Metro w Montrealu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

Metro w Montrealu – rozbudowany system komunikacji podziemnej w Montrealu, w kanadyjskiej prowincji Quebec.

Lista systemów metra – lista zawiera funkcjonujące systemy metra. Na świecie w 2014 roku, w 55 krajach istniało 157 systemów metra. Niektórych, zwłaszcza najnowszych, nie uwzględniono na liście. Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.

Pierwsze dwie liniie otwarte zostały w 1966 roku, był to drugi zbudowany system metra w Kanadzie po Toronto, do dziś budowane są kolejne stacje, ostatnie powstały 28 kwietnia 2007.

Historia[ | edytuj kod]

Zielona linia, otwarta uroczyście 14 października 1966, biegła z Atwater do Papineau. Linia Pomarańczowa wiodła między Place d’Armes i Henri-Bourassa. 19 i 21 grudnia do zielonej linii dodano jeszcze 2 stacje Frontenac i Beaudry. 31 marca 1967 uruchomiono linię żółtą.

Rivière des Prairies - rzeka w kanadyjskiej prowincji Quebec, na granicy regionów administracyjnych Laval i Montreal. Oddziela od siebie wyspy Île de Montréal i Jésus.Toronto – największe miasto Kanady położone w południowej części prowincji Ontario, której jest stolicą. Miasto pełni funkcję ekonomicznej i kulturalnej stolicy Kanady. W mieście Toronto mieszka 5 915 386 ludzi (2011).

W późniejszych latach aż do 1986 roku następne stacje powstawały tylko na zielonej i pomarańczowej linii. Do dziś te 2 linie są najdłuższymi odcinkami montrealskiego metra. W 1987 roku do systemu dołącza niebieska linia prowadząca z Parc (1987) i do Snowdon (1988).

28 kwietnia 2007 włączono do ruchu nowy 5-kilometrowy odcinek trasy na przedmieściu Laval. Budowa tego odcinka pochłonęła 745 milionów dolarów kanadyjskich, czyli zbudowanie jednego kilometra trasy wyniosło 143,2 milionów dolarów kanadyjskich. Nowe stacje nazywają się Cartier, De la Concorde i Montmorency, który jest przystankiem końcowym tej linii. Wszystkie trzy stacje znajdują się po drugiej stronie rzeki Rivière des Prairies w Laval.

Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona firmy (fr. • ang.)
  • Laval – miasto i region w kanadyjskiej prowincji Quebec, w zespole miejskim Montrealu. Liczba mieszkańców w roku 2006 osiągnęła 368 709, dzięki czemu jest to 13 co do wielkości miasto Kanady a trzecie w Quebecu. 81% ludności wyznaje katolicyzm a około 91% urodziło się w granicach Kanady.
    Reklama