Melodifestivalen 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melodifestivalen 2021 – 61. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się, kolejno: 6, 13, 20 i 27 lutego, koncert drugiej szansy – 6 marca, a finał – 13 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast zwycięzcę wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

Måns Petter Albert Salhén Zelmerlöw (ur. 13 czerwca 1986 w Lund) – szwedzki piosenkarz, tancerz i kompozytor, uczestnik szwedzkiej edycji formatu Idol w 2005 roku, odtwórca głównych ról w lokalnej inscenizacji musicali Grease i Footloose, reprezentant Szwecji podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.Timbuktu (właśc. Jason Michael Robinson Diakité; ur. 11 stycznia 1975 w Lund) – szwedzki raper, właściciel niezależnego labela JuJu Records.

Format[ | edytuj kod]

Do konkursu zostało zakwalifikowanych 28 uczestników, którzy następnie zostali podzieleni na cztery siedmioosobowe półfinały. Z każdego półfinału dwójka najlepszych uczestników otrzyma automatyczny awans do finału, a laureaci trzeciego oraz czwartego miejsca półfinałów zakwalifikowani będą do etapu drugiej szansy, z którego kolejna czwórka awansuje do wielkiego finału.

Annexet – miejsce różnych wydarzeń kulturalnych, znajdujące się w obszarze Stockholm Globe City, umiejscowionym w dzielnicy Johanneshov w południowym Sztokholmie.Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).

Podczas rund półfinałowych o wynikach zdecydują telewidzowie, gdzie siedem grup wiekowych oraz osoby głosujące telefonicznie ocenią piosenki punktacją z Eurowizji (1-8, 10, 12, w półfinałach bez jednego, dwóch i trzech punktów). W drugiej szansie te same grupy wiekowe będą głosować na swojego faworyta w każdej z czterech par. W przypadku remisu o zwycięstwie decydować będzie liczba uzyskanych głosów. Reprezentanta wraz z telewidzami wybierze międzynarodowa komisja jurorska (osiem komisji z państw z całej Europy).

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 18, 20 i 22 maja 2021 w Rotterdamie w Holandii. Będzie to piąty konkurs, który odbędzie się w tym kraju.

Szczegóły organizacji[ | edytuj kod]

W 2021 roku na konkursie ze względu na pandemię COVID-19 zabraknie publiczności, a wszystkie koncerty wyjątkowo odbędą się w jednym miejscu (Annexet w Sztokholmie).

Hala Annexet - miejsce organizacji Melodifestivalen 2021

Koncerty Melodifestivalen 2021 poprowadzi 9 osób, przy czym każdy poprowadzi inny koncert. Wyjątkiem będzie Christer Björkman, który będzie prowadzącym wszystkich sześciu koncertów. Poniżej znajduje się tabela zawierająca nazwiska pozostałych prowadzących.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama