Michael Wincott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Anthony Claudio Wincott (ur. 21 stycznia 1958 w Toronto) – kanadyjski aktor, najbardziej znany ze swojej roli Top Dollara w filmie Kruk, jako Rene Ricard w dramacie Basquiat – Taniec ze śmiercią i Gary Soneji w W sieci pająka. Ma charakterystyczny szorstki głos.

Trzej muszkieterowie – amerykańsko-brytyjsko-austriacki film przygodowy z 1993 roku na podstawie powieści Aleksandra Dumasa.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Życiorys[ | edytuj kod]

Syn angielskiego imigranta z Blackpool Williama Wincotta, który pracował jako pracownik budowy, spawacz i sprzedawca, i włoskiej imigrantki z Mediolanu Lucii. Rodzice poznali się we Włoszech w czasie wojny i wyemigrowali do Kanady w 1952 roku. Wychowywał się ze starszym bratem Jeffem (ur. 8 maja 1957) w dzielnicy Scarborough, w Ontario. Uczęszczał krótko do Cedarbrae Collegiate, a następnie na University of Toronto. W 1986 ukończył Juilliard School.

Blackpool – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w regionie North West England i hrabstwie ceremonialnym Lancashire. Położone nad Morzem Irlandzkim, ośrodek przemysłu lotniczego i samochodowego, ośrodek turystyczny, popularne brytyjskie letnisko (blisko 10 mln odwiedzających rocznie). Natomiast miejskie lotnisko, port lotniczy Blackpool, ulokowane zaledwie 4,8 km SE od centrum, obsługuje ok. 280 tys. pasażerów rocznie (2009).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Na ekranie tworzy charakterystyczne rozpoznawalne drugoplanowe role, często gra czarne charaktery. W obrazie Robin Hood: Książę złodziei (1991) jako odziany w końską skórę sir Guy Gisbourne wędrował po lesie Sherwood i został wynajęty przez Szeryfa (Alan Rickman), by zabił Robin Hooda (Kevin Costner). W ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa Trzej muszkieterowie (1993) pojawił się w roli kapitana Rocheforta. W filmie kryminalnym fantasy Kruk (1994) jako zły przestępca Top Dollar wypowiadał kwestię W każdym z nas siedzi diabeł i nie spoczniemy, póki go nie znajdziemy. W obrazie sci-fi Obcy: Przebudzenie (1997) odtwarzał postać Elgyna, kapitana niezarejestrowanego pirackiego statku „Betty”, którego załoga stanęła w obronie Call (Winona Ryder).

Odsłony (lub Zasłony; tytuł oryg. Curtains) − kanadyjski film fabularny z 1983 roku, napisany przez Roberta Guzę Jr. oraz wyreżyserowany przez Richarda Ciupkę. Jest to horror, przynależny do podgatunku slasher. W filmie w rolach głównych wystąpili John Vernon, Samantha Eggar, Linda Thorson, Anne Ditchburn oraz Lynne Griffin. Fabuła Odsłon skupia się na losach grupy aktorek, które w ramach nietypowego castingu zamieszkują w willi wpływowego reżysera; po kolei padają ofiarami tajemniczego mordercy, noszącego maskę starej wiedźmy. Produkcja obrazu trwała ponad dwa lata. Dokonywano w tym czasie korekt w scenariuszu, dokręcano materiał filmowy, a także wprowadzono zmianę w obsadzie. Premiera filmu nastąpiła w marcu 1983, kiedy projekt wydano w Stanach Zjednoczonych. Kanadyjska premiera horroru odbyła się półtorej roku później, we wrześniu 1984. W momencie oryginalnej publikacji Odsłony nie zyskały znacznej popularności, na przestrzeni lat stały się jednak filmem kultowym. Wśród fanów kina grozy popularna jest scena śmierci bohaterki granej przez Lesleh Donaldson. Pod koniec lipca 2014 na dyskach Blu-ray opublikowano zremasterowaną wersję projektu. Odbiór filmu przez krytyków był pozytywny.Jeffrey Howard Piero Wincott (ur. 8 maja 1957 w Toronto w prowincji Ontario) – kanadyjski aktor i producent filmowy, ekspert w sztukach walki.

Pozostałe role to producent muzyczny Paul A. Rothchild w dramacie biograficznym Olivera Stone’a Doors (1991), poeta René Ricard, mentor Jeana-Michela Basquiata w dramacie biograficznym Basquiat – Taniec ze śmiercią (1996), Michael Korda w komedii kryminalnej Metro: Gliniarz z metropolii (1997) oraz sadystyczny dyrektor więzienia w adaptacji powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo (2002).

Urodzony 4 lipca (ang. Born on the Fourth of July) – amerykański film wojenny z 1989 roku w reżyserii Olivera Stone’a.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Hrabia Monte Christo (ang. The Count of Monte Cristo) – film kostiumowy z 2002 roku. Adaptacja powieści Aleksadra Dumasa o takim samym tytule.
Hitchcock – amerykański film biograficzny z 2012 roku, oparty na biografii słynnego brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka.

Reklama