Michael Lonsdale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Lonsdale lub Michel Lonsdale, właśc. Michael Edward Lonsdale-Crouch (ur. 24 maja 1931 w Paryżu, zm. 21 września 2020 tamże) – francuski aktor teatralny, radiowy, filmowy i telewizyjny pochodzenia brytyjskiego.

Fred Zinnemann (ur. 29 kwietnia 1907 w Wiedniu, zm. 14 marca 1997 w Londynie) - amerykański reżyser filmowy pochodzenia austriackiego.Moonraker – jedenasty oficjalny film o przygodach James Bonda, oparty na podstawie trzeciej powieści o Jamesie Bondzie autorstwa Iana Fleminga z 1955.

Życiorys[ | edytuj kod]

Zagrał w ponad 180 filmach i programach telewizyjnych. Prawdopodobnie, najbardziej znany jest jako czarny charakter szalony bogacz sir Hugo Drax, który pragnie zniszczyć całą ludzkość na Ziemi i zastąpić ją potomkami „nowej rasy” z filmu z Jamesem BondemMoonraker (1979) oraz z roli komisarza policji Claude’a Lebela w dreszczowcu politycznym Freda Zinnemanna Dzień Szakala (1973).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Panna młoda w żałobie (fran. La Mariée était en noir) – francuski film fabularny z 1967 roku, w reżyserii François Truffauta. Oparty na powieści Williama Irisha pt. The Bride Wore Black, był nominowany w 1969 do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Miał także znaczący występ w roli opata w Imieniu róży (1986) Jean-Jacques’a Annauda i jako Papa w Monachium (2005) w reżyserii Stevena Spielberga. Za rolę brata Luca w dramacie Xaviera Beauvois Ludzie Boga (2010) otrzymał Cezara dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej. Miał brytyjskie pochodzenie, był dwujęzyczny i często występował w filmach anglojęzycznych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Don Juan – hiszpańsko-francusko-niemiecka komedia romantyczna z 1998 roku wyreżyserowana przez Jacquesa Webera. Wyprodukowana przez Blue Dahlia Productions, France 3 Cinéma, Mate Producciones S.A., Road Movies Filmproduktion i Tornasol Films. Zrealizowany na podstawie utworu komediowego Moliera pod tym samym tytułem.

Urodził się w Paryżu jako syn oficera armii angielskiej Edwarda Lonsdale-Croucha i jego pół-francuskiej, pół-irlandzkiej żony Simone Béraud. Wychowywał się początkowo na wyspie Guernsey, a następnie w 1935 w Londynie, a później, podczas II wojny światowej, w Casablance w Maroku. W 1947 powrócił do Paryża, aby studiować malarstwo, ale zamiast tego został wciągnięty w świat aktorstwa, po raz pierwszy pojawiając się na scenie w wieku 24 lat.

Monachium – amerykański film fabularny w reżyserii Stevena Spielberga na podstawie książki Monachium. Zemsta (Vengeance: The True Story of an Israeli Counter-Terrorist Team) George’a Jonasa. II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Zmarł 21 września 2020 w Paryżu w wieku 89 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ludwik XVI, Ludwik Ostatni, fr. Louis August de Bourbon, Obywatel Louis Capet (ur. 23 sierpnia 1754 w Wersalu, zm. 21 stycznia 1793 w Paryżu) – książę de Berry, następnie delfin de Viennois, ostatecznie król Francji i Nawarry od 1774 do 1791, potem król Francuzów (Roi des Français) do 1792.
Czarny charakter – przewrotny i zły bohater utworu literackiego, komiksowego, scenicznego lub filmowego, często będący kołem zamachowym intrygi.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Ludzie Boga (fr. Des hommes et des dieux) – francuski dramat oparty na faktach wyreżyserowany w 2010 roku przez Xaviera Beauvois. Film jest fabularyzowaną próbą rekonstrukcji wydarzeń poprzedzających uprowadzenie i zamordowanie 7 francuskich trapistów z klasztoru Tibhirine w Algierii w 1996 roku.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Dzień Szakala (ang. The Day of the Jackal) – brytyjsko-francuski film z 1973 roku, na podstawie powieści sensacyjnej Fredericka Forsytha Dzień Szakala.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Reklama