Michael McClure

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael McClure (ur. 20 października 1932 w Marysville, zm. 4 maja 2020 w San Francisco) – amerykański poeta, dramaturg, autor piosenek i powieściopisarz.

Minimalizm – nurt w muzyce współczesnej, zainicjowany w latach 60. XX wieku. Wywodzi się z tych samych źródeł, co odpowiadający mu nurt minimalizmu w innych dziedzinach sztuki, głównie w plastyce. Pierwszy raz terminu "minimalizm w muzyce" użył w 1968 roku krytyk muzyczny i pianista (tworzący później jako kompozytor minimalistyczny) Michael Nyman w recenzji "The Great Digest" Corneliusa Cardewa dla magazynu "The Spectator".Beat Generation (beatnicy, bitnicy; inna nazwa: Renesans z San Francisco) – nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy, propagujący idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu i swobody twórczej, który powstał w latach 50. XX w. w USA. Nazwa ruchu pochodzi od angielskiego słowa "beat". Jako przymiotnik słowo to jest związane ze "zmęczeniem" i "przegraniem" (np. "to be beaten"). Ma jednak także powiązania muzyczne, szczególnie podkreślone w powieści Jacka Kerouaca W drodze. Termin "upbeat" oznacza nieakcentowane uderzenie, często ostatnie w takcie, a w języku potocznym - "żywe, szybkie tempo"; "on the beat" z kolei, to "być w rytmie", "utrzymywać rytm". Istnieją interpretacje, jakoby Beat Generation oznaczało podbite pokolenie czy pokolenie beautitude Zena Snydera. Ruch beatników istniał analogicznie do ruchu egzystencjalistów w Europie; dał również podstawy do powstania w latach 60 rewolucji hippisowskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Po przeprowadzce do San Francisco, jako młody poeta, zdobył sławę biorąc udział, m.in. z Allenem Ginsbergiem, w wieczorze poetyckim w Six Gallery, pierwszym publicznym wystąpieniu członków Beat Generation, który odbył się 7 października 1955 r., opisanym jedynie w fabularyzowanej formie w Dharma Bums Jacka Kerouaca. Wkrótce potem stał się jednym z istotniejszych postaci Beat Generation i uwieczniony jako „Pat McLear” w Big Sur Kerouaca.

Norman Kingsley Mailer, właśc. Nachum Molech Mailer (ur. 31 stycznia 1923 w Long Branch, zm. 10 listopada 2007 w Nowym Jorku) – amerykański powieściopisarz, eseista, dziennikarz, scenarzysta i reżyser filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera.Robert Alan Krieger (ur. 8 stycznia 1946 w Los Angeles) – amerykański gitarzysta, członek grupy The Doors. Autor takich piosenek grupy jak "Light My Fire", "Love Me Two Times", "Touch Me" i "Love Her Madly".

Pierwsze wydanie jego poezji pt. Passages, opublikowano w 1956. Jego poezja jest silnie przeniknięta świadomością natury, zwłaszcza w świadomości zwierzęcej, która leży uśpiona również w rodzaju ludzkim. McClure opublikował osiem tomów sztuk teatralnych i cztery zbiory esejów, włączając w to eseje o Bobie Dylanie i jego otoczeniu. Jego czternaście tomów poezji to między innymi: Jaguar Skies, Dark Brown, Huge Dreams, Rebel Lions, Rain Mirror and Plum Stones. Znany był z czytania fragmentów ze swojego zbioru Ghost Tantra lwom w klatce w zoo w San Francisco. Jego utwory powieściowe to między innymi The Mad Cub i The Adept.

Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

14 stycznia 1967, czytał podczas święta Human Be-In w Golden Gate Park w San Francisco i w ten sposób rozszerzył swoją przynależność do Beatników o uczestnictwo w kontrkulturze hipisowskiej lat 60. Znane są nawiązania Barry’ego Milesa, określające go jako „księcia sceny San Francisco”.

Wzbudził wiele kontrowersji swoją sztuką pt. The Beard. Opowiada ona o fikcyjnym spotkaniu w blue-velvetowej wieczności pomiędzy postaciami: Billy Kid i Jean Harlow. Jest to teatralna eksploracja według jego teorii noszącej nazwę „Meat Politics”, gdzie wszystkie ludzkie istnienia określane są mianem „bags of meat” (worek mięsa).

Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.Beat Generation (beatnicy, bitnicy; inna nazwa: Renesans z San Francisco) – nieformalny awangardowy ruch literacko-kulturowy, propagujący idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu i swobody twórczej, który powstał w latach 50. XX w. w USA. Nazwa ruchu pochodzi od angielskiego słowa "beat". Jako przymiotnik słowo to jest związane ze "zmęczeniem" i "przegraniem" (np. "to be beaten"). Ma jednak także powiązania muzyczne, szczególnie podkreślone w powieści Jacka Kerouaca W drodze. Termin "upbeat" oznacza nieakcentowane uderzenie, często ostatnie w takcie, a w języku potocznym - "żywe, szybkie tempo"; "on the beat" z kolei, to "być w rytmie", "utrzymywać rytm". Istnieją interpretacje, jakoby Beat Generation oznaczało podbite pokolenie czy pokolenie beautitude Zena Snydera. Ruch beatników istniał analogicznie do ruchu egzystencjalistów w Europie; dał również podstawy do powstania w latach 60 rewolucji hippisowskiej.

