Michael Ignatieff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Grant Ignatieff (ur. 12 maja 1947 w Toronto) – pisarz, historyk, oraz polityk kanadyjski, lider Liberalnej Partii Kanady.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Jego ojciec, George Ignatieff, był kanadyjskim dyplomatą. Dziadek, hrabia Paweł Mikołajewicz Ignatieff (Павел Николаевич Игнатьев), był bliskim doradcą Imperatora Rosji Mikołaja II. W latach 1978-2000 przebywał w Anglii, gdzie pracował na uniwersytetach Cambridge oraz Oksfordzkim, a także był komentatorem politycznym BBC. W latach 2000-2005 pracował w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Harvarda a od 2005 na Uniwersytecie Toronto. Rok później został wybrany członkiem Izby Gmin w okręgu Etobicoke w Toronto. W tym samym roku kandydował na pozycję lidera Partii Liberalnej, jednak w czwartej rundzie pokonał go Stéphane Dion. Nowy przewodniczący mianował rywala swoim zastępcą. 10 grudnia 2008 został wybrany tymczasowym (interim) przywódcą, a od 2 maja 2009 do 25 maja 2011 był liderem Liberalnej Partii Kanady.

Stéphane Maurice Dion (ur. 28 września 1955 w Québecu) – polityk kanadyjski, lider Liberalnej Partii Kanady. Członek Izby Gmin dla Montrealu (okręg Saint-Laurent–Cartierville) od 1996. Znany federalista i przeciwnik secesji Quebecu z Kanady.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

Od 2016 r. rektor Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie.

Jest autorem kilkunastu książek na temat stosunków międzynarodowych jak i powieści. Pisywał artykuły dla The Globe and Mail (Toronto) oraz The New York Times. W 1993 r. był finalistą Nagrody Bookera za sprawą powieści Scar Tissue.

Żonaty, ma dwójkę dzieci z wcześniejszego małżeństwa zawartego w Anglii. Mówi biegle po angielsku i francusku.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • 1978 A Just Measure of Pain: Penitentiaries in the Industrial Revolution, 1780-1850
 • 1984 The Needs of Strangers
 • 1987 The Russian Album
 • 1994 Blood and Belonging: Journeys Into the New Nationalism
 • 1997 Warrior's Honour: Ethnic War and the Modern Conscience
 • 1998 Isaiah Berlin: A Life (biografia Isaiaha Berlina)
 • 2000 Virtual War: Kosovo and Beyond
 • 2000 The Rights Revolution
 • 2001 Human Rights as Politics and Idolatry
 • 2003 Empire Lite: Nation-Building in Bosnia, Kosovo and Afghanistan
 • 2004 The Lesser Evil: Political Ethics in an Age of Terror
 • 2005 American Exceptionalism and Human Rights (ed.)
 • Powieści[ | edytuj kod]

 • 1991 Asya
 • 1993 Scar Tissue
 • 2005 Charlie Johnson in the Flames
 • Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).Central European University (węg. Közép-európai Egyetem) – podyplomowa instytucja edukacyjno-naukowa kształcąca w kierunkach nauk społecznych i humanistycznych. Językiem wykładowym jest angielski. Siedziba CEU znajduje się w Budapeszcie. Uniwersytet posiada podwójną akredytację: amerykańską i węgierską. Dzięki tej drugiej edukacja w CEU jest kompatybilna z wytycznymi procesu bolońskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.
  University of Toronto – główny uniwersytet w mieście Toronto, także całej kanadyjskiej prowincji Ontario. Największy uniwersytet w Kanadzie, ma ponad 60 tys. studentów, rozlokowanych na trzech kampusach, głównym w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych na przedmieściach Toronto, w Scarborough i Mississauga.
  Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

  Reklama