Michael Sarrazin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Sarrazin, właściwie Jacques Michel André Sarrazin (ur. 22 maja 1940 w Québecu, zm. 17 kwietnia 2011 w Montrealu) – kanadyjski aktor filmowy i telewizyjny, który zdobył sławę u boku Jane Fondy w filmie Czyż nie dobija się koni? (1969).

Barbra Joan Streisand (ur. 24 kwietnia 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska piosenkarka i aktorka pochodzenia żydowskiego, reżyserka, scenarzystka i producentka filmowa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Québecu. Jego brat Pierre Sarrazin został producentem filmowym i scenarzystą. Wychowywał się w Montrealu w Quebecu. Występował w szkolnych przedstawieniach. W wieku 17 lat otrzymał pierwszą profesjonalną rolę sceniczną.

www.strach (ang. FeardotCom) – amerykańsko-brytyjsko-niemiecko-luksemburski film fabularny (horror) z 2002 roku w reżyserii Williamia Malone’a.Love Story – melodramat produkcji USA z 1970 roku w reżyserii Arthura Hillera. Scenariusz napisał Erich Segal – autor bestsellerowego opowiadania Love Story. W rolach głównych wystąpili Ali MacGraw i Ryan O’Neal. W filmie zadebiutował Tommy Lee Jones.

Przed kamerami debiutował w filmie krótkometrażowym Selkirk of Red River (1964) jako osadnik nad Red River. Pracował przy produkcji telewizyjnej w Toronto w prowincji Ontario, a następnie podpisał kontrakt z Universal Studios. W 1968 był nominowany do Złotego Lauru w kategorii „Nowa Twarz”.

John Schlesinger] chciał go zaangażować do roli Joe Bucka w Nocny kowboj, lecz ze względu sporów o gażę, na krótko przed rozpoczęciem zdjęć zrezygnował, a rolę ostatecznie zagrał Jon Voight. Za rolę Denny'ego McGuire w dramacie The Sweet Ride (1968) zdobył nominację do Złotego Globu w kategorii „Najbardziej obiecujący debiut”. Kreacja Roberta Syvertona w dramacie Sydneya Pollacka Czyż nie dobija się koni? (1969) wg powieści Horace'a McCoya przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA w kategorii „Najbardziej obiecujący nowicjusz wiodących ról filmowych”.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.James Harrison Coburn III (ur. 31 sierpnia 1928 w Laurel, zm. 18 listopada 2002 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, znany m.in. z legendarnych westernów: Siedmiu wspaniałych, Garść dynamitu czy Pat Garrett i Billy Kid. W 1999 otrzymał Oscara za drugoplanową rolę w filmie Prywatne piekło (1998; reż. Paul Schrader).

Miał grać postać Olivera w melodramacie Love Story (1970), jednak angaż otrzymał Ryan O’Neal. Można go było potem zobaczyć w dramacie sensacyjnym Paula Newmana Rodzina Stamperów (Sometimes a Great Notion, 1971) w roli Leelanda Stampera u boku Newmana, Henry'ego Fondy i Lee Remick, dramacie W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happiness, 1971) z Barbarą Hershey, komediodramacie Prawo Harry'ego (Harry in Your Pocket, 1973) z Jamesem Coburnem, komedii Petera Yatesa Dla dobra Pete'a (For Pete's Sake, 1974) z Barbrą Streisand, dreszczowcu Uwiedzenie (The Seduction, 1982) z Morgan Fairchild jako reporter telewizyjny, dramacie sensacyjnym Lewisa Teague'a Odwet (Fighting Back, 1982) z Tomem Skerrittem oraz melodramacie wojennym Serca w niewoli (Captive Hearts, 1987) z Patem Moritą. W dreszczowcu Mascara (Tusz do rzęs, 1987) z Charlotte Rampling i Derekiem de Lint jego bohater Bert Sanders zamienia się w Drag queen. W filmie sensacyjnym Rozjemca (The Peacekeeper, 1997) z Dolphem Lundgrenem pojawił się jako pułkownik Douglas Murphy. W 1999 otrzymał nominację do nagrody Gemini za postać Milta w serialu CTV Television Network The City (1999-2000). W ostatnim swoim filmie W drodze (On the Road, 2012) zagrał irlandzkiego księdza.

Marie Charlotte Rampling, OBE (ur. 5 lutego 1946 w Sturmer, w hrabstwie Essex) – angielska aktorka i modelka. Występuje w filmach anglo- i francuskojęzycznych.Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.

Przez siedem lat (1967–1974) był związany z aktorką Jacqueline Bisset, z którą zagrał w dramacie The Sweet Ride (1968) i melodramacie Believe in Me (1971). Miał dwie córki – Catherine i Michele.

Zmarł 17 kwietnia 2011 w Montrealu po długotrwałej chorobie nowotworowej w wieku 70 lat.

Québec (wymowa: /kwɨˈbɛk/ lub Quebec /kɨˈbɛk/; fr. również Ville de Québec, Quebec City lub Québec City) - miasto w Kanadzie, stolica prowincji Quebec. W 2011 roku zamieszkane przez 516 622 osób. W obrębie aglomeracji zamieszkiwana przez 765 706 osób. Drugie najludniejsze miasto prowincji Quebec po Montrealu znajdujacego się 233 kilometrów na południowy-zachód od miasta.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Jayne Seymour Fonda (ur. 21 grudnia 1937 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka, producentka, pisarka oraz działaczka polityczna.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Dick Hein de Lint (ur. 17 lipca 1950 r. w Hadze, w Holandii Południowej) – holenderski aktor filmowy, telewizyjny i reżyser.
Paul Leonard Newman (ur. 26 stycznia 1925 w Shaker Heights, zm. 26 września 2008 w Westport w stanie Connecticut) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kolor pieniędzy (1987) w reż. Martina Scorsese. Rok wcześniej (1986) otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości. Ponadto był 8 razy nominowany do tej nagrody – za pierwszoplanowe role w filmach: Kotka na gorącym blaszanym dachu (1958), Bilardzista (1961), Hud, syn farmera (1963), Nieugięty Luke (1967), Bez złych intencji (1981), Werdykt (1982), Naiwniak (1994) oraz raz za drugoplanową rolę w obrazie Droga do zatracenia (2002).

Reklama