Inne sztuki teatralne to między innymi Josephine The Mouse Singer lub VKTMS. Przez 11 lat pracował jako dramaturg dla Magic Theatre w San Francisco, gdzie jego operetka Minnie Mouse and the Tap-Dancing Buddha była grana przez długi czas. Zrealizował dwa dokumenty telewizyjne – The Maze i September Blackberries – oraz uczestniczył w realizacji kilku filmów: The Last Waltz (reż. Martin Scorsese), gdzie czytał fragmenty Opowieści kanterberyjskich; Beyond the Law (reż. Norman Mailer); i najbardziej widocznie: The Hired Hand (reż. Peter Fonda).

Irwin Allen Ginsberg (ur. 3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 5 kwietnia 1997 roku w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca W drodze.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Był bliskim przyjacielem Jima Morrisona z The Doors i był powszechnie uznany za promotora Morrisona jako poety. McClure występował na czytaniach poezji razem z organistą The Doors Rayem Manzarkiem. Wydali kilka CD swoich nagrań. Jest aurorem posłowia w biografii The Doors pt. No One Here Gets Out Alive autorstwa Danny'ego Sugermana. Nagrywał też płyty z minimalistycznym kompozytorem Terry Rileyem. Jego piosenki to między innymi takie jak: „Mercedes Benz”, spopularyzowana przez Janis Joplin oraz nowsze, wykonywane przez zespół Riders on the Storm, zespół w którym grają członkowie The Doors: Ray Manzarek i Robby Krieger.

Park Golden Gate położony jest w San Francisco i zajmuje obszar 4,1 km². Park jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w USA, zaraz po Central Park znajdującym się w Nowym Jorku, oraz Lincoln Park w Chicago.Ruch hippisowski, hippisi, dzieci kwiaty (ang. hippie,-s; to be hip – żyć na bieżąco, dniem dzisiejszym) – kontrkultura kontestacyjna II połowy lat 60. i początku lat 70. XX wieku.

Pracował jako dziennikarz dla Rolling Stone, Vanity Fair, The L.A. Times i The San Francisco Chronicle. Otrzymał wiele nagród, np. Guggenheim Fellowship, Obie Award za najlepszą rolę, NEA grant, the Alfred Jarry Award i Rockefeller grant za dramaturgię. Do końca życia był aktywny jako poeta, eseista, dramaturg. Mieszkał ze swoją żoną, Amy, w San Francisco Bay Area. Miał jedną córkę ze swojego pierwszego małżeństwa z Joanną McClure.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Lew afrykański, lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny gatunek ssaka lądowego z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów. Jedyny kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Samiec lwa, łatwo rozpoznawalny po grzywie, może ważyć 150–250 kg. Największy znany samiec ważył 375 kg, był to lew o imieniu Simba, żył on do 1970 roku w Colchester Zoo. Samice są znacznie mniejsze, ważą 110–160 kg (największe 185 kg) i nie mają grzywy. Samce zajmują się zdobywaniem i obroną terytorium oraz ochroną stada i zapładnianiem samic. Samice polują i opiekują się lwiątkami. Lwy zamieszkiwały niegdyś Afrykę, Azję i Europę, a jeśli uznać lwy amerykańskie za podgatunek Panthera leo – to również Amerykę Północną i Południową. Współcześnie występują tylko w Afryce, gdzie są narażone na wyginięcie i szczątkowo w Indiach, gdzie ich stan liczebny określony został jako krytyczny.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Bob Dylan, właśc. Robert Allen Zimmerman (ur. 24 maja 1941 w Duluth) – amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta.
Poezja (z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka) – wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą lub synonim liryki.
Six Gallery Reading (także: Gallery Six Reading lub Six Angels in the Same Performance) to określenie wieczoru poetyckiego, który odbył się w galerii Six w San Francisco 7 października 1955 r. Była to pierwsza publiczna manifestacja ruchu beatników, która przyczyniła się do wybuchu literackiej rewolucji znanej jako San Francisco Renaissance.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Fundacja Pamięci Johna Simona Guggenheima (ang. John Simon Guggenheim Memorial Foundation) – organizacja non-profit założona w 1924 roku przez Olgę i Simona Guggenheimów dla uczczenia pamięci zmarłego w wyniku zapalenia wyrostka sutkowatego syna Johna Simona. Fundacja przyznaje pomoc finansową, tzw. stypendia Guggenheima (ang. Guggenheim Fellowship), naukowcom, nauczycielom i twórcom, którzy wykazali się wyjątkowym dorobkiem na polu nauki, kultury i sztuki (z pominięciem sztuk scenicznych i filmu). Stypendium otrzymało wielu późniejszych laureatów Nagrody Nobla. Stypendium przyznawane jest w trybie rocznym ok. 200 kandydatom wyłonionym w wyniku dwóch konkursów: jednym dla obywateli i rezydentów USA i Kanady, oraz w drugim dla obywateli i rezydentów Ameryki Południowej i Karaibów. Kwota stypendium dla jednej osoby waha się obecnie między 30-40 tys. dolarów amerykańskich.

Reklama