja pojawiła się w 1983 roku. Istnieje wiele interpretacji liter GW w nazwie, ale przyjmuje się, że oznaczało to Graphic Workstation. Kompatybilny ze wcześniejszym dialektem dla pecetów, BASICA.Taśmy dziurkowane (perforowane), znane od połowy XIX wieku, używano jako nośnik do zapisywania danych. Były do tego celu również stosowane obok kart dziurkowanych w pierwszych komputerach. Z czasem zostały zastąpione przez bardziej pojemne media np. taśmy magnetyczne.

Wersja 8K posłużyła jako baza do konwersji kodu na inne procesory: BASIC-80 (Intel 8080/85, Zilog Z80), BASIC-68 (Motorola 6800), BASIC-69 (Motorola 6809) i 6502-BASIC (MOS 6502). Wszystkie wersje miały podobną składnię, W zależności od ustawień kompilacji można było włączać lub wyłączać funkcjonalność, np. obsługę arytmetyki zmiennoprzecinkowej podwójnej precyzji.

Visual Basic .NET (VB.NET) – obiektowy język programowania zaprojektowany przez firmę Microsoft. Program napisany w tym języku kompilowany jest do kodu pośredniego wykonywanego w maszynie wirtualnej zgodnej z .NET. Oznacza to, że do uruchomienia programu napisanego w języku VB.Net w systemie Windows wymagana jest (zwykle bezpłatna) biblioteka uruchomieniowa taka jak .NET Framework lub Mono.William Henry Gates III (ur. 28 października 1955) – amerykański przedsiębiorca, filantrop oraz współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft. Podczas swojej kariery w Microsofcie obejmował stanowiska dyrektora generalnego oraz głównego architekta oprogramowania i pozostaje największym indywidualnym udziałowcem przedsiębiorstwa z ponad 9 procentami akcji zwykłych..

Licencjonowanie[ | edytuj kod]

Do roku 1981 Microsoft BASIC uzyskał taką pozycję na rynku, że nawet firmy które posiadały własne implementacje BASICa kupowały licencję od Microsoft, np. IBM dla swojego komputera osobistego lub Atari wydając Atari Microsoft BASIC.

Microsoft prowadził politykę sprzedaży licencji dla konkurujących ze sobą firm, stąd twórcy klonów IBM PC mogli zakupić GW BASIC który był odpowiednikiem IBM Advanced BASIC. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Apple, gdzie klon Apple II – komputer Laser 128 używał tego samego BASICa co oryginał z pominięciem Apple Inc.

Popular Electronics - popularny magazyn techniczny publikowany w USA w latach 1954-2003 przez Gernsback Publications. W ostatnich latach nosił tytuł "Poptronics", który ciągle funkcjonuje w postaci witryny internetowej.Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.

Ciekawostki[ | edytuj kod]

 • W niektórych wersjach BASICa znajdują się ukryte funkcje, np. w pierwszych wersjach Commodore PET po wpisaniu WAIT6502,64 pojawia się napis MICROSOFT.
 • Wykorzystując swą pozycję Microsoft był w stanie zmusić Apple by wycofał swoją wersję BASIC dla Apple Macintosh grożąc nieprzedłużeniem licencji na BASIC dla Apple II
 • Firma Atari zakupiła licencję na Microsoft BASIC, ale z powodu braku zainteresowania ze strony Microsoft w modyfikacji produktu do potrzeb ich 8 bitowego komputera Atari 800/400 stworzyła swój własny dialekt Atari BASIC.
 • Apple II – 8-bitowy komputer domowy opracowany w latach 70. XX wieku przez firmę Apple Computer (konstruktorem był Steve Wozniak). Maszyna zawierała procesor MOS 6502 firmy MOS Technology oraz 4 KB pamięci. „Apple II” sprzedawany był od 1977 roku. Jako pierwszy komputer na świecie mógł wyświetlić kolorową grafikę. Komputer był popularny w latach 80. XX wieku, równolegle z zyskującymi rynek komputerami osobistymi typu IBM PC pracującymi pod kontrolą MS-DOS oraz 8-bitowymi komputerami firm Commodore i Atari. Z uwagi na otwartą architekturę (możliwość rozszerzenia możliwości poprzez instalację kart wewnątrz komputera, identycznie jak w IBM PC), Apple II stał się popularny również jako komputer do pracy.Paul Gardner Allen (ur. 21 stycznia 1953 w Seattle) – amerykański przedsiębiorca oraz filantrop, który razem z Billem Gatesem założyli korporację Microsoft. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Magazyn Forbes uznał go w roku 2004 za piątego pod względem majątku na świecie. Allen posiadał 21 mld dolarów w tym 5 mld w postaci akcji korporacji Microsoft.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  MSX 2 to standard komputerów 8-bitowych wprowadzony w 1985 roku, rozwinięcie standardu MSX (nazywanego potem MSX 1). W stosunku do poprzedniego, miał rozszerzone możliwości graficzne i system operacyjny MSX DOS 2.0.
  Rodzina 8-bitowych Atari. W roku 1978, po sukcesie konsoli Atari 2600, firma Atari Inc. postanowiła spróbować swych sił na rodzącym się dopiero rynku komputerów domowych. W lutym 1979 roku wypuszczono dwie wersje – tańszą i droższą – tej samej maszyny, zwane Coleen i Candy, a znane szerzej jako Atari 400 i Atari 800.
  Tandy Radio Shack 80 (TRS-80) – wyprodukowany w 1977 roku pierwszy komputer domowy serii mikrokomputerów firmy Tandy Radio Shack.
  BBC Micro – seria komputerów domowych produkowanych od roku 1981 przez firmę Acorn Computers na potrzeby projektu BBC Computer Literacy Project. Dzięki temu mikrokomputerowi Wielka Brytania stała się jednym z najbardziej zinformatyzowanych krajów w świecie.
  8008 – jeden z pierwszych mikroprocesorów zaprojektowanych i produkowanych przez firmę Intel, wprowadzony na rynek w kwietniu 1972. Oryginalnie został zaprojektowany na specjalne zamówienie firmy Computer Terminal Corporation do użycia w terminalu Datapoint 2200, ale ponieważ Intel spóźnił się z dostawą i procesor nie osiągał minimalnych wymagań CTC, 8008 ostatecznie nie został użyty w Datapoint 2200. CTC zgodziła się pozwolić Intelowi na sprzedaż tego procesora dla innych klientów.
  Motorola 6809 to 8-bitowy mikroprocesor firmy Motorola wprowadzony na rynek w 1979. 6809 był technologicznie znaczniej bardziej zaawansowany niż jego poprzednik Motorola 6800 oraz późniejszy klon 6800 – MOS Technology 6502.
  MS-DOS (ang. Microsoft Disk Operating System) to system operacyjny stworzony przez firmę Microsoft na podstawie nabytego przez nią kodu źródłowego systemu QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System - napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonego przez Seattle Computers. Jest to wersja systemu operacyjnego DOS przeznaczona dla komputerów IBM-PC.

  Reklama