Microdrive

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Microdrive o pojemności 1GB wyprodukowany przez firmę IBM
Microdrive o pojemności 2,5 GB wyprodukowany przez firmę Seagate

Microdrive – historyczny typ dysków twardych o małych rozmiarach (format 1 cala). Marka Microdrive należała do IBM i Hitachi. Wraz z rozwojem półprzewodnikowych kart pamięci zaprzestano ich produkcji.

Hitachi Ltd. (jap. 株式会社日立製作所, Kabushiki-kaisha Hitachi Seisakusho) – jeden z największych koncernów technologicznych z siedzibą w Tokio, oferujący produkty w większości krajów na świecie, w tym w Polsce. Grupę Hitachi w Europie stanowi 141 spółek zatrudniających ponad 11 tysięcy pracowników. Przedsiębiorstwo prowadzi aktywną działalność badawczo-rozwojową, w 2008 roku wydała ponad 4 mld USD na R&D prowadzony w kilku centrach w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej.Sekunda (łac. secunda – następna, najbliższa) – jednostka czasu, jednostka podstawowa większości układów jednostek miar np. SI, MKS, CGS – obecnie oznaczana s, niegdyś sek.

Dyski Microdrive osiągają pojemność do 16 GB, a szybkość odczytu 5–10 MB/s. Dyski te mają interfejs zgodny z kartami CompactFlash Type II, co ułatwia ich używanie w wielu urządzeniach przenośnych takich jak aparaty cyfrowe.

W porównaniu do pamięci flash mają większe ryzyko uszkodzenia mechanicznego oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Zobacz też[ | edytuj kod]

Reklama