Mercedes-Benz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Salon wystawowy Mercedes-Benz w Monachium

Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG, obecnie właścicielem koncernu są w prawie 70% przedsiębiorstwa i inwestorzy spoza RFN), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najstarszych.

Mercedes-Benz Arocs – ciężki ciągnik siodłowy przeznaczony do transportu budowlanego produkowany przez niemieckiego producenta Mercedes-Benz od 2013 roku.Mercedes-Benz 300 SL (Gullwing)/W198 - model samochodu marki Mercedes, noszący wewnętrzne oznaczenie W 198, który miał swoją premierę w lutym 1954 roku podczas salonu motoryzacyjnego "International Motor Sports Show" w Nowym Jorku. Wyprodukowano 3258 egzemplarzy .
Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie
Mercedes-Benz G63 AMG 6x6
Mercedes-Benz Klasy GLE (Coupe)
Mercedes-Benz Klasy GLS (-63 AMG)
Mercedes-Benz SLS AMG (C 197) ze swoim przodkiem – Mercedes-Benz 300 SL (W 198)
Mercedes-Benz CapaCity w Niemczech w 2008 roku
Mercedes-Benz 0560
Mercedes-Benz F-400 Carving

Historia[ | edytuj kod]

Historia marki Mercedes-Benz sięga lat 80. XIX wieku, kiedy to niezależnie od siebie Karl Benz i Gottlieb Daimler położyli podwaliny pod rozwój zmotoryzowanego transportu indywidualnego. W grudniu 1883 roku Benz założył w Mannheim spółkę Benz & Co., natomiast w listopadzie 1890 roku powstała w Cannstatt spółka Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) należąca do Gottlieba Daimlera.

Mercedes-Benz C111 IV – prototypowy wyścigowy supersamochód skonstruowany i opublikowany w 1978 r przez niemiecką markę Mercedes-Benz. Opływowa konstrukcja i 2 spojlery pozwalają na osiągnięcie prędkości maksymalnej 403,978 km/h. Typ nadwozia to 2-drzwiowe coupé. Do napędu użyto jednostki V8 4,8 l (4820 cm³) 48v (48 zaworów) 90°, generującą moc maksymalną 500 KM. Rekord został osiągnięty na torze Nardo 5 kwietnia 1979 r. Jest ostatnim samochodem z serii prototypów Mercedesa Mercedes-Benz C111.August Wilhelm Maybach (ur. 9 lutego 1846 w Heilbronn, zm. 29 grudnia 1929 w Stuttgart-Bad Cannstatt) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec, współpracownik Gottlieba Daimlera, jeden z pionierów motoryzacji, z wykształcenia ślusarz.

By uczynić swoje produkty znanymi i rozpoznawalnymi, obie firmy szukały charakterystycznego znaku towarowego. Najpierw znakami firmowymi były nazwiska samych wynalazców, Benz i Daimler, które gwarantowały pochodzenie oraz jakość silników i pojazdów. Chroniona marka Benz & Cie. nie zmieniła się, a koło zębate w logo z roku 1903 zastąpił w roku 1909 wieniec laurowy otaczający nazwisko Benz. Natomiast produkty Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) otrzymały na przełomie wieków całkiem nową markę – „Mercedes”. Mercedes to hiszpańskie imię żeńskie, oznaczające łaskę. Takie imię nosiła urodzona w 1889 roku Mercédès Jellinek, córka austriackiego pioniera automobilizmu Emila Jellinka. Jellinek, człowiek nowoczesny i zainteresowany sportem, był wielkim entuzjastą postępu technicznego i samochodów. Był przekonany, że samochód zmieni świat. Już w roku 1897 udał się do Cannstatt i zamówił tam swój pierwszy samochód marki Daimler – pojazd z napędem pasowym i dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM. W odpowiedzi na wymagania klienta Daimler zbudował model Phönix z zamontowanym z przodu silnikiem 8-konnym. Oba dostarczone we wrześniu 1898 roku automobile były pierwszymi na świecie pojazdami drogowymi z silnikiem czterocylindrowym. Konstrukcję samochodu zaś opracował partner Daimlera, Wilhelm Maybach.

