Mick Jones (ur. 1955)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Geoffrey Jones (ur. 26 czerwca 1955 w Brixton w Londynie) – brytyjski gitarzysta i wokalista zespołów: London SS, The Clash i Big Audio Dynamite.

Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.P2P (ang.) Peer-to-Peer – model komunikacji w sieci komputerowej, zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer.

Mick urodził się w Brixton w Londynie. Jego ojciec był Walijczykiem, jego matka Rosjanką. Jednak dużo czasu w młodości spędził u babci w Walii, podczas gdy jego rodzice wiązali ledwo koniec z końcem z powodu ciągłych problemów z pracą.

Zaczął zyskiwać uznanie jako gitarzysta na początku lat 70. XX wieku. W wieku 20 lat założył wraz z Tony Jamesem zespół London SS. Na jednym z londyńskich koncertów poznał Joe Strummera, któremu zaproponował śpiewanie w swoim zespole. Strummer przystał na propozycję rezygnując z gry w swoim zespole The 101’ers. Mick rozwiązał ostatecznie London SS i powołał zespół The Clash.

Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.Terry Chimes (znany też jako Tory Crimes) (ur. 25 stycznia 1955 Stepney, Londyn) - perkusista zespołu The Clash od czerwca 1976 do kwietnia 1977 i znów od maja do grudnia 1982.

W The Clash Jones był współautorem wszystkich utworów, w których również śpiewał, do czasu usunięcia go z zespołu w roku 1983 przez Joe Strummera i Paula Simonona. Mick założył wówczas swój własny zespół Big Audio Dynamite, prezentujący taneczną muzykę. Wiele utworów Big Audio Dynamite było przebojami dyskotek. Przy drugim albumie Jones znów pracował ze Strummerem, który napisał kilka piosenek. Do trzeciego albumu „Tighten, Vol.88” okładkę namalował Paul Simonon – były basista The Clash. Po wydaniu „Megatop Phoenix”, Jones zmienił skład zespołu i przemianował nazwę na Big Audio Dynamite II i wydał w 1991 roku album „Globe”. Skład zespołu został przetasowany znów w 1994 roku i następnie wyszedł album „Higher Power” pod nazwą Big Audio. W 1995 album „Planet B. A. D.” został wydany znów pod oryginalną nazwą Big Audio Dynamite. Późniejszy album „Entering New Ride” został zarejestrowany w 1997 roku i został wypuszczony tylko w internecie. W 1999 został wydany album „Super Hits” z największymi przebojami zespołu.

The 101’ers – brytyjska grupa rockowa utworzona w Londynie w maju 1974 roku. W niej swoją karierę muzyczną rozpoczynał Joe Strummer znany później przede wszystkim jako lider zespołu The Clash. The 101’ers zadebiutowali 6 września 1974 roku w pubie „Telegraph” w londyńskiej dzielnicy Brixton. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z ulicy na której znajdował się squat jego członków Paul Simonon (ur. 15 grudnia 1955 w Brixton w Londynie) – muzyk, basista zespołu punkrockowego The Clash, który założył wraz z Joe Strummerem i Mickiem Jonesem w 1976.

W 2005 Jones nawiązał współpracę z byłym członkiem London SS, Generation X i Sigue Sigue Sputnik Tony Jamesem i utworzyli zespół nazwany Carbon/Silicon. Zespół zjeździł Wielką Brytanię. Zarejestrowali trzy albumy: „Sample This”, „Peace, Dope Factory Boogie” i „The Grand Delusion”. Zachęcają fanów, aby dzielili się ich muzyką na sieciach P2P.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Wyprodukował obie płyty zespołu The Libertines: „Up The Bracket” (2002) i „The Libertines” (2004).

W 2006 roku Jones wystąpił w wideoklipie do piosenki Johnny Casha „God's Gonna Cut You Down”.

Filmografia[ | edytuj kod]

 • Lemmy (2010, film dokumentalny, reżyseria: Greg Olliver, Wes Orshoski)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Mick Jones | Biography, Albums, Streaming Links | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
  2. Lemmy (2010) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-30].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Carbon/Silicon
 • Nieoficjalna strona Big Audio Dynamite
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Joe Strummer, właśc. John Graham Mellor (ur. 21 sierpnia 1952 w Ankarze, zm. 22 grudnia 2002 w Broomfield) – brytyjski gitarzysta, wokalista i autor tekstów, założyciel zespołów The 101’ers, The Clash i The Mescaleros.
  The Clash – brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. W początkowym okresie działalności muzycy przedstawiali repertuar punkrockowy, który w następnych latach stopniowo rozwijali, wzbogacając go innymi stylami muzycznymi, tj. reggae, ska, dub, funk, rap czy rockabilly. W czasach największej popularności The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky „Topper” Headon (perkusista).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Brixton – dzielnica południowego Londynu, część gminy London Borough of Lambeth. Kod pocztowy SW2, SW9. Brixton jest pulsującą życiem dzielnicą Londynu, leżącą na południe od Charing Cross. Jest głównym skupiskiem karaibskiej społeczności zamieszkującej Londyn.
  Gitarzysta – osoba grająca na gitarze, muzyk, instrumentalista, członek zespołu muzycznego lub artysta solowy. Popularnie gitarzystów dzieli się na rytmicznych i prowadzących.
  Walijczycy (ang. Welsh (people), wal. Cymry) – naród celtycki zamieszkujący głównie Walię (3 mln), Stany Zjednoczone (2 mln) i Anglię (0,6 mln). Tożsamość walijska jest przykładem tożsamości negatywnej, która ukształtowała się w opozycji do tożsamości angielskiej. Znaczną rolę poczucia przynależności narodowej mają: kultura, religia, sport (rugby), język walijski oraz symbole narodowe. W przeciwieństwie do Irlandii i Szkocji w Walii nie rozwinęły się ruchy separatystyczne.

  Reklama