Metandienon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Metandienon, 17α-metylotestosteron – organiczny związek chemiczny z grupy steroidów stosowany jako lek przy niedoborze białka i w rekonwalescencji, a także w celu zapobiegania zanikom mięśniowym po ciężkich chorobach. Bywa wykorzystywany jako środek dopingujący (w takich przypadkach jego stosowanie może prowadzić do uszkodzenia wątroby, przerostu lewej komory serca, agresji i nadmiernego przyrostu masy mięśniowej). Jest sterydem anabolicznym wprowadzonym na rynek amerykański w 1958 roku. Był używany przez kulturystów w celu zwiększenia przyrostów masy mięśniowej, jednak został zakazany przez Agencję Żywności i Leków i wycofany z obrotu w Stanach Zjednoczonych. Jest produkowany w Meksyku, Rosji, Tajlandii. Mimo powszechnej opinii metandienon nie jest produkowany w Polsce, a dostępne obecnie na czarnym rynku leki produkcji Jelfa SA są wyłącznie imitacjami. Obecnie jest wycofany z listy dopuszczonych do obrotu leków.

Środek dopingujący – substancja chemiczna zażywana najczęściej w celu poprawy wyników sportowych. Używanie niektórych środków dopingujących podczas zawodów sportowych jest zakazane. Przykładami takich środków są hormon steroidowy - testosteron lub jego syntetyczne odpowiedniki, erytropoetyna (także hormon - naturalna substancja występująca we krwi człowieka), środki anaboliczne (od specjalnych mieszanek białkowych po steroidy).Sterydy anaboliczne to grupa steroidów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, która ma silne działanie anaboliczne tzn. powodujące przyspieszenie dzielenia się komórek tworzących określone tkanki organizmu zwierząt w tym ludzi. Są to pochodne testosteronu lub 19-nortestosteronu.

Przypisy[ | edytuj kod]

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kulturystyka – amatorska lub zawodowa dyscyplina sportu. Polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.Steroidy (sterydy) − organiczne związki chemiczne, lipidy, których wspólną cechą jest występowanie w ich cząsteczkach szkieletu węglowego w formie czterech sprzężonych pierścieni, czyli steranu (cyklopentanoperhydrofenantrenu).
Białka – wielkocząsteczkowe (masa cząsteczkowa od ok. 10 000 do kilku mln Daltonów) biopolimery, a właściwie biologiczne polikondensaty, zbudowane z reszt aminokwasów połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi -CONH-. Występują we wszystkich żywych organizmach oraz wirusach. Synteza białek odbywa się przy udziale specjalnych organelli komórkowych zwanych rybosomami.Związki organiczne – wszystkie związki chemiczne, w skład których wchodzi węgiel, prócz tlenków węgla, kwasu węglowego, węglanów, wodorowęglanów, węglików, cyjanowodoru, cyjanków, kwasu cyjanowego, piorunowego i izocyjanowego, a także ich soli.
Reklama