Mercedes-Benz 260D - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez firmę Mercedes-Benz w latach 1936–1940, nosił oznaczenie wewnętrzne W138. Pojazd dostępny był jako: kabriolet, sedan oraz landaulet. Do napędu użyto wysokoprężnego silnika R4 OHV o pojemności 2,5 litra oraz mocy maksymalnej 45 KM (33 kW) przy 3000 obr./min. Uznaje się go za pierwszy seryjnie produkowany samochód osobowy z silnikiem Diesla. Napęd przenoszony był na oś tylną początkowo przez 3-biegową manualną skrzynię biegów z nadbiegiem, później zaś przez w pełni zsynchronizowaną skrzynię 4-biegową. Powstało niecałe 2000 egzemplarzy modelu.R2 – oznaczenie rzędowego silnika spalinowego o dwóch cylindrach ułożonych w jednym rzędzie. W przypadku silnika czterosuwowego (gdzie suw pracy występuje co 720°- czyli co dwa obroty wału korbowego) kąt obrotu wału korbowego między cylindrami ustawiony jest jako 360° co oznacza, iż oba tłoki w danym momencie znajdują się w tym samym położeniu i poruszają się w tę samą stronę (w jednym cylindrze jest np. sprężanie, w drugim wydech). Ten stan rzeczy sprawia, że silniki te nie są wyrównoważone w czasie pracy, zarówno od sił pierwszego jak i drugiego rzędu – mimo stosowania wałka wyrównoważającego. W dwusuwie często stosowanym rozwiązaniem jest kąt 180° co oznacza, iż tłoki poruszają się w przeciwną stronę i znajdują się w przeciwnym położeniu i taki układ jest zdecydowanie bardziej wyrównoważony.

Na początku kwietnia 1900 roku wytwórnia DMG zawarła z Jellinkiem umowę o sprzedaży samochodów i silników Daimlera. Zapadła też decyzja o skonstruowaniu nowego silnika, który miał nosić nazwę „Daimler-Mercedes” – w ten sposób pseudonim Jellinka stał się nazwą produktu. 14 dni później Jellinek zamówił 36 pojazdów za łączną kwotę 550 tys. marek, co przy dzisiejszej wartości pieniądza odpowiada 3 milionom euro. Po kilku tygodniach Jellinek zamówił kolejne 36 pojazdów z silnikami o mocy 8 KM.

Mercedes-Benz T2 - seria samochodów dostawczych produkowanych w latach 1967-1996 w dwóch generacjach przez fabryki Mercedes-Benz w Niemczech.Wieniec laurowy (wawrzynowy) – symbol chwały, sławy, triumfu i zwycięstwa, także nagroda dla zwycięzcy w boju lub sportowej rywalizacji. Przyznawany był zwycięskim wodzom, artystom, poetom, uczonym, sportowcom.

Drogi firm Benza i Daimlera zbiegły się na skutek zmian w gospodarce niemieckiej zainicjowanych przez rząd tego kraju w trakcie trwania I wojny światowej. Oba przedsiębiorstwa, które dotąd konkurowały ze sobą w dziedzinie budowy silników oraz karoserii samochodów, zostały związane porozumieniem gwarantującym stabilność ekonomiczną. Oficjalne zjednoczenie nastąpiło 28 czerwca 1926 roku, a współpraca w nazwie Daimler-Benz okazała się jedną z najdłuższych w historii motoryzacji. W takim związku obie firmy przetrwały do roku 1998.

Mercedes-Benz O345, to pierwsza odmiana modelu Conecto, jako autobus podmiejski, produkowany przez niemiecką firmę Mercedes-Benz. Produkowany także w Turcji.Mercedes-Benz O405N2 (właściwie O405N²) – niskopodłogowy autobus miejski produkowany w latach 1993-2001 przez firmę Mercedes-Benz.

