Metro w Lyonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

Metro w Lyonie (fr. métro de Lyon) – system kolei podziemnej we francuskim mieście Lyon. Uruchomiony w 1978 jest trzecim systemem metra we Francji po Paryżu (1900) i Marsylii (1977). Obecnie posiada 4 linie o łącznej długości 32,05 km, co daje mu drugie miejsce pod względem liczby linii po metrze paryskim.

Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

Pierwszy projekt budowy metra w Lyonie pojawił się już w 1900. Ale dopiero w latach sześcdziesiątych rozpoczęto właściwe prace projektowe, a budowę rozpoczęto w 1973. W 1978 otwarto 2 pierwsze linie A i B, w 1981 – linię C, a w 1991 – linię D. Obecnie planowane jest przedłużenie najstarszych linii o kolejne odcinki. Wagony kursujące na linii D są zdalnie sterowane, nie ma w nich maszynisty. Linia C jest w początkowym odcinku swego rodzaju zębatą kolejką górską, a po wjeździe na Croix Rousse szyna zębata się kończy i wagony jadą dalej do Cuire w poziomie jak normalne metro.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Tramwaj dwusystemowy - (niem. Zweisystem-Stadtbahn, fr. Tram-train), szynowy pojazd komunikacji lokalnej, łączący w sobie właściwości pojazdu kolejowego i tramwaju, mogący poruszać się zarówno po torowiskach kolejowych jak i tramwajowych (tzw. model Karlsruhe). Jako krótsze polskie nazwy tramwaju dwusystemowego proponuje się neologizmy koltram lub tramper.

Metro w Lyonie jest obsługiwane przez pociągi ogumione na linii A, B, D.

System metra uzupełniają trzy linie tramwajowe: T1, T2 otwarte w 2001 i T3 (2006) oraz linia tramwaju dwusystemowego Rhônexpress (2010).

Linie metra[ | edytuj kod]

 

Un plan du réseau métro de Lyon

Stacje techniczne[ | edytuj kod]

 • Ateliers de la Poudrette, linie: A, B
 • Ateliers d’Hénon, linia C
 • Ateliers du Thioley, linia D
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona transportu zbiorowego w Lyonie (ang.)
 • Metro w Lyonie na stronie urbanrail.net (fr.)
 • Mapa linii tramwajowych i metra w Lyonie z układami torów (fr.)
 • Metro w Marsylii (fr. métro de Marseille) – system kolei podziemnej w Marsylii, uruchomiony w 1977 (drugie w historii metro we Francji, po paryskim z 1900). Obejmuje dwie linie o łącznej długości 21,8 km. W planach jest przedłużenie drugiej linii.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).

  Reklama