Michael Azerrad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michael Azerrad w 2007 roku

Michael Azerrad – amerykański dziennikarz muzyczny, redaktor i autor książek.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Screaming Trees – amerykański zespół rockowy z nurtu określanego na początku lat 90. XX wieku mianem grunge. Zespół powstał w 1985 roku w Ellensburgu w stanie Waszyngton.

Jest absolwentem Uniwersytetu Columbia, pisał dla takich publikacji jak Spin, Rolling Stone i The New York Times. Jego książka Our Band Could Be Your Life, traktująca o czołowych zespołach alt-rockowego podziemia spotkała się z dużym uznaniem krytyków, podobnie jak biografia grupy Nirvana, wydana pod tytułem Come as You Are: The Story of Nirvana. Azerrad był również autorem broszur dołączanych do albumów i płyt DVD m.in. Paula McCartneya, Milesa Davisa, Gang of Four, Violent Femmes, Screaming Trees, Guided by Voices, Meat Puppets, the Jesus Lizard i the B-52's. Współtworzył film dokumentalny Kurt Cobain o synu oraz autobiografię See a Little Light: The Trail of Rage and Melody dawnego lidera zespołów Hüsker Dü i Sugar, Boba Moulda.

Miles Dewey Davis III (ur. 26 maja 1926 w Alton, zm. 28 września 1991 w Santa Monica) – amerykański trębacz, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku. Słynął z ospałego, melodycznego stylu i lakonicznej, czasem konfrontacyjnej osobowości. Był symbolem potencjału komercyjnego muzyki jazzowej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Michael Azerrad, Billboard [dostęp 2019-04-24] (ang.).
 2. Stephen Thomas Erlewine, Kurt Cobain: About a Son [Soundtrack] - Original Soundtrack / Songs, Reviews, Credits, AllMusic [dostęp 2019-04-24] (ang.).
 3. See a Little Light: The Trail of Rage and Melody, Cleis Press, 2013, ISBN 978-1-57344-970-0 [dostęp 2019-04-24] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Sylwetka Azerrada w serwisie Discogs
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.
  Gang of Four – brytyjska post-punkowa grupa muzyczna z Leeds w Anglii. Zespół był w pełni aktywny od 1977 do 1984, powrócił dwa razy w latach 90., po czym zawiesił działalność aż do roku 2004.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Our Band Could Be Your Life: Scenes from the American Indie Underground, 1981-1991 – książka autorstwa Michaela Azerrada. Opowiada o karierach kilkunastu undergroundowych zespołów rockowych, które, choć nie osiągnęły dużego sukcesu komercyjnego, miały ogromny wpływ na rozwój indie rocka i innych gatunków muzyki alternatywnej. Azerrad przeprowadził wiele wywiadów z członkami zespołów oraz z wysoką szczegółowością zgromadził informacje zawarte w starych książkach, fanzinach i bardziej popularnej prasie.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  Kurt Cobain o synu (ang. Kurt Cobain About a Son) - film dokumentalny o Kurcie Cobainie, wokaliście zespołu Nirvana. Obraz zadebiutował na Toronto International Film Festival w 2006 roku. Jego reżyserem jest AJ Schnack, a wyprodukowany został przez Sidetrack Films.

  Reklama