Wtedy też niemiecki koncern zdecydował się na wykupienie większości udziałów w amerykańskiej firmie Chrysler. Obie firmy miały zyskać niewątpliwie wielkie korzyści. Daimler-Benz otrzymał możliwość większego dostępu do rynku amerykańskiego zaś Chrysler liczył na udostępnienie zaawansowanej i niezawodnej technologii z której słynęły modele Mercedesa. Alians otrzymał nową nazwę DaimlerChrysler. „Małżeństwo” niemiecko-amerykańskie przetrwało do 14 maja 2007 roku. Ze względu na coraz słabszą kondycję finansową Chryslera, Daimler zdecydował się odsprzedać akcje konsorcjum finansowemu Cerberus. Rozstanie pozwoliło niemieckiej spółce (od teraz Daimler AG – nazwa koncernu, zaś Mercedes-Benz to nazwa jednej z marek wchodzących w jej grupę) ponownie rozjaśnić blask trójramiennej gwiazdy, zaś Chrysler mógł liczyć na spłatę swoich długów.

Mercedes-Benz SLS AMG - supersamochód marki Mercedes-Benz produkowany od stycznia 2010 roku. Pojazd został zaprezentowany we Frankfurcie w 2009 roku. Auto zostało skonstruowane od podstaw i całkowicie niezależnie przez firmę AMG - tunera Mercedesa. Silnik pojazdu składany jest ręcznie przez jednego pracownika fabryki AMG w Affalterbach.Cerberus Capital Management, L.P. - jedna z największych amerykańskich firm inwestycyjnych (private equity). Siedzibą władz spółki jest Nowy Jork. Obecnym prezesem jest finansista Steve Feinberg. W przeszłości prezesem międzynarodowej sekcji oraz rzecznikiem przedsiębiorstwa był były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Dan Quayle. Biura znajdują się w Atlancie, Chicago, Los Angeles, Londynie, Baarn, Frankfurcie, Hongkongu, Tokio, Pekinie, Osace, Tajpej i w Dubaju. W 2006 wartość holdingów kontrolowanych przez firmę oscylowała w granicach 24 mld USD.

Od początku swojej działalności niemieckie przedsiębiorstwo starało się budować samochody w oparciu o kilka kluczowych kryteriów: jakość, fascynacja, innowacja i bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że za produkty, które z dumą mogą obnosić się takimi walorami klienci są w stanie zapłacić więcej niż przeciętnie u innych producentów.

Mercedes-Benz W187 - seria luksusowych samochodów osobowych produkowanych przez firmę Mercedes-Benz w latach 1951–1955 sprzedawanych jako Mercedes-Benz 220. Pojazd dostępny był w trzech wersjach nadwoziowych: 4-drzwiowy sedan, 2-drzwiowy kabriolet bądź 2-drzwiowe coupé. Do napędu użyto benzynowego silnika R6 2.2 SOHC o mocy 80 KM. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 4-biegową manualną skrzynię biegów. Powstało 18 514 egzemplarzy serii W187, z czego 16 154 w wersji sedan, 1278 cabriolet A (2-drzwiowy), 997 cabriolet B (4-drzwiowy) i 85 coupé. Samochód został zastąpiony przez modele W105/W128/W180.Bad Cannstatt, Stuttgart-Bad Cannstatt (do 23 lipca 1933 Cannstatt, hist. Kannstadt, Canstatt, Cannstadt) – uzdrowiskowy okręg administracyjny (Stadtbezirk) w Stuttgarcie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Liczy 66 611 mieszkańców (31 grudnia 2011) i ma powierzchnię 15,71 km².

Dzisiejsza kolekcja obejmuje zbiór 550 pojazdów. Wśród nich jest 350 samochodów osobowych, 140 aut wyścigowych i 60 pojazdów użytkowych marki Mercedes-Benz oraz jej poprzedniczek: Benz i Daimler.

