Mendel (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Johann Gregor Mendel – letnia stacja antarktyczna, należąca do Czech, położona na Wyspie Jamesa Rossa u wybrzeża Półwyspu Antarktycznego.

Wasa – letnia stacja antarktyczna, należąca do Szwecji, położona na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej.Ruperto Elichiribehety – letnia stacja antarktyczna, należąca do Urugwaju, położona nad Zatoką Nadziei na Ziemi Grahama na Antarktydzie.

Położenie i warunki[ | edytuj kod]

Stacja znajduje się na Wyspie Jamesa Rossa w pobliżu Ziemi Grahama, w północnej części Morza Weddella. Centralną część stacji stanowi budynek mieszkalny o wymiarach 21×11 m. Otacza go dziewięć mniejszych budowli służących do zasilania stacji w prąd; 70% energii elektrycznej pochodzi z paneli słonecznych. Pracownicy stacji muszą się liczyć z nagłymi zmiany pogody w tym rejonie; temperatura spada niekiedy do -30 °C.

Biologia (z gr. βίος (bios) - życie i λόγος (logos) - słowo, nauka) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem życia i organizmów żywych.Dome Fuji (jap. ドームふじ, Dōmu Fuji) – japońska letnia stacja badawcza na Antarktydzie położona na Ziemi Królowej Maud na wysokości 3810 m n.p.m.. Powstała w grudniu 1995 roku.

Historia i działalność[ | edytuj kod]

Stacja została założona w 2006 roku z inicjatywy czeskiego Uniwersytetu Masaryka. Jej patronem jest Gregor Mendel, genetyk i meteorolog. Stacja działa w sezonie letnim, pracują na niej geolodzy, klimatolodzy i biolodzy; prace dotyczą efektów zmian klimatycznych w Antarktyce, w szczególności tworzenia się oaz antarktycznych i ich kolonizacji przez organizmy żywe.

Base Antártica Decepción – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Deception Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.Refugio Julio Ripamonti – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona na małej wyspie Ardleya, w Zatoce Maxwella u wybrzeża Wyspy Króla Jerzego, w archipelagu Szetlandów Południowych.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Main Antarctic Facilities operated by National Antarctic Programs in the Antarctic Treaty Area (South of 60° latitude South) (ang.). Council of Managers of National Antarctic Programs, 2013-05-15. [dostęp 2014-10-20].
  2. Česká polární stanice je hotova, nese jméno genetika Mendela (cz.). Haló noviny, 2006-04-18. [dostęp 2014-10-20].
  3. Čeští vědci si připijí v Antarktidě (cz.). Hospodářské Noviny, 2008-12-30. [dostęp 2014-10-20].
Base Antártica Primavera – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią argentyńska armia. Russkaja (ros. Русская) – letnia stacja polarna należąca do Rosji (wcześniej radziecka), położona na wybrzeżu Antarktydy Zachodniej. Jest to jedyna stacja badawcza położona na długim pasie wybrzeża od nasady Półwyspu Antarktycznego do Morza Rossa, od strony Pacyfiku. Stacja została zamknięta w 1990 r., obecnie działa tam automatyczny sprzęt pomiarowy.
Warto wiedzieć że... beta

Base Pedro Vicente Maldonado – letnia stacja antarktyczna, należąca do Ekwadoru, położona na antarktycznej wyspie Greenwich Island.
Wyspa Jamesa Rossa – duża wyspa w pobliżu północno-wschodniego krańcu Półwyspu Antarktycznego, od którego oddziela ją Kanał Księcia Gustawa. Nie należy mylić jej z Wyspą Rossa na Morzu Rossa, również nazwaną na cześć polarnika Jamesa Rossa.
Base Antártica Brown – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona nad zatoką Paradise Bay nad Cieśniną Gerlache’a, na wybrzeżu Półwyspu Antarktycznego. Zarządza nią Argentyński Instytut Antarktyczny (hiszp. Instituto Antártico Argentino).
Base Antártica Cámara – letnia stacja polarna należąca do Argentyny, położona na Half Moon Island w archipelagu Szetlandów Południowych. Zarządza nią argentyńska marynarka wojenna.
Signy Research Station – brytyjska letnia stacja polarna położona na wyspie Signy w archipelagu Orkadów Południowych, zarządzana przez British Antarctic Survey. Signy jest drugą stacją założoną na Orkadach Południowych, po argentyńskiej stacji Orcadas.
Ziemia Grahama (ang. Graham Land) - północna część Półwyspu Antarktycznego, położona na północ od linii łączącej przylądki Cape Jeremy i Cape Agassiz.
Base Teniente Arturo Parodi Alister – letnia stacja polarna należąca do Chile, położona w Górach Ellswortha na Antarktydzie.

Reklama