Michael Apted

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michael David Apted (ur. 10 lutego 1941 w Aylesbury, zm. 7 stycznia 2021 w Los Angeles) – brytyjski reżyser, producent filmowy, scenarzysta i aktor. Od 2003 prezydent Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych (Directors Guild of America).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Joy - amerykański komediodramat z 2015 roku, luźno oparty na autentycznej historii Joy Mangano, zawdzięczającej wszelkie sukcesy samej sobie amerykańskiej milionerce, która stworzyła własne finansowe imperium, po tym jak wynalazła tzw. cudownego mopa (ang. Miracle Mop). W tytułową rolę wcieliła się nominowana do Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską, aktorka Jennifer Lawrence. Reżyserem i scenarzystą filmu jest David O. Russell.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Aylesbury w hrabstwie Buckinghamshire jako syn Frances Amelii (z domu Thomas) i Ronalda Williama Apteda. Uczęszczał do City of London School. Jego ojciec pracował w firmie ubezpieczeniowej. Studiował prawo i historię w Downing College na Cambridge University.

Krytyczna terapia (tytuł oryg. Extreme Measures) – amerykański thriller filmowy z 1996 roku, powstały na podstawie powieści Michaela Palmera.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

Swoją karierę rozpoczął od pracy w telewizji – odbył staż w Granada Television, gdzie początkowo był researcherem, później reporterem śledczym programu ITV World in Action (1964). Jednym z pierwszych projektów, przy którym pracował, był dokumentalny film krótkometrażowy Seven Up! (1964), którego producentem i współreżyserem był Paul Almond. Jego bohaterami były siedmiolatki z różnych grup społecznych Londynu, które opowiadały o sobie, swoich marzeniach, przemyśleniach. Apted wyszukiwał dzieci, które miały wziąć udział w projekcie. Po siedmiu latach wrócił do bohaterów tego filmu i nakręcił z nimi wywiady. Wracał do nich regularnie co siedem lat, tworząc w ten sposób serię Up, która stała się jego flagową produkcją.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W wieku 22 lat został zatrudniony za wynagrodzeniem jako reżyser w BBC, pracując przy popularnej operze mydlanej Coronation Street (1967), gdzie zrealizował 24 odcinki. Jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny to dramat The Triple Echo (1972), oparty na powieści H.E. Batesa z Glendą Jackson, Brianem Deaconem i Oliverem Reedem, a sceny filmu kręcone były w Wiltshire. Następnie wyreżyserował dwa filmy, których producentem był David Puttnam - Stardust (1974) z Davidem Essexem i Trick or Treat (1975) z Biancą Jagger. Po realizacji dreszczowca gangsterskiego Szantaż (The Squeeze, 1977) ze Stacym Keachem, podjął się reżyserii dramatu kryminalnego Agata (1979) z udziałem Vanessy Redgrave w roli Agathy Christie.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rzym (ang. Rome) – historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizje BBC oraz HBO. Wyemitowany w 2005 pierwszy sezon składa się z 12 pięćdziesięciominutowych odcinków. Emisja drugiego, 10-odcinkowego sezonu rozpoczęła się w USA 14 stycznia 2007. Początkowo twórcy planowali realizację pięciu sezonów. Pierwszy sezon zrealizowano z zakładanej początkowo formie, drugi miał kończyć się śmiercią Brutusa, trzeci i czwarty obejmować wojnę w Egipcie, piąty pojawienie się w Palestynie proroka (mesjasza). Jednak stacja HBO zażyczyła sobie realizację jedynie dwóch serii, ostatecznie wątki sezonów trzeciego i czwartego włączono do drugiego, a z piątego zrezygnowano.

Od 1980 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Laureat wielu nagród na festiwalach filmowych. Dwukrotnie nominowany do Oscara: w 1980 za Córkę górnika, w 1988 za Goryle we mgle.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Black and Blue – szesnasty w Wielkiej Brytanii i dwudziesty pierwszy w Stanach Zjednoczonych album grupy The Rolling Stones. Był to pierwszy album z udziałem Rona Wooda.
David Terence Puttnam, Baron Puttnam (ur. 25 lutego 1941 w Londynie) – brytyjski producent filmowy. Laureat Oscara oraz dwukrotny laureat Nagrody BAFTA za najlepszy film roku. W latach 1986-1987 szef wytwórni Columbia Pictures. Od 1997 dożywotni członek Izby Lordów. W 2006 otrzymał honorowe wyróżnienie BAFTA za wkład w rozwój światowego kina.
Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.
Bianca Jagger (wł. Bianca Pérez-Mora Macias, ur. 2 maja 1945 w Managui) – angielsko-nikaraguańska działaczka społeczna i bojowniczka o prawa człowieka, dawniej modelka i aktorka, jedna z ikon mody lat 70. Jagger jest Ambasadorem Dobrej Woli Rady Europy, przewodniczącą World Future Council, prezesem Bianca Jagger Human Rights Foundation i członkinią Rady Zarządzającej amerykańskiej Amnesty International. Stała się obywatelką Wielkiej Brytanii. Niegdyś żona Micka Jaggera z The Rolling Stones.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
21 to dramat z 2008 roku wyprodukowany przez Columbia Pictures. Wyreżyserowany przez Australijczyka Roberta Luketica (Legalna blondynka). Grają w nim Jim Sturgess, Kevin Spacey, Kate Bosworth i Laurence Fishburne. Film zainspirowany został prawdziwą historią grupy studentów MIT. Jest ekranizacją bestsellera Bena Mezricha "Busting Vegas".

Reklama