• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mi noche triste

  Przeczytaj także...
  Carlos Romuald Gardel (ur.11 grudnia 1890 w Tuluzie, Francja, zm. 24 czerwca 1935 w Medellín, Kolumbia) – argentyński śpiewak francuskiego pochodzenia, wykonawca pieśni z gatunku tango. Nazwisko urodzenia Charles Gardes.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.
  Strona tytułowa zeszytu nutowego „Mi noche triste”

  Mi noche triste (tłum. moja smutna noc) – piosenka skomponowana przez argentyńskiego pianistę Samuela Castriotę, a słowa w 1915 roku napisał urugwajski tekściarz Pascual Contursi. Jest to pierwsze tango argentyńskie, które po raz pierwszy w 1917 roku wykonał Carlos Gardel.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pascual Contursi - (ur. 18 listopada 1888 Chivilcoy, Argentyna, zm. 29 maja 1932) - autor tekstów tanga argentyńskiego. Jego tango Mi noche triste, zapoczątkowało piosenkę tanga (hiszp. tango-canción) jako odrębnego stylu.

  Gardel usłyszał kompozycję tanga „Lita” (oryginalny tytuł utworu) w Montevideo w 1917 roku. Płyta nagrana przez Gardela sprzedała się w liczbie 100 000 egzemplarzy. Na początku 1918 roku „Mi noche triste” było jednym z najpopularniejszych tang w Argentynie. Uznawane za piosenkę zwrotną w historii popularnej muzyki południowoamerykańskiej, a 1918 rok jest uznawany za moment, w którym powstało tango jako piosenka. Sukces tej piosenki spowodował ugruntowanie maniery (stylu) piosenki tanga utrzymanej zazwyczaj w nostalgicznym stylu.

  Tango argentyńskie – rodzaj muzyki i taniec związany z miastem zapoczątkowany w Argentynie i w Urugwaju. Wykonywany zazwyczaj przez orkiestrę tanga. Charakterystycznym instrumentem muzyki tanga jest bandoneon.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tim Burford: The Bradt Travel Guide Uruguay. Bradt Travel Guides, 2010, s. 27, seria: Bradt Travel Guides. ISBN 978-1-84162-316-0.
  2. Camille Cusumano: Tango: An Argentine Love Story. Seal Press, 2008, s. 31. ISBN 978-0-7867-2625-7.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Simon Collier, The life, music, and times of Carlos Gardel, University of Pittsuburgh Press, Pittsburgh, PA, 1986, ​ISBN 0-8229-3535-X
 • Hachette – francuska grupa mediowa, której najbardziej znaną częścią jest wydawnictwo Hachette Livre. Ponadto w skład grupy wchodzą także: Hachette Filipacchi Médias (wydaje czasopisma) oraz Hachette Distribution Services (zajmuje się dystrybucją). Stanowi część holdingu Lagardère. Częścią międzynarodowej grupy wydawniczej Hachette, skupiającej wydawnictwa z Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii, Ameryki Północnej i Południowej, jest wydawnictwo Hachette Polska sp. z o.o.Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Montevideo – największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. Leży nad estuarium La Platy. Miejscowość została założona w 1726 roku przez Bruno Mauricio de Zabalę jako strategiczny ruch w hiszpańsko-portugalskim sporze o Nizinę La Platy oraz jako opozycja dla, portugalskiej wówczas, kolonii Colonia del Sacramento. Od 1828 roku jest stolicą. Według spisu ludności z 2004 roku liczba mieszkańców wynosiła 1,325,968 stanowiąc około połowy ludności państwa. Miasto zajmuje powierzchnię 530 km oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, handlowy i kulturowy kraju. Rozwinął się tu przemysł: spożywczy (mięsny., tłuszczowy, cukrowniczy, młynarski), skórzany, włókienniczy, chemiczny, elektromaszynowy, rafineryjny. Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.596 sek.