• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mia Farrow  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Darfur, arab. دار فور, "kraj Furów" - region leżący w zachodniej części Sudanu, mający około 6 milionów mieszkańców.Śledź mnie! – brytyjska komedia z 1972 roku na podstawie sztuki Petera Shaffera. Film był emitowany w Polsce również pod tytułem Detektyw aż nadto prywatny.

  María de Lourdes Villiers „Mia” Farrow (ur. 9 lutego 1945 w Los Angeles) – amerykańska aktorka, aktywistka i była modelka. Laureatka Złotego Globu. Stała się również znana ze swojej bogatej pracy jako ambasadorka dobrej woli UNICEF, której działalność humanitarną obejmuje Darfur, Czad i Republikę Środkowoafrykańską. Był jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie w roku 2008 według tygodnika „Time”.

  Dzień weselny – amerykański film fabularny z 1978 roku, w reżyserii Roberta Altmana. Film kręcono w Waukegan, Chicago, Oak Park oraz Lake Bluff, w stanie Illinois.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Los Angeles w Kalifornii jako córka irlandzkiej aktorki Maureen O’Sullivan i australijskiego reżysera Johna Villiersa Farrowa. Wychowała się w Beverly Hills w Kalifornii w surowej rodzinie katolickiej wraz z trzema siostrami - Prudence Anne (ur. 1948), Stephanie (ur. 1949) i Theresą Magdaleną „Tisą” (ur. 1951) oraz trzema braćmi: Michaelem Damianem (1939–1958), Patrickiem Josephem (1942–2009; jego ciało zostało znalezione w jego galerii w Castleton w Vermont) i Johnem Charlesem (ur. 1946; został skazany na 25 lat więzienia za molestowanie seksualne dwóch ośmioletnich chłopców).

  Choroba Heinego-Medina (łac. poliomyelitis anterior acuta, ostre nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, H14) – wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio (wirus zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego), przenoszona drogą fekalno-oralną. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch uczonych, którzy tę chorobę opisali: Jakob Heine (w roku 1840 jako porażenie dziecięce) i Karl Oskar Medin (w roku 1890 jako ostrą chorobę zakaźną). Do XIX w. występowała sporadycznie, później nastąpiła pandemia, obejmująca głównie półkulę północną. Liczba zachorowań drastycznie spadła po wynalezieniu skutecznych szczepionek. W 2001 WHO uznała Europę za wolną od tej choroby (wcześniej były plany eradykacji do tegoż roku, później data została przesunięta do roku 2005). Obecnie w związku z tymi planami należy informować służby sanitarne danego kraju i WHO o każdym przypadku. Aby rozpoznać polio, należy wyizolować i zidentyfikować wirusa, czy jest to szczep dziki, czy to zakażenie poszczepienne wirusem po rewersji do pełnej wirulencji.Wdowy (ang. Widows) – amerykańsko-brytyjski film fabularny z 2018 roku w reżyserii Steve’a McQueena, wyprodukowany przez wytwórnię 20th Century Fox. Film oparty na podstawie brytyjskiego serialu o tym samym tytule. Główne role w filmie zagrali Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Cynthia Erivo, Colin Farrell i Liam Neeson.

  Często jeździła z rodzicami na plan filmowy. W wieku dwóch lat zadebiutowała w filmie dokumentalnym Unusual Occupations: Film Tot Holiday (1947). Uczęszczała do katolickich szkół parafialnych w Los Angeles. Mając dziewięć lat zachorowała na Heinego-Medinę podczas epidemii w hrabstwie Los Angeles, która według doniesień dotknęła 500 osób. Została umieszczona na trzy tygodnie w oddziale izolacji, a później powiedziała, że to doświadczenie „oznaczało koniec [jej] dzieciństwa”.

  Hrabstwo Los Angeles (ang. Los Angeles County) – hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Jest najbardziej zaludnionym hrabstwem w tym kraju. Według danych United States Census Bureau z roku 2009 populacja wynosiła 9 848 011 mieszkańców, podczas gdy cały stan Kalifornia miał 36 961 664 ludności. Hrabstwo powstało w 1850, a jego siedzibą administracyjną jest miasto Los Angeles.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników.
  Ciąża bliźniacza, bliźnięta, dwojaczki – rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.
  Mężowie i żony (ang. Husbands and Wives, 1992) − amerykański melodramat w reżyserii Woody’ego Allena. Film nominowany w dwóch kategoriach do Oscara.
  Gazeta.pl – jeden z największych polskich portali internetowych, w jego skład wchodzą serwisy tematyczne m.in. Wiadomości, Gospodarka, Edukacja, Gry, Kobieta, eDziecko.pl, a także serwisy lokalne największych polskich miast (np.: Krakow.Gazeta.pl, Warszawa.Gazeta.pl, czy Wroclaw.Gazeta.pl). Serwisy grupy Gazeta.pl odwiedza miesięcznie 11,92 mln użytkowników.
  Części intymne - film biograficzny z 1997 roku w reżyserii Betty Thomas, nakręcony na podstawie książki pod tym samym tytułem, opisującej życie Howarda Sterna.
  Adopcja (łac. adoptio), przysposobienie, usynowienie – forma przyjęcia do rodziny osoby obcej, stwarzająca stosunek podobny do pokrewieństwa. Jest to przybranie dziecka (często w wieku dziecięcym) za swoje.
  Artur i Minimki 3: Dwa światy (ang. Arthur and the Two Worlds War, fr. Arthur et la guerre des deux mondes, 2010) – francusko-amerykański film animowany. Film wyreżyserował Luc Besson.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.955 sek.