Merengue

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Merengue – rodzaj żywej, radosnej muzyki i tańca, który ma swoje korzenie w Dominikanie. W dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego merengue znaczy tyle co "beza". Muzykę wykreował w latach 20. XX wieku Ñico Lora, a wypromował Rafael Leónidas Trujillo, prezydent Dominikany w latach 30. XX wieku, kiedy to merengue stał się narodową muzyką i narodowym tańcem.

Rafael Leónidas Trujillo Molina (ur. 24 października 1891 w San Cristóbal, zm. 30 maja 1961 w Ciudad Trujillo) – generał, dyktator rządzący Republiką Dominikany od 1930 do 1961 (w tym jako prezydent w latach 1930-1938 i 1942-1952). Wulgaryzm – wyraz, wyrażenie lub zwrot uznawany przez użytkowników danego języka jako nieprzyzwoity, ordynarny. Używanie wulgaryzmów uważane jest za przejaw wywyższania się i świadczy o bardzo niskiej kulturze osobistej.

Muzyka merengue charakteryzuje się wyraźnym, jednostajnym rytmem; tradycyjnie teksty piosenek były dość wulgarne. W XXI wieku w gatunku Merengue specjalizował się m.in. Papi Sanchez, a obecnie m.in. zespół Los Hermanos Rosario.

Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.
Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.Los Hermanos Rosario – zespół muzyczny wykonujący muzykę z gatunku merengue, na początku do zespołu należeli bracia: Toño Rosario, Pepe (lider zespołu), Rafa i Luis oraz tancerka Francis Del Rosario De Páez. Członkowie zespołu pochodzą z miasta Higüey w Dominikanie, działalność rozpoczęli 1 maja 1978 roku.
Reklama