• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Metro w Moskwie  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Premetro – rodzaj metra, kursującego po bezkolizyjnych trasach (lub bezkolizyjnych odcinkach tras), przystosowanych do późniejszego włączenia w sieć metra. Budowle inżynierskie (tunele, wiadukty) są dopasowane zarówno do skrajni metra, jak i tramwaju.Zimna wojna – trwający w latach 1947-1991 stan napięcia oraz rywalizacji ideologicznej, politycznej i militarnej pomiędzy ZSRR i państwami satelitarnymi ZSRR skupionymi od 1955 w Układzie Warszawskim a także państwami pozaeuropejskimi pod hegemonią ZSRR (określanych jako blok komunistyczny, lub wschodni), a państwami niekomunistycznymi skupionymi od 1949 w NATO i paralelnych blokach obronnych (SEATO, CENTO) - pod politycznym przywództwem Stanów Zjednoczonych (określanych jako blok zachodni). Zimnej wojnie towarzyszył wyścig zbrojeń obu bloków militarnych wywołany polityką ZSRR dążącego do rozszerzania zasięgu jego światowej ekspansji terytorialnej i narzucania siłą ustroju komunistycznego i kontrakcją USA i jego sojuszników w tej sprawie.
  Metro ściśle tajne[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Metro-2.

  W Moskwie oprócz powszechnie znanej i bardzo rozbudowanej sieci metra istnieje też drugie, całkowicie niezależne od tego pierwszego. Określane kryptonimem system D-6 (Д-6) zaś od publikacji w 1992 w czasopiśmie „Ogoniok” bardziej znane jako Metro-2. Składa się prawdopodobnie z trzech linii tylko do użytku aparatu władzy i wojska.

  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Arbatskaja (ros. Арбатская) – stacja moskiewskiego metra linii Arbacko-Pokrowskiej (kod 044). Powstała jako stacja głęboka, zastępując pobliskie płytkie stacje Aleksandrowskij Sad i Arbatskaja (z którą nie ma obecnie bezpośredniego połączenia) linii Filowskiej. Wyjścia prowadzą na ulicę Wozdwiżenka. Stanowi część największego kompleksu przesiadkowego w systemie metra, istnieje tutaj możliwość przejścia na stacje Biblioteka imienia Lenina linii Sokolniczeskiej, Aleksandrowskij Sad linii Filowskiej i Borowickaja linii Sierpuchowsko-Timiriaziewskajej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Moskwa otworzyła 200. stację metra (pol.). transport-publiczny.pl, 2016-02-16. [dostęp 2016-02-16].
  2. Основные технико-эксплуатационные характеристики метрополитенов за 2018 год., Международная Ассоциация «Метро».
  3. ГУП "Московский метрополитен", gup.mosmetro.ru [dostęp 2020-07-09].
  4. Информация. www.mosmetro.ru. [dostęp 2019-09-09].
  5. Метрополитен в цифрах.
  6. Zamknięcie odcinka płytkiego. Ze względu na fakt, iż płytkie stacje nie mogłyby być wykorzystywane jako schrony przeciwlotnicze (w czasie II wojny światowej niemiecka bomba uszkodziła strop stacji Arbatskaja), zdecydowano się na budowę stacji i tuneli na większej głębokości
  7. Otwarcie odcinka głębokiego
  8. Zamknięcie starej tymczasowej stacji Pierwomajskaja i otwarcie nowej docelowej
  9. Zamknięcie starej tymczasowej stacji Kałużskaja i otwarcie nowej docelowej
  10. Zamknięcie z powodu korozji mostu grożącej katastrofą budowlaną
  11. Pierwotnie oznaczana numerem 11; linia utworzona poprzez wydzielenie odnogi linii nr 2
  12. Ponowne otwarcie po remoncie
  13. Przystanków Moskiewskiej kolei jednoszynowej nie wlicza się w ogół stacji metra
  14. Stacji Moskiewskiego pierścienia centralnego nie wlicza się w ogół stacji metra
  15. Zamknięcie stacji na czas budowy linii nr 11
  16. Zamknięcie na czas remontu
  17. Zamknięcie na czas prac nad linią 11; w przyszłości linia 11A zostanie wchłonięta przez linię 11
  18. Коммунарскую линию метро начнут строить в этом году, stroi.mos.ru [dostęp 2021-01-22] (ros.).
  19. Пять станций Рублево-Архангельской линии метро введут до 2025 года, stroi.mos.ru [dostęp 2021-01-22] (ros.).
  20. Хуснуллин: Бирюлевскую линию метро могут начать строить в 2021 году, stroi.mos.ru [dostęp 2021-01-22] (ros.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona metra moskiewskiego (ros.)
 • Metro moskiewskie (ros.)
 • Portal – Metro moskiewskie (ros.)
 • Artykuł o metrze w Moskwie (ang.)
 • Zdjęcia z metra
 • Schemat linii metra moskiewskiego z układami torów na stronie www.mrl.ucsb.edu/~yopopov/rrt/trackmaps


 • Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Linia Filowskaja (ros. Филёвская линия) – linia metra w Moskwie oddana do użytku w 1958 roku. Linia ma długość 14,9 km. Na jej trasie znajduje się 13 stacji. Biegnie od zachodu do centrum miasta. Na mapie oznaczana numerem 4 i jasnoniebieskim kolorem.
  Schody ruchome, eskalator – urządzenie transportowe, zaliczane do grupy przenośników i służące do przewozu osób pomiędzy kondygnacjami budynku.
  Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Linia Arbatsko-Pokrowskaja (ros. Арба́тско-Покро́вская ли́ния) – linia metra moskiewskiego otwarta 13 marca 1938 roku. Linia ma długość 45,1 km i liczy 22 stacje. Biegnie ze wschodu na zachód miasta, a następnie zakręca na północ. Na mapie oznaczana numerem 3 i niebieskim kolorem.
  Socrealizm (realizm socjalistyczny) – kierunek w sztuce, określany jako metoda twórcza, istniejący od 1934 w sztuce radzieckiej, a następnie w pozostałych krajach socjalistycznych. Miał tam oficjalny status podstawowej i jedynej metody twórczości artystycznej i był ideowym oraz propagandowym narzędziem partii komunistycznych.
  Komsomolskaja (Комсомольская) – stacja moskiewskiego metra linii okrężnej (kod 070). Na stacji istnieje możliwość przejścia na stację Komsomolskaja linii Sokolniczeskiej. Stacja znana jest z położenia pod największym węzłem przesiadkowym w Moskwie - placem Komsomolskim. Obsługuje 3 dworce kolejowe: Jarosławski, Kazański i Leningradzki. Wyjścia prowadzą na plac Komsomolski i wszystkie 3 dworce.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.422 sek.