Mercurial

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mercurial, nazywany również Hg (jako że w języku angielskim Mercury oznacza rtęć), jest rozproszonym, międzyplatformowym systemem kontroli wersji napisanym głównie w języku programowania Python, aczkolwiek udostępnia funkcję diff (porównanie dwóch wersji) w języku C. Głównymi założeniami Mercuriala były: duża wydajność, skalowalność oraz zaawansowane możliwości operacji na gałęziach. Twórcą oraz głównym programistą jest Matt Mackall. Kod źródłowy wydany jest na licencji GNU General Public License.

BitKeeper – rozproszony system kontroli wersji firmy BitMover. Przez 3 lata, do kwietnia 2005 roku, był używany do rozwoju kodu jądra Linuksa.Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.

Historia[ | edytuj kod]

Mercurial został wydany w dniu 19 kwietnia 2005 w odpowiedzi na zapowiedź, że firma Bitmover wycofuje się z bezpłatnej wersji systemu BitKeeper. BitKeeper był używany w projekcie jądra Linux. Mackall postanowił napisać system, który mógłby zastąpić Bitkeepera i być używany do kontroli wersji w Linuksie. Mercurial powstał w podobnym czasie co pisany przez Linusa Torvaldsa system Git, któremu przyświecały podobne cele, co Mercurialowi. Ostatecznie do kontroli Linuksa został wybrany Git, aczkolwiek Mercurial jest obecnie używany w wielu innych projektach.

Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.C – imperatywny, strukturalny język programowania wysokiego poziomu stworzony na początku lat siedemdziesiątych XX w. przez Dennisa Ritchiego do programowania systemów operacyjnych i innych zadań niskiego poziomu.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Release Notes, 25 lipca 2021 [dostęp 2021-07-25] (ang.).
 2. Matt Mackall: Mercurial v0.1 – a minimal scalable distributed SCM. 2005-04-20. [dostęp 2008-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-10)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalne wiki
 • Hg Init: a Mercurial tutorial
 • A tour of Mercurial: the basics Przejrzysty poradnik Mercuriala
 • Mercurial: an alternative to git Artykuł porównujący Mercurial z Gitem
 • Subversion or CVS, Bazaar or Mercurial? Porównanie czterech systemów kontroli wersji
 • GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.Rtęć (Hg, łac. hydrargyrum, z gr. ὑδράργυρος hydrargyros – płynne srebro) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym (uznana za pierwiastek przez Lavoisiera). Rtęć jest jedynym metalem występującym w warunkach normalnych w stanie ciekłym.
  Warto wiedzieć że... beta

  System kontroli wersji (ang. version/revision control system) – oprogramowanie służące do śledzenia zmian głównie w kodzie źródłowym oraz pomocy programistom w łączeniu zmian dokonanych w plikach przez wiele osób w różnych momentach czasowych.

  Reklama