Metro w Suzhou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

Metro w Suzhou – system kolei podziemnej (苏州轨道交通) w Suzhou. System został otwarty w 2012 roku . W grudniu 2019 roku, cztery linie metra miały łączną długość 166 km, dziennie zaś korzystało z nich średnio 1,1 mln pasażerów.

Linia 11 – linia metra w Szanghaju, w Chinach. Posiada dwie linie: Linia A (linia główna) i Linia B (odgałęzienie). Dwie linie mają takie same trasy i stacje po Jiading Xincheng, ale zaczynają na różnych stacjach. Linia A zaczyna się od Jiading Bei, natomiast linia B rozpoczyna się od Anting i łączy się z Shanghai International Circuit. Linia jest zaznaczona w kolorze bordo na mapach systemu.Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.

Historia[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Budowę pierwszej linii metra w Suzhou rozpoczęto pod koniec 2007 roku. W 2010 roku ukończono podwodny dwunitkowy tunel pod jeziorem Jinji, o łącznej długości 3,65 km pomiędzy stacjami Dongfangzhimen a Wenhuabolanzhongxin. Uroczyste otwarcie pierwszej linii liczącej 24 stacje, odbyło się w dniu 28 kwietnia 2012 roku. Budowa drugiej linii metra została podzielona na dwa etapy: pierwszą część liczącą 22 stacji oddano do użytku 28 grudnia 2013 roku, zaś pozostałe 13 stacji pod koniec września 2016 roku. 15 kwietnia 2016 roku otwarto najdłuższą 4 linię metra o długości trasy około 53 km. Pod koniec 2019 roku po pięciu latach budowy ukończono linię nr 3.

Suzhou (chin. trad.: 蘇州; chin. upr.: 苏州; pinyin: Sūzhōu) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, port nad Wielkim Kanałem, w delcie Jangcy, w pobliżu jeziora Tai Hu. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 5 349 090. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 8 095 432 mieszkańców. Tradycyjny ośrodek handlowy, rzemieślniczy (wyroby z nefrytu, słynne hafty), kulturalny. Rozwinięte hutnictwo żelaza oraz przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje kilka szkół wyższych.

Dalszy rozwój[ | edytuj kod]

W długoterminowych planach system metra w Suzhou ma liczyć 15 linii metra o długości 768 km. W trakcie budowy są linie nr 7 i 8. W 2021 roku ma być oddana do użytku linia nr 5, która ma korzystać z automatycznych pociągów. Ponadto trwają prace nad linią nr 6, której fragment ma przebiegać przez podwodny tunel pod jeziorem o długości prawie 3 km. W 2023 roku ma być oddana do użytku linia S1, która ma połączyć systemy metra w Suzhou i Szanghaju tj. odpowiednio linię nr 3 z linią nr 11.

Linie[ | edytuj kod]

W lutym 2020 roku metro w Suzhou liczyło 4 linie, ponadto trwały prace nad budową kolejnych nowych linii oznaczonych numerami 5, 6, 7, 8 i S1.


Stacja Pinglonglu East (linia 2)
Mapa metra (stan na dzień 25.12.2019 r.)

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama