Metrojet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tu-154B-2 w starym malowaniu linii Kolavia

Metrojet (dawniej pod nazwą Kogalymavia, ros. Когалымавиа oraz Kolavia, ros. Колавиа) – była rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Kogałymiu, głównym portem lotniczym był port lotniczy Kogałym.

Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).

Flota[ | edytuj kod]

Flota linii Metrojet w dniu 31 października 2015 roku:

W przeszłości linie wykorzystywały m.in. samoloty typu Tu-154B-2, Tu-154M, Tu-134A-3 i Airbus A320.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Petersburg (forma zalecana), Sankt Petersburg (egzonim wariantowy) (ros. Санкт-Петербург, Sankt-Pietierburg, potocznie Петербург, Pietierburg; dawniej Piotrogród, ros. Петроград, Leningrad, ros. Ленинград) – miasto w Rosji, położone w delcie Newy nad Zatoką Fińską na terytorium zawierającym m.in. ponad 40 wysp. W latach 1712–1918 stolica Imperium Rosyjskiego. Powierzchnia 1439 km², liczba ludności 4 600 276.
Airbus A321 – samolot pasażerski średniego zasięgu produkowany przez europejskie konsorcjum Airbus w Tuluzie. Airbus A321 jest największym z serii maszyn Airbus A320 Family oraz największym na świecie samolotem pasażerskim średniego zasięgu przewożącym ponad 200 pasażerów. Airbus A321 jest konkurentem dla amerykańskiego Boeinga 737-900 i 900ER.
Katastrofa lotu Kogalymavia 348 – katastrofa, do której doszło 1 stycznia 2011 roku z udziałem pasażerskiego samolotu Tupolew Tu-154B-2. Na pokładzie maszyny było 126 pasażerów (w tym 10 pracowników linii Kogalymavia) i 8 członków załogi. Podczas kołowania do startu na lotnisku w Surgucie doszło do pożaru w tylnej części samolotu. Zginęły 3 osoby, a 43 zostały ranne. Samolot uległ zniszczeniu w pożarze.
Linia lotnicza – przedsiębiorstwo lotnicze świadczące regularne i nieregularne usługi transportu lotniczego, obejmujące przewóz pasażerów lub ładunków oraz posiada odpowiednie świadectwo urzędu lotnictwa cywilnego wydane przez państwo, w którym zostało założone.
Tu-134 (ros. Ту-134) - radziecki samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu skonstruowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa. Produkowany seryjnie w latach 1966-1984 przez Charkowskie Zakłady Lotnicze.
Katastrofa lotu Kogałymawia 9268 – wypadek samolotu średniego zasięgu typu Airbus A321 rosyjskich lotniczych Kogałymawia (Metrojet), lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, który 31 października 2015 o godzinie 4:13 UTC (6:13 czasu egipskiego) rozbił się o ziemię na półwyspie Synaj w Egipcie, 23 minuty po starcie. W wypadku zginęły wszystkie 224 osoby znajdujące się na pokładzie.
Port lotniczy Kogałym IATA: KGP, ICAO: USRK – port lotniczy położony 9 km na południowy wschód od centrum miasta Kogałym, w autonomicznym Okręgu Chanty-Mansyjskim – Jurga, w Rosji.

Reklama