Michael Biehn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael Connell Biehn (ur. 31 lipca 1956 w Anniston w stanie Alabama) – amerykański aktor, producent filmowy i reżyser, najbardziej znany z występów w filmach: Terminator, Obcy – decydujące starcie i Otchłań.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Olivia Newton-John OBE (ur. 26 września 1948 w Cambridge w Anglii) – australijska piosenkarka i aktorka, wnuczka Maxa Borna ze strony matki. Jej ojciec Brian Newton-John był oficerem MI6 i brał udział w pracach nad Enigmą oraz aresztował Rudolfa Hessa. Wyemigrowała z rodziną do Australii w 1954, z uwagi na pracę ojca jako profesora jęz. niemieckiego na uniwersytecie w Melbourne.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Anniston jako jedno z czworga dzieci prawnika Dona Biehna i Marcii Connell. Dorastał wraz z siostrą Brooks Ann i braćmi – Jonathonem i Stevenem – w Lincoln w stanie Nebraska. W 1970 wraz z rodziną przeniósł się do Lake Havasu w stanie Arizona, gdzie w szkole średniej Lake Havasu High School brał udział w pracy lokalnego teatru. Pozwoliło mu to zdobyć stypendium na studia teatralne na University of Arizona w Tucson. Był członkiem zespołu teatralnego grającego w czasie letnich objazdów w większych i mniejszych miastach. Przeniósł się do Hollywood, gdzie występował w reklamach, dorabiał jako model i uczęszczał na kursy aktorskie.

Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Kariera[ | edytuj kod]

Mając 21 lat, pojawił się po raz pierwszy na małym ekranie w telewizyjnym komediodramacie NBC Jakub przy 15 (James at 15, 1977) z Kate Jackson i serialu sci-fi CBS Ucieczka Logana (Logan's Run, 1977). Rok później zadebiutował w kinowej komedii sportowej Trener (Coach, 1978) jako uczeń zakochany w szkolnej trenerce i legendarnym musicalu Grease (1978) z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John jako Mike, szkolny atleta. Zapadł w pamięci telewidzów w roli psychologa Marka Johnsona w serialu NBC Operacja ucieczka (The Runaways, 1978-1979).

{{Stacja telewizyjna infobox}} Nieznane pola: "siostrzane". CBS, Columbia Broadcasting System – stacja radiowa i telewizyjna w Stanach Zjednoczonych. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Dużą reklamą otoczona została jego kreacja psychopatycznego wielbiciela aktorki, próbującego ją zamordować w dramacie Fan (The Fan, 1981) z Lauren Bacall. Wcielił się w postać Kyle Reese’a, przybysza z przyszłości, żołnierza, który ma uratować jego matkę Sarah Connor przez robotem-zabójcą Terminatorem, w filmie sensacyjnym sci-fi Jamesa Camerona Terminator (The Terminator, 1984). Wystąpił jeszcze w trzech produkcjach sci-fi Camerona: Obcy – decydujące starcie (Aliens, 1986), w nominowanej do nagrody Saturna roli kaprala Dwayne’a Hicksa w Otchłań (The Abyss, 1989) jako porucznik Coffer, i sequelu Terminator 2: Dzień sądu (Terminator 2: Judgment Day, 1991).

James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.William Friedkin (ur. 29 sierpnia 1935 w Chicago) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara.

Zagrał Świętego Sebastiana w telewizyjnym dramacie muzycznym WDR Męczeństwo św. Sebastiana (Das Martyrium des heiligen Sebastian, 1984) z Nicholasem Clayem i Franco Citti. Wystąpił jako oficer policji Randall Buttman w trzech odcinkach serialu Posterunek przy Hill Street (1984). W następnych latach przyjmował mało znaczące role w filmach hollywoodzkich – Szaleństwo (Rampage, 1987), Siódmy znak (The Seventh Sign, 1988) z Demi Moore, Komando FOKI (Navy SEALs, 1990), K2 (1992), Jade (1995) Williama Friedkina czy Twierdza (Rock, 1996). W westernie Tombstone (1993) został obsadzony w roli czarnego charakteru Johnny’ego Ringo, który pojedynkuje się z legendarnym Dockiem Holidayem (Val Kilmer). Był brany pod uwagę przez niego do roli w Titanicu (1997), którą ostatecznie dostał Billy Zane.

Franco Citti (ur. 23 kwietnia 1935 w Rzymie, zm. 14 stycznia 2016 tamże) – włoski aktor, reżyser i scenarzysta filmowy.Wkłucie (ang. Puncture) – amerykański film obyczajowy z 2011 roku w reżyserii Adama i Marka Kassenów. Wyprodukowana przez Millennium Entertainment.

Biehn pracował przy dubbingu do gier komputerowych: Command & Conquer: Tiberian Sun (1999), Aliens: Colonial Marines (2013) i Far Cry 3: Blood Dragon (2013). Wystąpił w serialach: Siedmiu wspaniałych (1988-2000) jako Chris Larabee, Adventure Inc. (2002-03) jako Judson Cross czy Hawaii (2004) jako detektyw Sean Harrison. Robert Rodriguez obsadził go w roli szeryfa w Grindhouse: Planet Terror (2007).

Siedmiu wspaniałych (ang. The Magnificent Seven) – amerykański serial westernowy nadawany przez stację CBS. Powstał na podstawie filmu z 1960 "Siedmiu wspaniałych"; remake japońskiego filmu "Siedmiu samurajów". Zdjęcia do serialu kręcono w Mescal (Arizona) oraz Newhall (Kalifornia).Anniston – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Alabama, stolica hrabstwa Calhoun. W 2010 liczyło 23.106 mieszkańców.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

11 lipca 1980 roku poślubił Carlene Olson, z którą wychował dwóch synów-bliźniaków – Devona i Taylora (ur. 1983). 14 lipca 1987 doszło do rozwodu. 1 stycznia 1988 ożenił się ponownie z Giną Marsh, z którą wychowywał dwóch synów: Caelana Michaela (ur. 11 kwietnia 1992) i Alexandra (ur. 19 marca 2003). W 2008 zostali w separacji. W 2009 związał się z aktorką Jennifer Blanc, z którą ma syna Dashiella Kinga (ur. 21 marca 2015).

The Mandalorian – amerykański serial telewizyjny z gatunku space opera, tworzony przez Jona Favreau, pierwszy serial aktorski osadzony w świecie Gwiezdnych wojen. Produkcja zadebiutowała na internetowej platformie telewizyjnej Disneya 12 listopada 2019 roku. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Westdeutscher Rundfunk (WDR) – niemieckojęzyczny, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny. Siedziba główna mieści się w Kolonii. WDR jest członkiem ARD. WDR produkuje jeden kanał telewizyjny (WDR-Fernsehen, dawniejsze nazwy: WDF i West3) i 5 radiowych, przeznaczonych dla różnych kręgów odbiorców. Program WDR adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii, jednak dzięki niekodowanemu przekazowi z satelity Astra dostępny jest również w innych regionach Niemiec i za granicą.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Posterunek przy Hill Street, oryg. Hill Street Blues – amerykański serial telewizyjny sieci NBC z lat 1981-1987 o pracy policjantów.
Val Edward Kilmer, lepiej znany jako Val Kilmer (ur. 31 grudnia 1959 w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański aktor i producent filmowy, tetralny i telewizyjny.
William George Zane Jr., znany bardziej jako Billy Zane (ur. 24 lutego 1966 roku w Chicago w stanie Illinois, USA) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy i telewizyjny, model greckiego pochodzenia.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama