Metalcore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Metalcore (spotykane jest również określenie Metallic Hardcore) – gatunek muzyki łączący w sobie elementy hardcore'u i metalu, wywodzący się w prostej linii z crossover thrash. Pierwotnie był to styl pochodny od hardcore'u (Earth Crisis, Hatebreed, Walls Of Jericho), z biegiem lat styl ten stał się również podgatunkiem metalu poprzez pojawienie się generacji zespołów określanych tym mianem, lecz mających wyeksponowany metalowy człon w ich muzyce (Killswitch Engage, Darkest Hour, Unearth). Wobec tego metalcore jest to nurt, który stanowi połączenie ciężkich riffów, prostoty wykonania i agresji połączonej z szybkością, który rozwinął się dwutorowo, jako hardcore osadzony lub z wpływami metalu oraz jako metal z wpływami hardcore.

Melodic death metal – podgatunek death metalu. Odznacza się większą ilością melodyjnych riffów i gitarowych solówek, rzadko na gitarach akustycznych, pojawia się również "czysty wokal" (tradycyjny śpiew) zamiast growlu. Death i Morbid Angel, często uważani za "ojców chrzestnych" death metalu, mają pierwszorzędny wpływ na gatunek oraz jego prekursorów At the Gates i Carcass (na albumie Heartwork). Często również uznaje się za taki album North From Here wydany w 1993 przez Sentenced.Hardcore, hard core, akronim HC, Hc punk lub hardcore punk – określenie stylu muzycznego, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednocznych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się na szereg stylów, wymieszany z innymi podgatunkami do powstania nowych podgatunków.

Rozwój[ | edytuj kod]

Pierwsze zespoły grające coś, co można w pewnym sensie uznać za protoplastę dzisiejszego metalcore'u, to D.R.I. czy bliższy metalowi Wehrmacht. Zespoły te określa się mianem crossover czyli m.in. połączenia hardcore punka z metalem (w latach '80 XX wieku na punkowej scenie termin metalcore był już używany w stosunku do zespołów crossover'owych). Za pierwszy "rasowy" zespół metalcore można uznać Earth Crisis. W latach 90 na rozwój metalcore miało wpływ pojawienie się nurtów new school hardcore i post hardcore oraz groove metal. Na początku lat 90. metalcore był zjawiskiem niszowym, począwszy od 2004 roku zaczyna zdobywać coraz większą popularność (od tego czasu zespoły metalcore'owe poczęły pojawiać się na listach Billboardu, np. Killswitch Engage). Dziś główną inspirację dla części zespołów metalcore'owych stanowi melodyjny death metal. Często zespoły określane mianem metalcore przez branżę muzyczną w rzeczywistości nie mają prawie nic wspólnego z klasycznym hardcore'em, zamiast tego grają na pograniczu melodyjnego death metalu i nowoczesnego thrash metalu lub groove metal. Istnieją opinie, iż obecnie sam gatunek uległ skomercjalizowaniu i brnie w stronę tzw. nu metalu i nowofalowych brzmień. Teksty początkowo zajmowały się tą samą tematyką, co teksty zespołów thrashmetalowych, głównie pod względem politycznym i socjologicznym, były również nieco bardziej humorystyczne i bardziej punkowe.

Wehrmacht – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal z wpływami speed metalu. Ponadto często muzykę grupy określano jako speed core lub beer core ze względu na zamiłowanie muzyków do piwa co miało swój wyraz w warstwie tekstowej.Groove metal (również neo-thrash, half-thrash, post-thrash, power groove) - podgatunek muzyki metalowej, który wyewoluował z thrash metalu na początku lat dziewięćdziesiątych XX w.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Zobacz też kategorię: Zespoły metalcore’owe.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Artist Search for "killswitch engage" | AllMusic, www.allmusic.com [dostęp 2017-11-25] (ang.).
Post hardcore – gatunek wywodzący się z muzyki hardcore. Pojawił się w mieście Waszyngton w drugiej połowie lat 80., choć pozostawał praktycznie nieznany aż do początku lat 90. Post hardcore odznacza się wyraźnymi rytmami, głośnymi, bazującymi na gitarach aranżacjami i często krzyczanym lub szeptanym wokalem. Gatunek wypracował unikatową równowagę dysonansu i melodii, po części zamieniając szybkie i głośne granie właściwe dla nurtu hardcore w bardziej subtelne formy, oparte na budowaniu napięcia i jego rozładowywaniu. Artyści post hardcore’owi zachowali jednak intensywność muzyki hardcore oraz charakterystyczną dla jej tekstów świadomość społeczną, jak również przywiązanie do punkowego etosu i zasady DIY.Darkest Hour – amerykański grupa muzyczna wykonująca melodic death metal/metalcore, powstała w 1995 roku Waszyngtonie. Ich album Deliver Us z 2007 roku znalazł się na 110. miejscu rankingu Billboard 200 z łączną sprzedażą 6600 kopii w ciągu pierwszego tygodnia od momentu wydania. 26 kwietnia 2009 roku grupa zagrała w Katowickim Mega Clubie w ramach Thrash and Burn European Tour 2009.
Warto wiedzieć że... beta

Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
New Wave of British Heavy Metal (Nowa fala brytyjskiego heavy metalu) – nurt w muzyce metalowej zapoczątkowany pod koniec lat 70. przez zespoły brytyjskie. Powstał przede wszystkim pod wpływem rozwijającej się wówczas w Londynie muzyki punk. Towarzyszył temu spadek zainteresowania zespołami typu Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath czy Rush. Po kilkunastu miesiącach gwałtownego rozwoju punk utracił masową popularność i zainteresowanie mediów, co pozwoliło na odrodzenie hard rocka i heavy metalu, właśnie przez NWOBHM. Reprezentantami tego gatunku są m.in. Iron Maiden, Motörhead, Tygers of Pan Tang, Def Leppard, Angel Witch, Diamond Head, Saxon, czy nawet wczesny Slayer. Choć nowa fala brytyjskiego metalu była odpowiedzią na punk rock, muzyka zespołów nurtu zawiera wiele elementów wspólnych z punkiem, np. szybkie tempo utworów, rzadko występujące w hard rocku przed eksplozją popularności punku.
Hatebreed - amerykańska grupa muzyczna wykonująca hardcore oraz metalcore. Powstała w 1994 roku z inicjatywy muzyków pochodzących z kapel Bridgeport i New Haven w stanie Connecticut. Zespół podczas nagrywania drugiego albumu Perseverance, przy aranżacji utworu Final Prayer zaprosił do zagrania solówki oraz do zaśpiewania w chórkach Kerry’ego Kinga z grupy Slayer.
Dirty Rotten Imbeciles (D.R.I.) – to amerykańska grupa muzyczna, której muzyka jest połączeniem hardcore punk z thrashmetalem. Styl ten nazwano później crossover thrash, D.R.I. obok Stormtroopers of Death czy Cryptic Slaughter, jest grupą uważaną za prekursorów tego gatunku. Swoją nazwę zawdzięcza ojcu braci Brecht, który w ten niewyszukany sposób (dosł.: brudni, zgnili imbecyle) ochrzcił muzyków.
Thrash metal – gatunek muzyczny, odmiana heavy metalu, będąca połączeniem jego cech charakterystycznych i cech muzyki gatunku punk, mająca swój początek w latach 80. XX wieku w USA. Za pierwszy album thrashmetalowy uznaje się Welcome To Hell zespołu Venom. Podwaliny gatunku zostały jednakże stworzone przez Black Sabbath.

Reklama