Miasta w Australii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W Australii status miasta (city) jest przyznawany tylko największym i najbardziej znaczącym miejscowościom. W różnych stanach istnieją różne hierarchie nazewnictwa i stopniowania według rozmiaru miejscowości. Ogólna nazwa pojedynczej jednostki administracyjnej, bez względu na jej wielkość, to obszar samorządowy. W poszczególnych stanach rozróżniane są następujące takie obszary:

Horsham – miasto w Australii, w stanie Wiktoria w regionie Wimmera, położone ok. 300 kilometrów (190 mil) na północny zachód od Melbourne. W 2006 roku miasto liczyło 14 125 mieszkańców. Przez miasto przebiega autostrada Western Highway, łącząca Melbourne z Adelaide.Port Pirie - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, port nad Zatoką Spencera, w odległości ok. 220 km na północny zachód od Adelaide. Obecnie port zamieszkuje około 15,2 tys. mieszkańców.
 • Nowa Południowa Walia – cities, areas
 • Wiktoria (stan) – cities, rural cities, boroughs, shires
 • Queensland: cities, shires, regions, towns, island councils
 • Australia Południowa: cities, rural cities, municipalities/municipal councils, district councils, regional councils, Aboriginal councils
 • Tasmania: cities, municipalities
 • Australia Zachodnia: cities, towns, shires
 • Terytorium Północne: cities, towns, community government councils, shires
 • Według danych oficjalnych pochodzących z 2011 roku Australia posiadała ponad 110 miast o ludności przekraczającej 10 tys. mieszkańców. Stolica kraju Canberra znajduje się na siódmym miejscu spośród największych miast; 5 miast liczyło ponad milion mieszkańców; 7 miast z ludnością 500÷1000 tys.; 17 miast z ludnością 100÷500 tys.; 17 miast z ludnością 50÷100 tys.; 49 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.

  Bowral to miasto w Nowej Południowej Walii w Australii, w hrabstwie Wingecarribee Shire. Wcześniej znane jako Bowrall. Populacja Bowral wynosi ok. 11,5 tys. mieszkańców.Whyalla - miasto w Australii, w stanie Australia Południowa, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Eyrego, nad Zatoką Spencera (Ocean Indyjski). Około 24,1 tys. mieszkańców.

  Zdecydowana większość Australijczyków – aż 89% – mieszka w miastach, co czyni Australię jednym z najbardziej zurbanizowanych krajów na świecie. Większość miast znajduje się na jej wschodnim wybrzeżu.

  Największe miasta w Australii[ | edytuj kod]

  Największe miasta w Australii według liczebności mieszkańców (2019):

  miasto satelickie dla Sydney
  Moe – miasto w Australii, w stanie Wiktoria, w regionie Gippsland. Leży w Dolinie Latrobe, oddalone o ok. 135 km koleją na południowy wschód od Melbourne. Moe zostało założone w 1856 roku. Jego nazwa pochodzi od aborygeńskiego słowa oznaczającego „moczary”. Taree - miejscowość w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia, na wybrzeżu Mid North Coast, w odległości 310 km na północ od Sydney. Położona przy drodze Pacific Highway, nad rzeką Manning.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lithgow - miasto w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia, w północno-zachodniej części Gór Błękitnych. Około 18 750 mieszkańców.
  Gold Coast (ang."Złote Wybrzeże") – szóste co do wielkości miasto Australii, położone w południowo-wschodniej części stanu Queensland, około 78 km na południe od Brisbane. Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Bundaberg - miasto w Australii, w stanie Queensland, w pobliżu ujścia rzeki Burnett do Oceanu Spokojnego. Około 58 tys. mieszkańców. Znajduje się tu duża cukrownia.
  Carnarvon to miasto portowe położone około 900 kilometrów na północ od Perth w stanie Australia Zachodnia. Miasto leży u ujścia okresowej rzeki Gascoyne doe Oceanu Indyjskiego. Atrakcyjna dla turystów Zatoka Rekina rozciąga się na południe od miasta. Według spisu powszechnego z roku 2006 Carnarvon zamieszkiwało 5283 osób.
  Orange - miasto w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia. Według danych z 2006 roku miasto miało 35446 mieszkańców.
  Queanbeyan – miasto w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia. Miasto zostało założone w 1838 roku. W 2004 miasto zamieszkiwało 34 084 mieszkańców. Urodził się tu Mark Webber. Ośrodek administracyjny hrabstwa o takiej samej nazwie.

  Reklama