Metro w Meksyku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}
Metro México 2015

Metro w Meksyku (oficjalnie hiszp. Sistema de Transporte Colectivo Metro) – system metra obsługujący cały obszar metropolitarny miasta Meksyk. Jest drugim co do wielkości systemem metra w Ameryce Północnej po metrze nowojorskim. W 2018 r. z jego usług skorzystało 1,647 miliarda pasażerów. Metro w Meksyku jest największym tego typu systemem transportu w Ameryce Łacińskiej. W 2018 roku liczyło ono 195 stacji i 12 działających linii, z których ostatnia została otwarta w 2012 roku.

Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Ameryka Łacińska, Iberoameryka – termin obejmujący 20 krajów i 9 autonomii Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej, w których mówi się językami romańskimi, tj. po hiszpańsku, portugalsku lub francusku.

Pierwsza linia metra została otwarta w 1969 r. i liczyła na swej trasie 16 stacji. Obecnie pociągi kursują z częstotliwością 2–4 minuty. Metro kursuje bez hałasu, gdyż 10 z 12 obecnie funkcjonujących linii (wszystkie oprócz A i 12) ma ogumione koła.

Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

Linie metra[ | edytuj kod]

Skład serii NM 73 kursujący na linii 4

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cifras de Operación (hiszp.). Sistema de Transporte Colectivo Metro. [dostęp 2020-04-09].
  2. Parque Vehicular (hiszp.). Sistema de Transporte Colectivo Metro, 2019-03-27. [dostęp 2020-04-09].
  3. Metro w Meksyku ma być bardziej bezpieczne.
  4. Cronología del Metro (hiszp.). Sistema de Transporte Colectivo Metro. [dostęp 2020-04-09].
Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.
Reklama