Miasto (Szwecja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Solna jest jedną z gmin używających w swojej nazwie określenia „miasto” (stad)

Pojęciem miasto (stad) nieformalnie określa się w Szwecji miejscowość posiadającą historyczny status miasta (gminy miejskiej; stadskommun), nadany jej przed 1 stycznia 1971 r. Z chwilą wprowadzenia w życie reformy administracyjnej 1971 r. oraz jednolitego typu gminy, posiadanie statusu miasta straciło administracyjne i prawne znaczenie.

Szwecja podzielona jest na 21 regionów administracyjnych (szw. län) i 290 gmin (szw. kommun). Niniejsza tabela zawiera listę szwedzkich gmin. Köping (wym. [ʃøːpɪŋ]) – wyraz w języku szwedzkim oznaczający "miasto targowe" (porównaj z miasteczkiem). W średniowieczu używane było w stosunku do miast, którym nadano prawo urządzania targu. W dzisiejszej Finlandii, która stanowiła do 1809 część Szwecji, istnieje podobne określenie – kauppala.

Potocznie jednak termin „miasto” używany jest ogólnie na określenie większego tätortu, który zazwyczaj samodzielnie pełni funkcję ośrodka administracyjnego lub centralnego dla danego obszaru. Formalnie jednak, według kryteriów prawno-administracyjnych oraz statystycznych, w Szwecji rozróżnia się obecnie jedynie podział na gminy oraz tätorty.

Miasto i gmina Solna (szw. Solna kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Sztokholm. Jest jedną z 13 szwedzkich gmin posiadających zarazem status miasta.

Od połowy lat 80. XX w. niektóre gminy, obok formalnego terminu „gmina” (kommun), używają pojęcia „miasto” (stad) na określenie całości swojego terytorium, także terenu poza obszarem zabudowy typu miejskiego. W 2014 r. określenie stad w swojej nazwie używało czternaście gmin:

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • gmina (Szwecja)
  • Gminy w Szwecji
  • köping
  • tätort
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Sveriges Kommuner och Landsting: Stad, benämningen (szw.). [dostęp 2015-02-18].
    Reklama