Melodifestivalen 2020

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Melodifestivalen 2020 – 60. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się, kolejno: 1, 8, 15 i 22 lutego, koncert drugiej szansy – 29 lutego, a finał – 7 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast zwycięzcę wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.

Friends Arena – stadion narodowy Szwecji, mieszczący się w Solnej (na północ od centrum Sztokholmu). Na obiekcie występuje reprezentacja Szwecji w piłce nożnej oraz grający w Allsvenskan klub AIK Solna. Obie drużyny przeprowadziły się z Råsunda Stadium. Mieści 65 tysięcy widzów podczas koncertów i 50 tysięcy na mecze piłkarskie, ale stadion może być przystosowany do mniejszych uroczystości i imprez. Jest największym tego typu obiektem w całej Skandynawii.Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.

Format[ | edytuj kod]

Do konkuru zostało zakwalifikowanych 28 uczestników, którzy następnie zostali podzieleni na cztery siedmioosobowe półfinały. Z każdego półfinału dwójka najlepszych uczestników otrzyma automatyczny awans do finału, a laureaci trzeciego oraz czwartego miejsca półfinałów zakwalifikowani będą do etapu drugiej szansy, z którego kolejna czwórka awansuje do wielkiego finału.

Coop Norrbotten Arena – wcześniej Luleå Ishallen i Coop Arena. Wielofunkcyjna hala sportowa znajdująca się w szwedzkim mieście Luleå. Głównym użytkownikiem hali jest klub hokejowy Luleå HF - drużyna występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej Szwecji – Svenska hockeyligan. Hala powstała w 1970 roku jako Luleå ishallen, powszechna w użyciu nazwa dla tej hali zanim wykupiono prawo do nazewnictwa i wprowadzono obecną nazwę to Delfinen, co w języku szwedzkim oznacza delfina. W 2002 hala przeszła renowację, a w 2009 roku została dodatkowo powiększona o dodatkowe miejsca dla niepełnosprawnych. Budynek znajduje się w dzielnicy Skutviken. Po gruntowej przebudowie podpisano umowę sponsorską z firmą Coop Butiker & Stormarknader przez co wprowadzono obecną nazwę. Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

Podczas rund półfinałowych o wynikach zdecydują telewidzowie, w którym siedem grup wiekowych oraz osoby głosujące telefonicznie ocenią piosenki punktacją z Eurowizji (1-8,10,12, w półfinałach bez jednego, dwóch i trzech punktów). Natomiast reprezentanta wybiorą wraz z międzynarodową komisją jurorską (osiem komisji z państw z całej Europy).

Aftonbladet (szw. „gazeta wieczorna”) – szwedzki dziennik popołudniowy ukazujący się od 1830 roku w Sztokholmie. Saab Arena (2004-2014 Cloetta Center) – wielofunkcyjny obiekt sportowy mieszczący się w mieście Linköping, w Szwecji. Obiekt został otwarty w 2004 roku, wtedy też stał się główną halą rozgrywek hokejowej drużyny Linköpings HC. Łączna liczba miejsc w hali zawiera się pomiędzy 8500 osób w trakcie imprez sportowych i 11 500 na koncertach. Nazwa areny Cloetta Center pochodzi od byłego fińsko-szwedzkiego producenta cukierków Cloetta Fazer, (obecnie fiński Fazer i szwedzka Cloetta) znaną w Polsce z produkcji m.in: cukierków Dumle, która nabyła prawa do nazwy.

Harmonogram[ | edytuj kod]

Podobnie jak w poprzednich latach, w 2020 każdy etap konkursu odbędzie się w innym szwedzkim mieście. Finał zostanie zorganizowany w Friends Arena w Solnie na północ od centrum Sztokholmu.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Malmö Arena – wielofunkcyjna hala sportowa na Osiedlu Hyllievång w Malmö, w Szwecji. Jest częścią kompleksu Spaladium Centar.
Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.
OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).
Miasto i gmina Solna (szw. Solna kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Sztokholm. Jest jedną z 13 szwedzkich gmin posiadających zarazem status miasta.
Luleå – miasto w północnej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Norrbotten, nad Zatoką Botnicką. Jest siedzibą gminy Luleå. Prawa miejskie uzyskało w 1621 roku.
Scandinavium – hala widowiskowo-sportowa w Göteborgu przy ulicy Valhallagatan 1, w Szwecji. Hala jest zarządzana przez szwedzkie przedsiębiorstwo sportowe Got Event AB. Na co dzień jest użytkowana przez klub hokejowy Frölunda HC, występujący w rozgrywkach SHL.

Reklama