Meng Tian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Meng Tian (chiń. 蒙恬; zm. 210 r. p.n.e.) – generał z czasów dynastii Qin. Zasłynął ze skutecznych kampanii przeciw Xiongnu, a także przy budowie Wielkiego Muru. W chińskiej tradycji jest uważany za wynalazcę pędzla pisarskiego, aczkolwiek badania archeologiczne dowodzą, że przyrząd ten był znany wcześniej.

Pędzel pisarski to narzędzie wynalezione najpóźniej w III w. p.n.e. w Chinach do kreślenia znaków chińskiego pisma. Przez ponad 2000 lat był to główny przyrząd pisarski w Chinach i na Dalekim Wschodzie. W dzisiejszych czasach wyparty przez długopisy, pióra i komputery, jednak nadal znajduje zastosowanie w kaligrafii oraz malarstwie. Istnieje wiele odmian pędzli, które mogą kosztować od 1 do nawet tysiąca dolarów. Za najlepsze obecnie uchodzą pędzle produkowane w mieście Huzhou w prowincji Zhejiang.Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.

Po zjednoczeniu Chin pod berłem Qin Shi Huanga, w siłę urosły koczownicze plemiona na północy kraju, które zaczęły nękać rubieże nowo powstałego cesarstwa. Dlatego cesarz wysłał przeciw nim 300-tysięczną armię pod wodzą Menga, z zadaniem wyparcia „barbarzyńców” o 350 km na północ. Zdobyte w ten sposób w latach 215-214 p.n.e. tereny na północ od zakola Żółtej Rzeki zostały przyłączone do cesarstwa chińskiego. Aby zapobiec kolejnym najazdom Xiongnu, cesarz podjął decyzję o budowie Wielkiego Muru. Generał Meng skutecznie nadzorował budowę muru, a także sieci dróg na północy Chin.

Pierwszy Cesarz [dynastii] Qin (chiń. Qin Shi Huang; ur. 259 p.n.e., zm. 210 p.n.e.), nazywany czasem po prostu Pierwszym Cesarzem – pierwszy władca Cesarstwa Chińskiego, który w 221 r. p.n.e. zjednoczył tzw. Walczące Królestwa na terenie ówczesnych Chin drogą podboju.Wielki Mur Chiński (chiń. upr.: 万里长城; chiń. trad.: 萬里長城; pinyin: Wànlǐ Chángchéng) – zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz (w najbardziej strategicznych miejscach) murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, że Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad zatoką Liaodong) do Jiayuguan w górach Nan Shan na długości ok. 2400 km. Nazywany jest też "Murem 10 000 Li" (10 000 nie powinno być tutaj traktowane dosłownie i oznacza raczej "nieskończoną długość" muru).

Po śmierci Pierwszego Cesarza, generał został na skutek intrygi Zhao Gao zmuszony do samobójstwa w 210 r. p.n.e.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stephen Turnbull: The Great Wall of China 221 BC-AD 1644. Oxford: Osprey Publishing, 2007, s. 9-10. ISBN 978-1-84603-004-8.
  2. Joseph R. O'Neill: The Great Wall of China. Edina, Minnesota: ABDO, 2009, s. 46. ISBN 978-1-60453-513-6.
  3. Encyklopedia historyczna świata. T. III. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 2000, s. 43. ISBN 83-85909-61-3.
  4. Hing Ming Hung: The Road to the Throne: How Liu Bang Founded China's Han Dynasty. New York: Algora Publishing, 2011, s. 14. ISBN 978-0-87586-837-0.
Reklama