19 maja 2006 roku w Stuttgarcie otwarto muzeum marki Mercedes. Na początku 2015 roku Mercedes-Benz zmienił oznaczenia niektórych modeli oraz silników. Wszystkie pojazdy sportowo-użytkowe swoją nazwę zaczynają od GL, a wszystkie modele coupe od CL. Mercedes-Benz klasy M przemianowany został na GLE. Oznaczenia silników CDI zmienione zostaną na D, a BlueTEC Plug-In Hybrid będą oznaczone literą E. Przy okazji zmieniono też nazwy AMG na Mercedes-AMG oraz Maybach na Mercedes-Maybach.

Mercedes-Benz W196 – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Hansa Scherrenberga, Ludwiga Krause i Hansa Gassmanna. Brał udział w zawodach Formuły 1 w latach 1954–1955, i wygrał 9 z 12 wyścigów, w których wystartował.Mercedes-Benz O405N, to niskowejściowy autobus miejski, produkowany od 1990 do 2001 roku przez niemiecką firmę Mercedes-Benz.

Aktualne logo – trójramienna gwiazda, będąca symbolem firmy, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków zarówno wśród miłośników motoryzacji, jak i ludzi, którzy auta traktują jak zwykłe środki komunikacji. Według raportu BrandZ Top 100 opracowywanego corocznie przez firmę analityczną Millward Brown znak handlowy Mercedesa warty jest obecnie 21,535 mld dolarów. To trzeci wynik spośród wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie.

Mercedes-Benz klasy B - samochód osobowy należący do klasy C produkowany od 2004 roku przez koncern Mercedes-Benz. Obecnie produkowana jest druga generacja auta oznaczona kodem W246.Mercedes-Benz W114 (oraz bliźniaczy W115) "Stroke-8", w Niemczech zwany Strich-Acht, w Polsce przejściówka albo puchacz – samochód osobowy segmentu E, produkowany przez firmę Mercedes-Benz w latach 1967-1976. W 1973 roku przeprowadzono facelifting, nowa wersja otrzymała oznaczenie Serie 2. Pojazd występował jako: sedan (W114/115), przedłużana limuzyna (V114/V115) oraz coupé (C114).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:
Euro, ευρώ, евро (znak: €, kod ISO 4217: EUR) – nazwa przyjęta na posiedzeniu w Madrycie w grudniu 1995 roku – wspólna waluta europejska wprowadzona w miejsce walut krajowych. W formie gotówkowej została wprowadzona w obieg 1 stycznia 2002 r.
Beijing Automotive Industry Holding Co., Ltd. (chiń. upr.: 北京汽车工业控股有限责任公司; pinyin: Běijīng qìchēgōngyè jìnchūkǒu gōngsī) – chiński państwowy holding obejmujący kilka firm przemysłu motoryzacyjnego, produkujących na potrzeby cywilne i wojskowe, z siedzibą w Pekinie. Popularnie zwany Beiqi (北汽) lub BAIC.
Emil Jellinek-Mercedes (ur. 6 kwietnia 1853 w Lipsku, zm. 21 stycznia 1918 w Genewie) – austriacki przedsiębiorca i dyplomata, przyczynił się do powstania pierwszego samochodu Mercedes wyprodukowanego przez firmę Daimler w 1900 roku.
Mercedes-Benz Citan (Mercedes-Benz W 415) – samochód dostawczy niemieckiej marki Mercedes-Benz produkowany od 2012 roku we Francji wraz z bliźniaczym Renault Kangoo II.
Mercedes-Benz Vario – rodzina lekkich samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 4,8 do 7,5 tony. Produkowana od 1996 roku do 27 września 2013 roku przez firmę Mercedes-Benz w zakładzie produkcyjnym mieszczącym się Ludwigsfelde w Niemczech. Przez 17 lat wyprodukowano 90 743 egzemplarzy tego modelu.
Mercedes F1 W04 – bolid Formuły 1 zespołu Mercedes na sezon 2013. Prezentacja bolidu odbyła się 4 lutego 2013 roku na torze Circuito Permanente de Jerez, jednak już 2 lutego zespół próbował odsłonić jedno zdjęcie bolidu w serwisie internetowym Twitter, co zakończyło się niepowodzeniem.

Reklama