Metro w Glasgow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}
Schemat linii metra w Glasgow

Metro w Glasgow (Glasgow Subway) – system szybkiej kolei podziemnej w szkockim mieście Glasgow, w Wielkiej Brytanii. System składa się z 15 stacji rozmieszczonych na jednej linii o łącznej długości 10,4 km. Metro zostało otwarte 14 grudnia 1896 roku, jako drugi w Wielkiej Brytanii, a trzeci na świecie system kolei podziemnej. Charakterystyczną cechą metra w Glasgow jest nietypowy rozstaw szyn wynoszący cztery stopy, czyli 1220 mm. Przekrój tuneli w Glasgow wynosi 3,4 m, co wymusza stosowanie pociągów o małej wysokości. Operatorem systemu jest utworzona w 2006 roku spółka Strathclyde Partnership for Transport. Każdego dnia z metra w Glasgow korzysta około 35 tysięcy pasażerów.

Lista systemów metra – lista zawiera funkcjonujące systemy metra. Na świecie w 2014 roku, w 55 krajach istniało 157 systemów metra. Niektórych, zwłaszcza najnowszych, nie uwzględniono na liście. Metro (fr. métro) – miejski system elektrycznego transportu pasażerskiego o dużej przepustowości i wysokiej częstotliwości kursów, który jest całkowicie niezależny od innych środków transportu oraz bezkolizyjny, ponieważ jeździ na oddzielnych torach i posiada specjalną sygnalizację.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jakub Dybalski, Glasgow. Stadler zbudował metro jak z Szuflandii, 20 września 2018 [dostęp 2018-09-21] (pol.).
  2. Przemysław B. Jezierski: Klaustrofobiczne metro w Glasgow (pol.). Kurier kolejowy, 9 września 2017. [dostęp 2018-02-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Schemat sieci metra w Glasgow z układem torów z 1996 roku (ros. • ang.)
  • Stacja metra – wyznaczony obszar na linii komunikacji podziemnej na którym zatrzymują się pociągi. Wejścia na stacje zazwyczaj oznaczone są literą M. Stacje metra najczęściej budowane są na obszarach wysoko zurbanizowanych, ma to na celu przyciągniecie jak największej liczby pasażerów. Przystanki położone pod ziemią muszą być wyposażone w niezbędny system wentylacyjny oraz posiadać dodatkowe wyjścia ewakuacyjne. Wiele stacji metra pełni rolę schronów przeciwlotniczych w czasie wojny.Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow.
    Reklama