Miasta na Ukrainie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ukraina map polish.png
Mapa miast na Ukrainie. Średnica koła odzwierciedla liczbę mieszkańców. Nie jest to rzeczywisty rozmiar powierzchni miasta.

Miasta Ukrainy – według danych oficjalnych pochodzących z 2021 roku Ukraina posiadała 461 miast (ukr. мiсто, misto). W 2011 roku stolica kraju Kijów oraz miasta Charków i Odessa liczyły ponad milion mieszkańców; 5 miast z ludnością od 500 tys. do miliona; 37 miast z ludnością 100÷500 tys.; 44 miasta z ludnością 50÷100 tys., 77 miast z ludnością 25÷50 tys. oraz reszta miast poniżej 25 tys. mieszkańców.

Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

Największe miasta na Ukrainie[ | edytuj kod]

Populacja[ | edytuj kod]

Największe miasta na Ukrainie według liczebności mieszkańców (stan na 01.01.2020 rok):

Powierzchnia[ | edytuj kod]

Największe miasta na Ukrainie pod względem powierzchni (stan na 01.01.2020 rok):

Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

To jest lista miast w Unii Europejskiej według liczby ludności. Obejmuje ona wyłącznie obszar w miejskich granicach administracyjnych, w przeciwieństwie do obszarów miejskich lub aglomeracji, które są zazwyczaj posiadają znacznie większą populację niż główne miasto.
Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.
Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
Krzywy Róg (ukr. Кривий Ріг, ros. Кривой Рог) – miasto we wschodniej Ukrainie, w obwodzie dniepropetrowskim. Ludność 657,7 tys. (2012).

Reklama